0

شگفتی های تخم مرغ

تخم مرغ
اندازه متن

تخم مرغ خوراکی لذیذ و خوشمزه است که می تواند بعنوان صبحانه در شروع یک روز خوب تاثیرگذار باشد. اما در ذهن افراد چاق در کنار همه مزایایی که دارد افکار و نگرش های منفی درباره آن می تواند باعث شکل گیری احساس چاقی شود.

آنچه می خوریم برای تامین انرژی و مایحتاج بدن مان مصرف می شود، اما به آنچه فکر می کنیم نتیجه نهایی عملکردمان را تعیین می کند.

(این عبارت را چند بار بخوانید و به آنچه خوانده اید فکر کنید تا در وجود شما نفوذ کند)

شرکت در نظرسنجی سبب می شود قبل از اینکه اطلاعات و آگاهی های این نوشته را دریافت کنید دیدگاه خود را ثبت کرده تا بعد از مطالعه این نوشته به تفاوت ایجاد شده در سطح آگاهی های ذهن خود درباره تخم مرغ را متوجه شوید.

همچنین با شرکت در نظرسنجی شباهت نگرش خود را با نگرش عموم افرادی که به این نوشته هدایت شده اند اطلاع پیدا می کنید.

اصلاح افکار و باورها

اهمیت اصلاح آگاهی های ذهن

آنچه بعنوان اطلاعات و آگاهی وارد ذهن خود می کنیم به شکل نگرش، فکر، تصویر ذهنی و در نهایت باعث شکل گیری انتظار در ما می شود.

بنابراین تفاوتی ندارد حقیقت چیست یا علم چه چیزی را اثبات کرده است، بلکه مهم این است که شما چه چیزی را بعنوان حقیقت وارد ذهن خود می کنید.

افراد چاق در سراسر جهان همواره به دنبال راهکارهایی برای لاغر شدن و جلوگیری از چاق تر شدن هستند بنابراین بسیار علاقمند هستند تا برای کمک به خودشان آنچه از طرف منابع و رسانه ها برای لاغر شدن یا چاق نشدن مهم و ضروری جلوه داده می شود را دریافت کرده و در زندگی خود به کار بگیرند.

متاسفانه اشتیاق ما برای رهایی از چاقی سبب می شود تا به راحتی هر آنچه دیگران در جایگاه رسانه، مشاور و … را دریافت کرده و وارد ذهن خود می کنیم بدون اینکه از عواقب این کار آگاه باشیم.

تمام اطلاعاتی که درباره خاصیت چاق کنندگی مواد غذایی و همچنین درباره موضوع این نوشته (تخم مرغ) وارد ذهن خود کرده اید به صورت افکار، نگرش و در نهایت انتظار چاق شدن در وجود شما شکل می گیرد.

در این شرایط دیگر اهمیتی ندارد چقدر برای لاغر شدن تلاش می کنید چون آنچه به واقعیت جسم و وجود شما تبدیل می شود انتظاری است که در اثر دریافت آگاهی در وجود شما شکل گرفته است.

بنابراین اگر رویای لاغر شدن آن هم با استفاده از قدرت ذهن خود را دارید لازم است اطلاعات و آگاهی های مناسب و همسو با سلامت فکری و جسمی را وارد ذهن خود کرده و از آن محافظت کنید تا در وجود شما نفوذ کند تا انتظار سلامتی و لاغری در شما ایجاد شود.

شگفتی های خلقت تخم مرغ

مردم هزاران سال است که تخم مرغ می خورند. این خوراکی مغذی انواع مختلفی دارد، اما رایج ترین آن مربوط به مرغ است.

برای اینکه اطلاعات و آگاهی صحیح درباره تخم مرغ را وارد ذهن خود کنیم بهتر است از شگفتی های خلقت این ماده خوراکی شروع کنیم. کشف شگفتی های خداوند در خلقت موجب ایجاد احساس ‌آرامش و اطمینان در وجود ما می شود بنابراین بهتر است برای ایجاد ارتباط صحیح و خوش احساس با تخم مرغ ابتدا به بررسی شگفتی های خلقت آن بپردازیم.

۱- پوسته: اولین خط دفاعی تخم‌مرغ در برابر ورود باکتری ها پوسته آن می باشد. بسته به نژاد مرغ می تواند سفید یا قهوه ای باشد. ارزش غذایی در تخم مرغ قهوه ای یا سفید تفاوتی ندارد. تقریباً ۱۰.۰۰۰ منافذ ریز در پوسته برای ورود و خروج رطوبت و گازها ایجاد شده است.

۲- سلول هوا: بعد از اینکه تخم از بدن مرغ خارج شده و سرد می شود در انتهای قسمت پهن آن سلول هوا تشکیل می شود. هر چه تازه تر باشد سلول هوای آن کوچکتر است و این یکی از راه های تشخیص سالم و تازه بودن آن است.

۳- آلبومن (al-BYOO-min): آلبومن سفیده تخم است و تقریبا ۲/۳ وزن آن را تشکیل می دهد. آلبومن از دو لایه ضخیم و نازک تشکیل شده است که بیشتر از آب، پروتئین با کیفیت بالا و مواد معدنی ساخته شده است.

۴- غشای زرده (غشای ویتلین): این غشا زرده را احاطه کرده و نگه می دارد. هر چه تخم‌مرغ تازه تر باشد، غشای آن قوی تر است.

۵- زرده: این بخش از تخم‌مرغ منبع اصلی ویتامین ها و مواد معدنی است و ۱/۳ وزن تخم مرغ را تشکیل می دهد. بسته به غذای مرغ، رنگ زرده آن می تواند از زرد روشن تا نارنجی تیره متغیر است.

جالب توجه اینکه تصور عموم درباره زرده تخم‌مرغ این است که هرچه رنگ زرده پررنگ تر باشد خاصیت آن بیشتر است درصورتی که رنگ زرده بر ارزش غذایی آن تاثیری ندارد.

۶- چالازا یا تگرگ: یک جفت نوار مارپیچی که زرده را در مرکز آلبومین غلیظ محکم می کند. هر چه تخم‌مرغ تازه تر باشد، چالازا برجسته تر است.

۷- دیسک ژرمینال: به صورت فرورفتگی جزئی در سطح زرده ظاهر می شود. این بخش ورودی برای لقاح تخمک می باشد.

۸- غشای پوسته: این بخش دومین خط دفاعی تخم مرغ در برابر باکتری ها می باشد. در داخل پوسته دو غشا وجود دارد: یکی به پوسته می‌چسبد و دیگری اطراف سفیده را احاطه کرده است.

تخم مرغ سفید یا قهوه ای

نگرش های مختلفی درباره انتخاب رنگ پوسته تخم مرغ وجود دارد اما آنچه درباره رنگ آن واقعیت دارد این است که جدا از رنگ پوسته، تفاوت کمی بین نوع قهوه ای و سفید وجود دارد.

رنگ پوسته تخم به نژاد مرغ بستگی دارد. به طور کلی، تخم های پوسته سفید از مرغ هایی با پرهای سفید به دست می آیند، در حالی که تخم های پوسته قهوه ای توسط مرغ هایی با پرهای قهوه ای تولید می شوند. از نظر تغذیه، هر دو نوع قهوه ای و سفید یکسان هستند، مگر اینکه خوراک مرغ ها تغییر داده شده باشد.

نحوه نگهداری

چنانچه تخم مرغ را در یخچال نگهداری کنید تا حدود یک ماه در حالت خوب باقی می مانند.

برای آزمایش کیفیت آنها می توانید آن را در یک ظرف آب قرار دهید. اگر به شکل خوابیده در کف ظرف قرار بگیرد شرایط کیفی مناسبی دارد، اگر به حالت ایستاده قرار بگیرد نشانگر تازه نبودن آن است و اگر روی آب معلق شود نشانه فاسد شدن است و نباید مورد استفاده قرار بگیرد.

تخم مرغ‌ های تولید شده به روش صنعتی برای داشتن جلوه مناسب تر معمولا قبل از توزیع در بازار شسته می شوند.

این کار باعث از بین رفتن لایه محافظ روی سطح پوست آن شده و احتمال آلودگی به عوامل بیماری زا را بیشتر می کند بنابراین بهتر است تخم ها را در یخچال یا دمای حدود ۴ درجه سانتیگراد نگهداری کنید تا احتمال آلوده شدن آنها را به حداقل برسانید.

چنانچه تخم ها را می پزید بیشتر از دو ساعت نباید در دمای معمولی اتاق نگهداری شود و حتما به یخچال انتقال دهید. در صورتی که به شکل پخته شده در یخچال نگهداری کنید تا یک هفته قابل نگهداری و مصرف هستند.

ارزش غذایی

تخم مرغ حاوی چندین ویتامین و مواد معدنی است که جزء ضروری برنامه غذایی روزمره و سالم هستند. در بسیاری از نقاط جهان، تخم مرغ یک غذای ارزان و در دسترس محسوب می شود.

در گذشته، در مورد سالم بودن یا نبودن آن، به ویژه در مورد میزان کلسترول و خطرات مصرف آن، بحث و جدل وجود داشت. با این حال، نگرش فعلی این است که در حد اعتدال، تخم مرغ سالم است، زیرا می تواند منبع خوبی از پروتئین و سایر مواد مغذی ضروری باشد.

تخم مرغ می تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد.

مواد مغذی یک عدد تخم مرغ

۵/۵ گرم پروتئین، ۴/۲ گرم چربی، ۱۸۹ میلیگرم سدیم، ۲۵ میلیگرم کلسیم، کمتر از ۱ میلیگرم آهن، بیشتر از ۵ میلیگرم فسفر، ۸۷ میلیگرم پتاسیم،‌۶۰ میلیگرم روی، کمتر از ۱ میلیگرم کلسترول، ۱۶۲ میلیگرم سلنیوم، ۱۳ میکروگرم سلنیوم، ۲۲۰ میکروگرم لوتئین و زآگزانتین و ۱۵ میکروگرم فولات می باشد.

تخم مرغ همچنین منبع ویتامین های A، B، E و K است. سفیده و زرده تخم مرغ هر دو منابع غنی پروتئین هستند. حدود 12.6 درصد از قسمت خوراکی تخم مرغ پروتئین است.

 • پروتئین موجود در آن به حفظ و ترمیم بافت های بدن از جمله عضلات کمک می کند.
 • تخم مرغ حاوی ویتامین ها و مواد معدنی است که برای عملکرد موثر مغز و سیستم عصبی ضروری است.
 • حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن برای تولید انرژی لازم برای حیات انسان می باشد.
 • ویتامین A، ویتامین B-12 و سلنیوم موجود در تخم‌مرغ، کلید حفظ سلامت سیستم ایمنی هستند.
 • کولین موجود در تخم مرغ نقش مهمی در تجزیه آمینو اسید هموسیستئین دارد که می تواند به بهبود عملکرد قلب کمک کند.
 • لوتئین و زآگزانتین موجود در تخم مرغ به بهبود عملکرد چشم ها تا سنین بالاتر کمک می کند.
 • پروتئین موجود در تخم مرغ می تواند به افراد کمک کند برای مدت طولانی تری احساس سیری کنند. این می تواند میل به میان وعده را کاهش دهد و کالری دریافتی کلی فرد را کاهش دهد.
 • برخی از ویتامین ها و مواد معدنی موجود در تخم مرغ به سلامت پوست کمک می کند و از تجزیه بافت های بدن جلوگیری می کند
 • اسیدهای چرب امگا 3 تخم‌مرغ به حفظ عملکرد مغز و بینایی کمک می کند. این اسیدهای چرب بیشتر در ماهی های چرب وجود دارند.

بنابراین افرادی که ماهی نمی خورند می توانند تخم مرغ را جایگزین آن کنند.

بخوریم یا نخوریم؟!

در مورد خوردن یا نخوردن تخم مرغ هیچ اجباری وجود ندارد و اولین عامل موثر در انتخاب آن بعنوان غذای مصرفی علاقه شما به خوردن آن است.

اگر علاقه ای به خوردن آن نداشته باشید یا به اجبار و فقط به منظور دریافت فواید مصرف آن تخم مرغ بخورید شاید نیاز بدن شما به شکل مقطعی برطرف شود اما احساس و تاثیری منفی که از طریق ذهن با خوردن تخم مرغ بر جسم خود می گذارید به مراتب مخرب تر از منفعت خوردن آن است.

بنابراین مهم ترین عامل در تصمیم گیری برای خوردن یا نخوردن تخم مرغ را میزان علاقه و رضایت مندی خود از انتخاب آن بعنوان یک وعده غذایی در نظر بگیرید.

اکنون اگر با احساس رضایت درونی تصمیم به مصرف تخم مرغ گرفته اید بهتر است از مزایای مصرف آن مطلع باشید تا هم از نظر فیزیکی از طریق خوردن آن به بدن خود سود برسانید و هم از نظر ذهنی ضریب تاثیر آن بر میزان سلامتی خود را افزایش دهید.

وقتی صحبت از کمک به تامین نیازهای غذایی روزانه می شود، انتخاب کردن تخم مرغ بسیار تصمیم سودمندی خواهد بود.

تخم مرغ منبع ارزشمندی از پروتئین با کیفیت است، همچنین حاوی 13 ویتامین و مواد معدنی ضروری، در کنار اسیدهای چرب امگا ۳ و آنتی اکسیدان های ضروری است.

۶۰ درصد از پروتئین با کیفیت بالا در تخم مرغ را می توان در سفیده تخم مرغ یافت، در حالی که زرده حاوی بقیه آن به همراه چربی های سالم حیاتی، ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است که ترکیب آنها همگی برای کمک به نیازهای غذایی روزانه شما ترکیب شگفت انگیزی را تشکیل می دهند.

مزایای مهم خوردن تخم مرغ

اگر در یک وعده ​ ۲ عدد تخم مرغ بخورید:

 • ۸۲ درصد از نیاز روزانه بدن خود به ویتامین دی را تامین کرده اید.
 • ۵۰ درصد از نیاز روزانه شما به فولات تامین شده است.
 • ۲۵ درصد از نیاز روزانه شما به ویتامین B2 تامین می شود.
 • ۴۰ درصد از نیاز روزانه شما به سلنیوم تامین خواهد شد.

تخم مرغ همچنین حاوی مقادیر مفیدی از ویتامین های A، E، B5، B12 و همچنین آهن، ید و فسفر است که همه مواد مغذی حیاتی برای حمایت از جسم و سلامتی شما محسوب می شوند.

تخم مرغ به عنوان منبع ارزشمندی از پروتئین با کیفیت در نظر گرفته می شود. پروتئین ها بلوک های ساختمانی زندگی هستند که برای تقویت و ترمیم ماهیچه ها و بافت ها ضروری می باشند. با خوردن یک تخم مرغ حدود 6.3 گرم پروتئین دریافت خواهید کرد.

مزیت قدرتمند پروتئین موجود در تخم‌مرغ به این واقعیت مربوط می‌شود که حاوی تمام 9 اسید آمینه ضروری است که برای رشد، ریکاوری و نگهداری موثر از عضلات کافی می باشد. البته که برخی از غذاهای دیگر به نسبت تخم مرغ حاوی پرتئین بیشتری هستند اما کیفیت بالا و در دسترس بودن تخم مرغ باعث برتری آن بر دیگر مواد غذایی می شود.

زرده تخم مرغ یکی از معدود غذاهایی است که به طور طبیعی حاوی ویتامین D است. خوردن دو عدد تخم مرغ در روز ۸۲ درصد از نیاز روزانه توصیه شده شما به ویتامین D را تامین می کند و آنها را به منبع بسیار مهمی از این ویتامین ضروری تبدیل می کند.

ویتامین D که گاهی «ویتامین آفتاب» نامیده می‌شود، نقش مهمی در جذب کلسیم و فسفر دارد و آن را برای حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها ضروری می‌کند. ویتامین D همچنین به تقویت عملکرد ماهیچه های سالم و حفظ سیستم ایمنی کمک می کند.

تخم مرغ یکی از بهترین مواد غذایی برای تجربه احساس سیری برای مدت طولانی تر است.

خوردن آن باعث ایجاد تمایل کمتر برای خوردن میان وعده ها در طی روز خواهد شد. بالا نگه داشتن سطح انرژی، افزایش فعالیت متابولیک و تاخیر در خروج غذا از معده از ویژگی های منحصر به فرد تخم مرغ می باشد.

تخم مرغ منبعی غنی از کولین است که بیش از دو برابر مقدار کولین در هر 100 گرم نسبت به سایر مواد غذایی معمولی در تخم مرغ یافت می شود. این باعث می شود که تخم مرغ وسیله ای بسیار موثر و ساده برای تامین میزان مورد نیاز این ماده مغذی باشد.

کولین برای عملکرد طبیعی سلول ها ضروری است، نقش موثری در رشد مغز و نخاع در دوران بارداری، رشد شناختی در نوزادان و همچنین کمک به کاهش زوال شناختی در سالمندان دارد.

امگا ۳ نقش مهمی در عملکرد غشای سلولی شما دارند. از سلامت قلب و مغز گرفته تا محافظت از چشمان شما. و از آنجایی که بدن شما مقدار محدودی امگا ۳ را به تنهایی تولید می کند، مصرف فعال آنها از طریق منابع غذایی مختلف مفید است.

تخم مرغ منبع باورنکردنی و خوراکی طبیعی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است که به طور متوسط ​​۱۸۰ میلی گرم در هر وعده (۲ تخم مرغ) تامین می کند.

ماهی های روغنی یکی از شناخته شده ترین منابع امگا ۳ است، با این حال، برای افرادی که از خوردن ماهی اجتناب می کنند یا نمی توانند ماهی بخورند، تخم مرغ منبع مفیدی از این نوع چربی های سالم است.

تخم مرغ حاوی طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی از جمله ویتامین A، ویتامین E و سلنیوم است که همگی به عنوان آنتی اکسیدان های مهم در حمایت از سلامت چشم، عملکرد شبکیه و کمک به مقابله با دوبینی با افزایش سن عمل می کنند. مطالعات نشان می‌دهد که این آنتی‌اکسیدان‌ها از تخم‌مرغ بهتر از منابع گیاهی دیگر جذب بدن می‌شوند.

و در نهایت ترکیب ویتامین B2 ،B12، کولین، آهن و تریپتوفان همگی به کاهش خطر اضطراب، علائم افسردگی و کمک به خواب طبیعی کمک می کنند.

اکنون که اطلاعات و آگاهی کامل‌ درباره شگفتی های خلقت و مزایای مصرف تخم مرغ کسب کردید نگرش خود درباره این ماده غذایی را در مقایسه با آنچه از قبل درباره آن می دانستید در بخش نظرات این نوشته ثبت کنید.

مطالعه شگفتی های مواد غذایی به ما کمک میکند تا فرمول های و نگرش های اشتباهی که درباره مواد غذایی در ذهن ما ایجاد شده است را اصلاح کرده و سبب می شود تا نگرش و احساس بهتری از مواد غذایی که مصرف می کنیم داشته باشیم.

نتیجه این تغییر نگرش به شکل های مختلف در افکار و رفتار ما به شکل واضح نمایان می شود.

منتظر خواندن نوشته های شما هستم

همراه همشگی شما: رضا عطارروشن

با دادن ستاره به این مطلب امتیاز بگیرید.

امتیاز 4.86 از 35 رای

https://tanasobefekri.net/?p=41882
8 نظر توسط کاربران ثبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

اندازه متن دیدگاه ها
   آواتار maryam1398rahimi
   1402/09/16 05:14
   مدت عضویت: 1601 روز
   امتیاز کاربر: 10834 سطح ۴: هنرجوی مبتدی
   مدال طلایی
   محتوای دیدگاه: 447 کلمه

   به نام خدا 

   سلام و درود 

   شگفتی های تخم مرغ :👇

   از وقتی که به خودمون اومدیم و بزرگ شدیم و عاقل 

   به ما گفتن که خوردن تخم مرغ چاق کننده هس چربیش خیلی بالاهه 

   مخصوصا زرده تخم مرغ 

   و هر وقت که می‌خواستیم بخوریم 

   ترس داشتیم که   چاق میشیم 

   و از بچگی تنها کاری که داشتن انجام مبدادن و خیلی روی آن تاکید داشتن 

   درباره بخور و نخور ها بوده 

   که جی آدم و چاق میکنه چی لاغر 

   و همه بر روی باورهای ما تاثیر می گذاشته 

   و ما انسان ها هم اگاهی نداشتیم در این مورد 

   و هر چی هم  از زبون هر شخصی بیرون می اومده 

   شده باور ماها 

   که خوردن این و اون و این چاق کننده هس 

   یعنی الان فکرش میکنم 

   میفهمم که ای بابا 

   کلا گفتن هر چه بخورین چاق میشین 

   حتی آب

   پس چقدر باورهای مضر در وجودمان بوده 

   چرا نتیجه اش نشه اون چیزی که الان هستیم 

   چرا نشه 

   وفتی گفتیم بابا آب هم چاقت میکنه 

   نمیخاد زیاد بخوری 

   پس چرا باید الان لاغر باشیم 

   همه چی از ذهن انسانه 

   که چه باوری داشته 

   همه ی ما که الان داریم زندگی می‌کنیم 

   نتیجه ی باورهای گذشته ی ذهنمونه 

   از تناسب اندام بگیر تا شرایط زندگی 

   همه از باور و افکار شخص خودشه 

   اگه الان تو ثروت و آرامش زندگی میکنه از باور گذشته ی خودشه 

   و اگه در فقر و تنگدستی هم از افکار خودشه 

   اگه چاقیم از افکارمونه 

   اگه لاغر و متناسب  هم از افکارمونه 

   پس ما باید روی باورهامون کار کنیم 

   و افکار امروزمون آینده ی زیبا و خوبی در انتظار داره 

   همانطور که گذشته مون امروز مون با چاقی روبرو کرده 

   پس خوردن تخم مرغ نه تنها چاق کننده نیس 👌

   بلکه خوردن آن باعث پر انرزی بودن در کل روز میشه و کلی ویتامین به بدن ما میرسونه 💪

   و هیچ ترسی نداره 🥰

   خداوند همه چی به وجود آورده و کلی ویتامین در اون قرار داده که اگه به شیوه ی درست  مصرف بشه 

   همیشه در سلامت و شادی خواهیم بود 

   خداوند تمام نعمات هایش رو برای سلامتی ما به وجود آورده 

   خداوند ما رو دوست داره 

   تک تک نعمت هایش برای سلامتی  ما مفید هستش 

   این ماییم که اومدیم همه چی رو مضر دونستیم 

   و تفکیکش کردیم 

   از توانایی های ذهن بشر بوده که 

   همه ی ما رو به این روز انداختن 

   خوردن هر چیز رو اومدن گفتن چاق کننده هس 

   خب چرا نیومدن بگن بابا رفتار ما اشتباهه 

   که ما رو به این روزها انداختن 

   روی تمام مواد غذایی از کالری و چربی و اینجور چیزها قید شده 

   خب هررفرد با خوردن اون خوردنی معلومه که چاق میشه 

   چون توجه اش روی چاقیه 

   الان تو هر سایتی بری در مورد فواید هر خوراکی بزنی 

   از چاق شدن اون هم میگه 

   که خوردن اون مواد خوراکی چه مضراتی بر بدن میزاره 

   و آدم و چاق میکنه 

   من تخم مرغ رو خیلی دوست دارم 

   و با احساس خوب از این پس می خورم 

   چون برای سلامتی و نیاز بدن مفیده هستش و کلی انرزی رو به بدن من منتقل میکنه 

   خدایا شکرت بابت این همه آگاهی 👌🙏

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 4 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار mrmr19791357@gmail.com
   1402/09/15 21:37
   مدت عضویت: 690 روز
   امتیاز کاربر: 30249 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 516 کلمه

   ب نام خالق تمام چیزهای خوب 

   در مورد تخم مرغ و فواید آن همگی اطلاع داشتیم یا اینکه بدست آوردیم ک چقدر برای بدن مفید می باشدو هم استاد وهم دوستان ب طور کامل و جامع توضیح دادند.تخم مرغ یک غذایی است ک برای هر سنی از کودک تا افراد سالخورده وحتی با هرنوع مشکل یا بیماری اگر فردی داشته باشد تخم مرغ هیچ ضرری ندارد.

   والبته خیلی از افراد ب خودشان قبولانده اند ک تخم مرغ برایشان مضر است‌ و مثلا می گویند نباید بخوریم یا اینکه زرده آن را نباید بخوریم.مثلا پدر من می گوید در مورد خودش،هروقت ک ما ب او تخم مرغ تعارف می کنیم می گوید برایم خوب نیست و یا اینکه می گوید سفیده آن را ب من بدهید،این در حالیست ک بیشتر اوقات برای خودش املت درست می کند و می خورد ولی نمیدونم چرا هر وقت ما ب او تعارف می کنیم می گوید برایم خوب نیست واین مورد برای من خیلی تعجب آور لست و همین که ب شدت لاغر است.

   ولی نمیدونم چرا باورش این گونه است وهمین ک اگر من هم بخواهم بخورم مرا هم از خوردن آن منع می کند و می گوید یرایت مضر است‌.تخم مرغ یک منبع غنی پروتئین است ک خوشبختانه اگر کسی منابع دیگر پروتئین دردسترسش نباشد،ب راحتی می‌ تواند ازین منبع پروتئین ک براحتی می تواند حداقل برای مدت زمانی جای انواع گوشتهارا پر کند،استفاده کند.

   من یکی از غذاهای ک تا ب الان فکر می کنم یادم نمیاد ک هیچ ترسی ازون داشته بودم و دقیقا با خیال راحت می خوردم و می خورم چون من همیشه از مزایای تخم مرغ شنیدم و همین وقتی همیشه در نت سرچ می کردم همیشه یکی از چیزهایی ک جزو غذاهای لاغر کننده بود اسم تخم مرغ ب میان میومد وهمین طور تا الان همش از مزایای تخم‌ مرغ می شنیدم پس چ لزومی داشت ک ازین ماده غذایی خوشمزه بترسم پس همیشه با خیال کاملا راحت می خوردم و می خورم.

   من با اینکه سنگ خیلی زیادی در صفرای خودم دارم وحتی بعضی اوقات هم احساس درد در کبد وکیسه صفرای خودم احساس می کنم‌ ولی اصلا تا حالا یادم نمیاد ک من بعد خوردن تخم مرغ احساس درد یا سنگینی کنم.ولی مادرم هم بارها بهم گوشزد کرده که تخم مرغ نباید زیاد بخوری چون برایت ضرر‌ دارد یعنی منظورش این بود ک ممکن است برای کبد یا‌ کیسه صفرایم ضرر‌ داشته باشد ولی من هر چن وقت ی بار دوتا آب پز درست می کنم و می خورم ولی مادرم همش بهم‌ گوشزد می‌کند نباید دو‌ عدد بپزی باید کم‌ بخوری.،ولی من می گویم باشه ولی من همیشه ک نمی خورم حواسم هست ک مثلا در هفته خیلی زیاد نخورم البته رو این زمینه ب هیچ وجه وسواس ب خرج نمی دهم.ولی کلا به خوردن تخم مرغ مشکل ندارم.من ممکن خیلی از غذاهای سنگین مثل لوبیاو انواع حبوبات،کوکو یا خیلی غذاهای دیگه رو یا خیلی کم مصرف کنم یا اصلا مصرف نکنم ولی تخم مرغ رو میتونم با خیال راحت مصرف کنم.

   من ب همه هم توصیه می کنم با خیال راحت ازین ماده غذایی خوشمزه و مفید مصرف کنند واز خوردن آن لذت ببرند.

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 10 از 2 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار سهیلا عظیمی ویشته
   1402/09/15 09:46
   مدت عضویت: 1786 روز
   امتیاز کاربر: 16498 سطح ۵: هنرجوی متوسطه
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 1,015 کلمه

   با سلام خدمت استاد عزیز و همراهان متناسب 

   وقتی این نوشته ارزشمند را خوندم فهمیدم که چرا من تا بحال اینقدر نسبت به تخم مرغ گارد داشتم یادمه از بچگی وقتی مادرم نیمرو درست میکرد با این که خیلی دوست داشتم بخورم میترسیدم چون همیشع مادرم میگقت تخم مرغ زیادیش خوب نیست گرمی میکنه کبد خراب میشه بخورید ولی زیاد نه  بعد ها شنیدم نیمرو چاق کننده است اما آبژ نه  برای همین فاصله من با خوردن تخم مرغ کم شد گاهی که غذایی مثل استانبولی یا عدس پلو داشتیم کمی نیمرو هم باهاش میخوردم اما هیچ وقت دوتا نبمرو یک جا نمیخوردم در واقع ترسی بود از باورهای گذشته در ذهن من که بطور ناخودآگاه به مغزم فرمان میداد تخم مرغ زیادش خوب نیست یا چاق میشی البته به شکل نیمرو  یادمه دخترم هم اصلا تخم مرغ نمیخورد و نمیخوره چون باورش اینه که هر وقت تخم مرغ میخورم کبدم درد میگیره و فرداش دوتا جوش گنده میزنم  و دقیقا فردای خوردن تخم مرغ دوتا جوش بزرگ روی صورتش میزد چون این نگرش را باور کرده بود و همین اتفاق را تجربه میکرد بیایم این مسعله را کمی باز کنیم وقتی ساناز این باور داره که با خوردن تخم مرغ کبدش درد میگیره  چون این باور در ذهنش یک فرمول قدرتمنده  که سالها به آن اعتقاد داره  وجز نگرشهای بارز فکری اش هست به محض خوردن تخم مرغ این فرمول در ذهن اش بالا میاید که الان باید در کبد احساس درد داشته باشه و این دستور به سرعت به مغز میرسه مغز در اینجا چیکار میکنه هیچ راهی نداره جز اجرای دستور پیغام به کبد میرسه الان باید حس تو حس درد باشه و واقعا هم ساناز بلافافصله با خوردن تخم مرغ احساس درد در کبد را داشت حتی من تعجب میکردم میگفتم تو الان یک دفیقه هم نیست خوردی چطوری به این سرعت هضم شد به کبد رسید و درد گرفت راستش اولیل فکر میکردم فیلمشه ولی در واقعیت این نبود واقعا درد داشت  بعد از آن درد فکرش این بود فردا صورتم دوتا جوش بزرگ میزنه دقیقا دوتا جوش هم میزد اگر باورش این بود که ۵ تا جوش میزنه مطمعنا ۵ تا جوش میزد  پس این نشون میده که ساناز کاملا بر این باور اعتقاد داره و مغز هم واکنش آن را طبق خواسته ساناز انجام میده بنابراین این مسعله میتوته ثابت کنه که هر نگرش و باوری که بصوزت فرمول دز ذهن خود داشته باشیم همان اتفاق برای جسم ما هم رخ میده  ی مثال دیگه بزنم از نگرش همسرم به خوردن تخم مرغ  همسر من همیشه نیمرو دوست داشت اما درهفته یک یا دو بار میخورد چون میترسید چربی خونش بالا بره   و همیشه هم کلسترول بد خونش بالا بود تا این که یک فیلم مستند علمی انگیسی دید که آقای پژوهشگر نشان داد که با خوردن دوتا تخم مرغ به هر شکلی در روز میتواند ۷۰ درصد چربی بد خون را کاهش دهد و حتی تا صد درصد هم در صورت ادامه دادن تا یک ماه بطور کلی چربی بد خون نرمال میشود  همسر من این نگرش را باور کرد و هر روز دوتا تخم مرغ خورد من خیلی نگران بودم بهش میگفتم این کار را نکن اما او با اعتقاد میکفت تخم مرغ برای من خوبه و چربی خونم را کاهش میده بعد از یکماه رفت برای آزمایش خون و در کمال ناباوری چربی خونش کاملا به عدد متعادل رسیده بود  باور کنید من خیلی تعجب کردم  ولی الان درک میکنم حتی اگر پژوهش آن محقق هم درست نبوده باشه ولی چون همسرم این نگرش را باور کرده بود مغز هم دستور داده بود تا چربی خون بع حالت نرمال برگرده   این دو مثال نشان میده که باور و نگرش به هر ماده غذایی چه تخم مرغ چه غیر آن مینواند همان واکنش باور را در جسم ما بوجود بیاورد گذشته از خاصیت های هر ماده غذایی این ذهن ماست تعیین میکند چطور از خاصیت مواد غذایی به چه شکلی در بدن استفاده کنیم حتی آب خوردن هم که میگیم هیچ کالری نداره ولی اگر باورمون این باشه که آب هم میخوریم چاق میشیم همان اتفاق در بدن ما میافته  و ما چاق میشیم چزا چون که ذهن باور داره حتی آب هم باعث اضافه وزنش میشه و مغز هم مجبور به اطاعت از ذهنه و از هر کجا باشه چربیها را ذخیره میکنه تا این نگرش به وقوع برسه  حالا ما باید چیکار کنیم تا بتوانیم راه درست را پیدا کنیم اولا شرکت در دوره های لاغری با ذهن استاد عزیز که کلی نگرش و باورهای اشتباه اصلاح میشه دوما انجام عمکردهای صحیح بعد از اصلاح نگرش های اشتباه  مثلا من ترس از خوردن تخم مرغ را داشتم که در اول این بحث توضیح دادم  قبل خوندن این نوشته تصمیم این بود برای صبحانه یک لیوان شیر خالی بخورم گفتم همین یک لیوان شیر تا ظهر برای من کافیه  شاید ته ذهن ام کمی به رژیم فکر میکردم میگفتم اگر گرسنه ام شد چیزی نخورم تا ظهر  ولی بعدش فکر کردم واقعا سهیلا هنوز هم رژیم گرفتن مد نظرته نه این درست نیست  اگر واقعا لحظه ایی رسید که گرسنه شدی بشین صبحانه اتو بخور اما ذهن ات را اصلاح کن اومدم سایت را باز کردم و این نوشته استاد را سه بار خوندم و شروع کردم به نوشتن وسطهای نوشته یهو دلم ضعف رفت و احساس واقعی گرسنگی را داشتم من صبحانه معمولا یک دو لقمه غذا میخورم گاهی هم کره پنیر اما امروز یک عدد نیمرو با کره درست کردم و با یک تیکه نان بربری خوردم جاتون خالی خیلی لذت داشت اولا به ویتامین D که همیشه کمبودش دارم فکر کردم  گفتم به به الان دارم یک وتامبن D بدن ام را کامل میکنم پروتین و مواد معدنی مثل پتاسیم و روی زینگ مبخورم اونم به شکل کاملا طبیعی و کربوهبدرات مورد نیازم هم از نان گرفته میشه  ومواد مورد نیاز بدنم تامین میشه وتازه لذت هم از خوردنش بردم و حال ام را خوب کرد نه احساس ضعف دارم نه اونقدر زیاد خوردم که حالم بد بشه کلا الان عالی و اوکی هستم در خاتمه باز هم میخواهم از استاد عزیزم بخاطر همه چی تشکر کنم استاد عزیزم پاینده باشید 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 10 از 2 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار طاهره فروغی
   1402/09/14 18:31
   مدت عضویت: 1089 روز
   امتیاز کاربر: 34482 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 592 کلمه

   سلام خدای مهربونم 

   خدایا بینهایت شکر برای این همه نعمت 

   سلام استاد عزیز و دوستان خوبم 

   در تمام نعمتهای خداوند که ریز میشیم و در موردش تحقیق میکنیم متوجه میشیم خداوند تمام نعمتها رو برای برطرف کردن نیاز بدنمون خلق کرده و خواص بینهایت دارن 

   در یکی از فایلها به قول استاد خداوند نمیتونه انسان رو خلق  کنه و بعد دیگه بیخیال انسان باشه و بگه خب حالا تامین ویتامین و کلسیم و ..با خودت 

   خداوند انسان رو خلق کرد و در کنارش انواع زیادی مواد غذایی هر یک با کلی ویتامین و مواد تقویت کننده قرار داد 

   همه این مواد غذایی برای بدن من مفیده و تنها چیزی که میتونه بهم اسیب بزنه باور من نسبت به خاصیت مواد غذایی است که به اشتباه و بدون تحقیق قبول کردم و این افکار و باورهای اشتباه بود که بلای جونم شد و مواد غذایی مفید رو به غیر مفید و چاق کننده تبدیل کرد 

   من باور کردم من که چاقم تخم مرغ رو بدون زرده باید بخورم و این اشتباه بود 

   خداوند وقتی این ماده مغذی رو خلق کرده در کنار هم خلق کرده چرا من انسان اونا رو تفکیک میکنم و در کار خدا دخالت میکنم 

   باورهای اشتباه در من ترس از خوردن اون چیز رو ایجاد میکنه و ترس استرس به همراه داره و حال بد و در نتیجه اون ماده غذایی به جای ابن که برام مفید باشه برام مضره و منو چاق میکنه ولی افراد متناسب میخورن و چاق نمیشن و براشون مفید هم هست و از اون لذت میبرن 

   باور اشتباه باعث رفتار اشتباه و در نهایت جسم اشتباه و مریض میشه 

   همیشه تخم مرغ رو دوست داشتم به سبک مامانم بپزم اول تو روغن نون ریز میکرد و یکم نون که سرخ میشد تخم مرغ رو هم میزد و میریخت تو اون نونا و خیلی خوشمزه میشد ولی همه جا میگفتن باید اب پز درست کنیم تا چاق نشیم و دوست نداشتم و قبلا کمتر میخوردم ولی الان از وقتی ترس از خوردن و خاصیت چاق کنندگی برای غذا قاعل نیستم بیشتر میخورم 

   تخم مرغ به عنوان سوپر غذا شناخته میشه 

   چون به دلیل داشتن ویتامینهاو مواد معدنی فراوان مثل ویتامین Aو Eوپروتین فراوان یکی از غذاهای مناسب برای ماست  و برای سلامت چشم و جلوگیری از بیماری های قلبی مفید است 

   تخم مرغ سرشار از ویتامین آ و اسید فولیک و ب۵ و ب ۱۲ و فسفر و سلینیم (نوعی انتی اکسیدان قوی ) و ویتامین D- E- k -B6 و کلسیم و زینک است .

   همه اینها به صورت طبیعی در اختیار ماست و ما به دنبال شربت های ویتامین هستیم و افتخار میکنیم که برای خودمون دنبال ویتامین هستیم ولی خداوند همه اینها رو خلق کرد تا ما استفاده کنیم و شکر گزار باشیم 

   تخم مرغ امگا ۳داره 

   کلسترول خوب داره و کلسترول خوب بدن رو افزایش میده 

   تخم مرغ سرشار از کولین است 

   کولین ماده بسیار مهمی است که از گروه ویتامین Bاست و برای ساخت غشای سلولی استفاده میشه و در مغز به همراه دیگر عملکرد ها ی بدن مثل رشد و باز سازی بافت ها و ایمنی را به عهده دارد 

   ۱ تخم مرغ بیش از ۱۰۰ میلی گرم از این ماده مغذی حیاتی را در خود دارد 

   تخم مرغ باعث کاهش بیماری قلبی میشه 

   تخم مرغ منبع عالی پروتئین است و یک تخم مرغ بزرک ۶گرم پروتئین داره و تمام امینو اسیدهای ضروری بدن مقدار لازم در ان است  به کاهش وزن و کاهش فشار خون و سلامن استخوان کمک میکند 

   درست برخلاف قبل که فکر میکردم تخم مرغ باعث چاقی میشه 

   با این اوصاف تخم مرغ  مفیده و کلی خاصیت داره و خوردن تا ۳ تخم مرغ در روز هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه 

   خداوندا برای این همه نعمت بینهایت سپاس 

   در پناه خدا باشید 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 5 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار امنه سالاری
   1402/09/14 16:57
   مدت عضویت: 262 روز
   امتیاز کاربر: 1680 سطح ۳: کاربر پیشرفته
   محتوای دیدگاه: 116 کلمه

   سلام وخسته نباشید بخاطر آگاهی رسوندن مزایای غذاها واقعا بی‌نظیر هست من از وقتی یادم میاد تخم مرغ رو با روغن حیوانی نیمرو بشه رو دوست داشتم ولی بخاطر رژیم ومسئله چاقی زیاد نمی‌خوردم تو رژیم آبپز بود وخیلی دوست نداشتم مجبوری میخوردم ولی من در حال حاضر از خوردنش بصورت نیمرو لذت میبرم وخوشحالم که در این برنامه از فوایدی که داره بیشتر آگاه شدم واینو مدیون شما هستم و هر وقت بدنم دستور بده براش آماده میکنم دو روز پیش صبحانه دلم خواست بدون ترس ودلهره درست کردم وبا تمام  وجودم لذت بردم وسپاسگذارم از خدای مهربونم که کمکم کرد تا به سایت خوب شما برسم خوشحالم و امیدوارم همیشه سلامت وخوشبخت وپاینده باشید

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار زهره
   1402/09/14 10:59
   مدت عضویت: 459 روز
   امتیاز کاربر: 2665 سطح ۳: کاربر پیشرفته
   محتوای دیدگاه: 140 کلمه

   درود و سلام ب رب العالمین

   و استاد عزیز

   استاد ازت ممنونم ..من مدتی صبحانه فقط 2 عدد تخم مرغ آبپز میخورم بدون نون و چای ..چقدر تا نهار سیر هستم و هیچ احساس گرسنگی نمیکنم.با این مقاله شما چقدر با اطمینان ادامه خواهم داد ..خدایا شکرت 

   بدن من هدیه ای از خداست ،که آن را فقط فقط خداوند ب من اشرف مخلوقات )داده شده .پس من وظیفه دارم در حفظ و نگهداریش کوشا باشم.

   و حتی در خوردن هم از او هدایت بخواهم .که خودش گفت من راهنمای شما هستم.مسیر من مسیر هدایت الهیست و ب من راه های درست و آسان 

   آشکار و گفته میشود.

   استاد سپاس از خداوند بخاطر تلاش و کوشش و استمراری که در شما نهاد..سپااااااسگزارم از شما و مسیرتون چراغانی و آشکار و آسان از الطاف 

   پروردگااار و پر از ایده های الهی ..

   (من ب دستان خدا خیره شدم ،معجزه کرد)

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار صالحه
   1402/09/14 08:54
   مدت عضویت: 539 روز
   امتیاز کاربر: 37816 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   مدال طلایی
   محتوای دیدگاه: 666 کلمه

   سلام بر خدایی افردینده  هستی وکل موادکه درستی با کل خواص عالی آفریده شده برای نیازبدن انسانها  وهمه موجودات زنده بسته به هر موجد چیزی آفریده شده که اون موجد ازمصرفش نیازهای بدن خودش روتامین کنه برای حیوانات به نوع  شکل مدلهای  بسیاز  زیاد وب رای انسان که  اشرف مخلوقات  هست که  اوج  هنر  نمایی خودش روبه کاره برده درنوع محموله‌ای فراون که هر کدوم گلی خواص درجه یک درهرگودم  هست 

   سلام براستاد. وهمه دوستداران دانش خواص موادی که ما افراد. چاقی ازهر کودم کلی باورهای اشتباه داریم که بسته به اطلاعات که زی،زمان حیات ما به ما رسیده به این آفرینش عالی نگاه مشکل داره پیدا کردیم همین جا بگم دریافت اطلاعات چکونه زیان آور هست که وفتی درس اصولی کامل نباشه نگاه ما رو تغییر داد بربخورد با اون ماده حساسیت من شروع شده با نگرشی که با دریافت اطلاعات اشتباه همراه خودم میکنیم وفتی دریافت اطلاعات توذهن ذخیره میشه به شکل درست بودن توافکارمن خودش نشون داده وفتی اون ماده بستگی داده ازچه ماده اطاعات گرفته باشیم خانواده چه ماده‌ای رو چاق کننده به ما معرفی کرده اون چاق کننده میدونیم حال بعضی یی نوع وبعضی دیگه نوع دیگه پس به تعدا انسانها نامتناسب مواد چاق کننده هست 

   من این باوره چاق کنندگی تخم چرغ رواصلا درهیچ زمانی نداشتم ازخوردن کلی کیف میکردم ولی به شکل ااب مز خیلی دلچسب نیست بیشتر به حالت نیمرو به شکل‌های مختلف مصرفش رادوست دارم هیچ زمان فکرمیکنم شخصی تخم مرغ رو چاق کننده بدونه آموز دریافت تواین بخش به شکرخدا اطلاعات اشتباه دوبه ذهنم‌ راه ندادم وتازه دریافت افرد متناسب به چه شکل رفتار. میکنن اون اصلا هیج اطلاعات در باره  کل مواد غذایی روبه ذهنوشن راه ندادن و از این  گفته  همین تعجب امروز من دارن جالب بود برام دوست داشتم مثل این افرا. فکر ورفتار وعمل کنم‌ تا حدود  زیادی آین کاره کردم کلی ترمیم اطلاعاتی وعمل کردی  داشتم و  ولی این یاوره  چون به تخم مرغ به شکل ذهن   اتوماتیک مادر زادی نگاه  کردم  به  دلم  نشت 

   مشکلی که اگه با تخم پیدا میکردم توبخش خوردن نه نگرش اون زمان که ما باید توی رژیم ازاین ماده به شکل آب پز اون بدو ن زرده استفاده میگردم آخه اون به این‌ شکل دوست نداشتم آخه سفیده خالی که هیچ طعمی نداره به نگاه من زرده تخم مرغ خوشمزهانرهست حال اون به کنار آب پز دوست نداشته باشی به اجبار هرروز تو برنامه غذایی خودت قرار بدی  اون فقط سفیده خوب انکار یی شکنجه هروز رو بایدا جرا کنی این بخش خوردم به این شکل رو وفتی انجام میدم اصلا دوستنداشتم‌ودلم میخواست روغن بریزم تخم مرغ که خدا آفریده برزیم‌ توش صدای داغی روغن پخت تخم روبشنوم بعد اون مصرف کنم‌ نه بوی بد تخم آب پز بشنوم تازه اون با چه سختی با اون طمع که خیلی خوشایند نبود به اجباربدون زده بخورم ابن  بخش روبه شکل واقعا دل چسب نبود نه ترس بهش داشتم‌ ونگران چاق کنندگی بود روش خودرن رو.دوست نداشتم فرق داره بین نگاه چاق کننده با روش خوردن همون ماده که دوستش دارای هیچ ترسی از مصرفش   نداری که  چاق کنه  نمیدونی  کلی به شکل غذاب اور اون ماده مصرف کنی  خوب تو  این  زمان حاضر  بودم  نون خالی  بخورم  ولی  سفیده لیز  نرم بی مزه نخورم  زمانی که بهم اجازه مصرف زرده مصرف کنم‌  بعد از  ازمصرف اون بوی زده تو بعد از خوردن  اصلا دوست نداشتم  وفتی تو  لیست هر بار رژیم های که می‌گرفت اولین نگاه به نوع مصرف تخم مرغ بود  اون به شکل نیمرتوصیه کرده بود خوشحال میشدم وای اززمانی که وتولیستم. نوشته  شده بود اب پز بخورم افسوس آه ازسینه ام  بیرون میزد که وای بازم شروع شد  این مسئله مشکل دار. به شکرخدا از زمانی  که وارد  مسیر  شده خداوند من  رو به این مسیر هدایت و حمایت کرده هر باره که میخوام‌ تخم مرغ مصرف کنم‌  اون با روغن یا کره میپزم  با خیال آسوده مصرف میکنم‌  نگرانی  که نداشتم‌ طز خودرنش رو هم‌که دوست دارم  پس مشکلی باهش ندارم‌ کلی خواص به بدنم  میرسونم 

   خدا پشت وپناهتون یا حق حق نگه دارتون 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار زهرا
   1402/09/14 08:06
   مدت عضویت: 458 روز
   امتیاز کاربر: 13430 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 853 کلمه

   سلام استاد صبح شما بخیر و شادی

   خدارا شاکرم که درتاریخ 1402/09/14 توانستم این فایل به این مهمی را بخوانم 

   در مورد فواید تخم مرغ جدیدا خیلی صحبت میشود و جالبه تاریخ 17 مهر در تقویم به عنوان روز جهانی تخم مرغ نامگذاری شده در این روز کارشناسان تغذیه ضمن ارائه آموزش تغذیه سالم با تخم مرغ به افراد در کمپ ترک اعتیاد، مدارس، کانون پرورش فکری کودکان، پارک ها و مراکز بهداشت اقدام به برگزاری جشنواره صبحانه سالم با تخم مرغ میکنند و واین تاریخ درمدارس از والدین خواسته میشود که صبحانه فرزندان را انواع غذاهایی که حاوی تخم مرغ است درست کنند مثل املت – کوکو – الویه -و….

   من تا چند سال پیش زیاد از تخم مرغ خوشم نمیآمد و با ترس آن را میخوردم ولی دریک کارگاه آموزشی برای جلوگیری از سرطان پستان شرکت کرده بودم درآن جلسه به اتفاق دکترهای متخصص تاکید میکردند برای جلوگیری از سرطان – بینایی چشم – پوکی استخوان – آهن و دریافت ویتامین های A، E، B5، B12 و همچنین آهن، ید و فسفر هفته ای 3 عدد تخم مرغ بخوریم و با اعتماد میگفتند برای کنترل چربی خون بسیار مفید است و چربی زرده تخم مرغ بسیار مفید است و برای قلب و عروق بسیار مفید میباشد و از آن موقع ترس از چاقی و خوردن تخم مرغ درمن ازبین رفت و جالبه قبلنا به ما میگفتند هفته ای 2 عدد باید به خود و فرزندان بدهید ولی الان بهداشت میگوید روزی یک دانه اشکالی ندارد و این نشان میدهد که خداوند نعمت بسیار مفیدی را برای انسان آفریده است ولی ای کاش این قیمتها هرروز تغییر نمیکردو گران نمی شد  تا حداقل همه خانواده ها بتوانند این غذای مقوی را درسبد خانوار خودشان قرار دهند .

   من وقتی دردوره رژیم دکتر کرمانی هم شرکت میکردم غذای بیشتر صبحانه ها تخم مرغ بود و ایشان میگفتند تنها غذای کامل که انواع ویتامینها را دارا میباشد تخم مرغ است و جالبه چربی درزرده آن بسیار برای قلب و عروق مفید است دریکی از سیمنارها گفتند که من با سن 82 سال هرروز صبح دو تا تخم مرغ آبپز میخورم و تا ناهار اصلا گرسنه نیستم چون تمام مواد مغذی برای بدن را دارا میباشد و باید از خداوند متعال سپاسگزار باشیم که چنین نعمتی را برای ما فراهم نموده است .و در قدیمها درتمام باغچه های خانه های اطراف خانه ی ما مرغ نگهداری میشد و با مواد غذایی دور ریختنی و جو و گندم و سبزی درمنزل آنها را پرورش میدادیم چقدر از آن دوران خاطره های خوب داریم که وقتی مرغ کرک میشدما بچه ها خوشحال بودیم و هرروز منتظر بیرون آمدن جوجه ها بودیم  و بعد از بیرون امدن جوجه ها ما چقدر خوشحال بودیم و هرروز برای دیدن جوجه ها میرفتیم و با علاقه برای جوجه ها غذا و دانه میبردیم  یادش بخیر ولی متاسفانه الان با این شرایط خانه های کوچک اصلا شرایط نگهداری این حیوانات دوشت داشتنی میسر نیست 

   28 تا از فواید تخم مرغ 

   1-تخم مرغ غنی از مواد مغذی است

   ۸۲ درصد از نیاز روزانه به ویتامین D۵۰ درصد از نیاز روزانه به فولات۲۵ درصد از نیاز روزانه به ریبوفلاوین (ویتامین B۲).۴۰ درصد از نیاز روزانه به سلنیوم

   2-تخم مرغ پروتئین با کیفیت عالی ارائه می‌کند

   3-تخم مرغ سطح کلسترول خوب را بهبود می‌بخشد

   4-منبع عالی ویتامین D است

   5-تخم مرغ سیر کننده است و به مدیریت وزن کمک می‌کند

   6-تخم مرغ یکی از بهترین منابع غذایی کولین‌دار است

   7-منبع خوبی از امگا ۳ است

   8-تخم مرغ حاوی آنتی اکسیدان‌هایی است که برای چشم مفید است

   9-به افزایش دریافت مواد مغذی برای پیری سالم کمک می‌کند

   10-تخم مرغ می‌تواند به سلامت روان کمک کند

   11-با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط است

   12-تخم‌مرغ به بهبود حافظه کمک می‌کند

   13-به تقویت عضلات کمک می‌کند

   14-در تقویت سلامت پوست موثر است

   15-تخم مرغ برای سوزاندن کالری موثر است

   16-به زیباتر شدن چهره کمک می‌کنند

   17-تخم مرغ برای رشد ناخن موثر است

   18-برای رشد جنین مفید است

   19-تخم مرغ وضعیت استخوان‌ها را بهبود می‌دهد

   20-تخم مرغ در کاهش برخی سرطان‌ها موثر است

   21-ممکن است عملکرد تیروئید را بهبود بخشد

   22-به تقویت برنامه غذایی گیاهخواران کمک می‌کند

   23-تخم مرغ به محافظت از کبد کمک می‌کند

   24-تخم مرغ به درمان تصلب شرایین کمک می‌کند

   25-تخم مرغ برای سلامت زنان و بخصوص زنان باردار موثر است

   26- در مواد آرایشی و شامپوها استفاده می شود 

   27- در قدیم برای طب سنتی و شکستگی و کوفتگی بدن استفاده میشد 

   28- برای رشد و تقویت مو و بینایی چشم بسیار مفید است 

   باید از خداوند متعال سپاسگزار باشیم که چنین نعمتهای پر فایده ای را برای ما انسانها خلق نموده است وواقعا چقدر صبحانه نیمرو و املت تخم مرغ با نون تازه می چسبد و درجایی خواندم با تخم مرغ میتوان 40نوع مواد غذایی مختلف درست کرد و این یکی از شگفتیهای خوردن تخم مرغ است 

   استاد از شما ممنون بابت شگفتیهای غذاها که درسایت میگذارید من امروز صبح کره و مربا میخوردم چیزی که سالیان سال از آن محروم بودم چون ترس از چاقی از کره و مربا مانع میشد و بعد از خواندن فایل شگفت های خوردن کره کلا ترس از خوردن کره درمن ازبین رفت ودرهنگام خوردن علاوه بر لذت خوردن به خودم یادآوری میکردم که خدایا ممنون که دریک کره این همه ویتامین ها و مواد مفید قرار دادی که برای سلامتی و انرژی ما انسانها مفید باشد و ما بدون دردسر از انها بخوریم .

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 15 از 3 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم