0

شگفتی های کره حیوانی

کره حیوانی برای لاغری
اندازه متن

بسیاری از افراد چاق از خوردن کره حیوانی وحشت دارند. البته بسیاری از افراد متناسب که دچار ذهنیت چاق شده اند نیز از خوردن کره به این دلیل که می تواند باعث چاقی آنها شود ترس دارند.

آنچه مسلم است میزان افکار و نگرشهایی که درباره کره حیوانی در ذهن افراد مبتلا به ذهن چاق وجود دارد به مقدار قابل ملاحظه ای بیشتر از مقدار کره حیوانی است که ممکن است در طی یک سال مصرف کنند.

بنابراین بهتر است با هماهنگ کردن افکار و نگرشهای خود درباره کره حیوانی از خوردن مقدار مورد نیاز خود لذت برده و احساس آرامش را در خود گسترش دهیم.

علاقه من به کره

از دوران کودکی علاقه زیادی به خوردن کره داشتم. اکثر روزها ساندویچ کره با مربا بعنوان میان وعده همراه من در مدرسه بود.

البته من بیشتر دوست داشتم ساندویچ کره با شکر برای من درست کنند ولی مادرم عقیده داشت شکر چاق کننده است به همین دلیل به علاقه من اهمیت نمی داد و کره را با مربا بعنوان لقمه مدرسه در کیف من قرار می داد.

به مرور که بزرگتر شدم علاقه من به خوردن کره برای صبحانه خیلی بیشتر از قبل شد و علت آن به دست آوردن حق انتخاب مواد غذایی بود و از آنجا که هنوز توجهی به مواد غذایی و چاقی نداشتم، اشتیاق و علاقه زیادی برای خوردن کره داشتم.

به مرور که بزرگتر و البته چاق تر شدم ترس من از مواد غذایی بعنوان اولین عامل چاقی بیشتر شد و مواد غذایی یکی بعد از دیگری در دسته بندی چاق کننده ها قرار گرفتند.

قطعا کره حیوانی را یکی از مجرمان اصلی چاقی خودم می دانستم و در مصرف آن دقت زیادی داشتم اما نمی توانستم از خوردن کره صرف نظر کنم و حتی با اینکه ترس زیادی از خوردن آن داشتم ولی در هفته چند بار از کره و مربا بعنوان صبحانه استفاده می کردم.

زمانی که در مسیر لاغری با ذهن قرار گرفتم یکی از اولین مواردی که به اهمیت آن برای اصلاح کردن پی بردم این بود که اطلاعات و آگاهی های نامناسب درباره مواد غذایی که از خوردن آنها ترس دارم را باید در ذهنم اصلاح کنم.

به همین منظور سعی کردم اطلاعات صحیح درباره مواد غذایی که از خوردن آنها ترس دارم را پیدا کرده و از طریق مطالعه آن ترس و نگرانی از خوردن آنها را به لذت و احساس خوب تبدیل کنم.

این فرایند به شکل فزاینده ای در اصلاح افکار منفی درباره مواد غذایی موثر است. از این رو تصمیم گرفتم آنچه درباره مواد غذایی موجب اصلاح افکار منفی و اشتباه‌ می شود را با علاقمندان به لاغری با ذهن به اشتراک بگذارم.

موضوع این تحقیق و مطالعه درباره فواید و شگفتی های کره حیوانی است.

کره حیوانی چیست؟

کره حیوانی جز‌ء محصولات لبنی می باشد که از پروتئین ها و چربی های موجود در شیر و خامه تهیه می شود.

در بیشتر مناطق کره حروانی را از شیر گاه به دست می آید اما در برخی مناطق کره را از شیر گوسفند، گاومیش و بز نیز تهیه می کنند.

کره حیوانی

تولید کره حیوانی به شکل سنتی یا محلی به این صورت است که شیر یا دوغ را به مقدار زیاد هم زده یا در ظرف های مخصوص می کوبند تا چربی آن جدا شده و کره به دست می آید. برخی أوقات مقداری نمک و رنگ خوراکی به آن اضافه می کنند تا کره تولید شده به رنگ زرد درآمده و به شکل مرسوم کره باشد.

از خوراکی های دیگر مانند بادام زمینی، بادام درختی، پسته، فندق، کنجد، گردو، نارگیل و کاکائو نیز برای تهیه کره استفاده می شود که عملا خاصیت کره را ندارند و فقط از نظر شکل ظاهری مانند کره های حیوانی هستند. در برخی موارد از ترکیب چند ماده برای تولید کره استفاده می کنند مانند کره بادام زمینی شکلاتی یا کره پسته و گردوی شکلاتی.

به هر صورت کره واقعی فقط کره ای است که از شیر به دست می آید و سایر کره ها فقط به دلیل شباهت بافت آنها با کره حیوانی به نام کره معروف و معرفی شده اند.

کره حیوانی با حرارت دادن ذوب می شود، در دمای محیط سفت می شود و وقتی در یخچال قرار می گیرد به یک جامد سخت تبدیل می شود. کره حیوانی منبع طبیعی ویتامین های محلول در چربی مانند A، D، E و K است. چربی های محلول در کره به راحتی قابل هضم هستند. حاوی چربی های اشباع و غیر اشباع است. 

اگر چه کره حیوانی در چند دهه اخیر بعنوان یک ماده خطرآفرین برای سلامتی و مخصوصا چاقی در بین افراد چاق و مبتلا به وسواس سلامتی شناخته می شود اما مطالعات زیادی درباره فواید استفاده از کره حیوانی صورت گرفته است و استفاده از این ماده لذیذ از سالهای بسیار دور در زندگی بشر نشان از اهمیت و مفید بودن این ماده خوراکی دارد.

کره از اسیدهای چرب با زنجیره بلند تشکیل شده است که باعث افزایش چربی در بدن شما نمی شود. همچنین منبع غنی ید است. این اسیدهای چرب با زنجیره بلند توسط روده کوچک جذب شده و در کبد ذخیره می شوند. انرژی فوری به بدن می دهد و به سلامتی بدن کمک می کند. 

روش‌های سنتی تولید کره در ایران

تولید کره در ایران قدمتی به عمر ایلات، عشایر و اقوام ایرانی دارند و هر کدام برای ساخت این فرآورده لبنی روش‌هایی مختص به خود دارد.

مشکه زنی

مشکه زنی روشی رایج در عشایر ایرانی است. در این روش ماست را درون مشکه ریخته و آن را از یک سه‌پایه چوبی به نام مالار آویزان می‌نمایند. مشکه از پوست بز ساخته می‌شود و در برابر نشت مایعات مقاوم است.

سپس مشکه را به مدتی معین تاب می‌دهند تا محتوای آن به قدر کافی زده شده و کره از دوغه جدا شود.

 مشکه و مالار جزو نمادهای عشایر ایرانی است که در بسیاری از آداب و رسوم این مردمان از آن استفاده می‌شود. امروزه به دلیل استقرار مردم در منازل مسکونی و آپارتمانی، مشک های قدیمی جای خود را به دستگاه کره گیر برقی داده است.

تِلِم زنی

تلم زنی یک روش کره ‌گیری در میان اقوام مازندرانی می‌باشد.

در این روش ماست را درون بشکه‌هایی استوانه‌ای از جِنس شوب ریخته و به وسیله چوبی بلند به نام تلم اقدام به زدن ماست می‌کنند. به این روش تلم زنی می‌گویند.

تلم به زبان مازنی به معنای چوب بلند می‌باشد.

ویتامین های موجود در کره حیوانی:

کره سرشار از ویتامین های مختلف است که برخی از مهم ترین آنها به شرح زیر است:

 • ویتامین  A
 • ویتامین D
 • ویتامین  E 
 • کلسیم

ضرورت ویتامین A برای بدن

ویتامین A در رشد و نمو تأثیر دارد و برای کودکان جزو ضروریات حیاتی است و موجب فعالیت و نشاط آنان می‌شود.

این ویتامین بر کار صحیح دستگاه ایمنی و مخاط مثل مخاط روده و جلوگیری از عفونت‌ها (بیماریهای میکروبی) نقش مهمی ایفا می کند.

 • ویتامین A در بهبود بینایی افراد در نور کم مثل شب و حفظ سلامتی سطح چشم بسیار مؤثر است.
 • ویتامین A بر سلامتی پوست تاثیر مستقیم دارد.
 • ویتامین A نقشی حیاتی در فعالیت سالم قلب و عروق بدن داشته و برای تنظیم سالم فشار خون لازم است.
 • ویتامین A در بهبود زخم‌های پوست، جوش‌ها و سایر عوارض پوستی چون دارویی، اثری درمانی دارد و باعث تسریع فرایند درمان می شود.
 • ویتامین A برای فعالیت مویرگ‌ها و حفظ جدار آن‌ها ضروری است و کمبود آن در بدن خطرات جدی برای قلب و مغز به همراه دارد.
 • ویتامین A در نگهداری از سلول‌های بدن و شادابی آن‌ها و جلوگیری از پیری زودرس تأثیر شایسته‌ای دارد و امروز در درمان‌های ژرونتولژی و جلوگیری از نابودی و مرگ اعضای بدن از ویتامین «آ» استفاده درمانی می‌شود.
 • ویتامین A بر سلامت بافت مخاطی تاثیر گذاشته و باعث بهبود عملکرد سیستم تنفسی می شود.

ضرورت ویتامین D برای بدن

ویتامین D گروهی از ویتامین‌های محلول در چربی هستند، که باعث افزایش میزان جذب کلسیم، فسفات و منیزیم در روده می‌شوند و از این طریق، بر رشد و استحکام استخوان‌ها کمک می‌کنند.

ویتامین D باعث بهبود میزان منیزیم، فسفر و کلسیمِ استخوان‌ها، تا کارکردِ بهتر سیستم ایمنی، تعادل هورمون‌های پاراتیروئیدی، دستگاه جنسی، نیروی ماهیچه‌ای، چرخهٔ خواب و بیداری و انواع سوخت‌ وسازهای بدن است؛ همچنین از راه ترجمه ژن‌های هسته سلول به رشد سلول‌ها نیز کمک می‌کند.

این ویتامین نقشی بسیار اساسی در جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها و کمک به بهبود آن‌ها حتی بیماری‌های تنفسی و ساده؛ از سرماخوردگی تا کرونا دارد.

کارکردِ درستِ بسیاری از ژن‌ها، رشد و نمو صحیح و بهترِ اطفال حتی در سنین آتی آن‌ها تحت تاثیر ویتامین D می باشد، به طوری که کسانی که در سنین پایین دچار کمبود ویتامین D نبوده‌اند، در مراحل بعدیِ رشد خود نیز، بسیار سالم‌تر خواهند بود.

ضرورت ویتامین E برای بدن

ویتامین ای خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد و از بافت‌های بدن در مقابل اثرات مخرب رادیکال آزاد برخی از ترکیب‌های شیمیایی محافظت می‌کند.

این ویتامین در لایه چربی دیواره سلول و داخل سلول قرار می‌گیرد و از تخریب دیواره سلول جلوگیری می‌کند.

هرچند ویتامین E مهم‌ترین عامل برای داشتن سیستم ایمنی قوی، پوست سالم و چشم‌های سالم است، اما همه فواید و مزیت های ویتامین E هنوز خیلی مشخص نیست.

همچنین این ویتامین دارای خاصیت ضد انعقادی می‌باشد که به جریان راحت خون در رگ‌هایی که دارای پلاکتهای چربی چسبنده به دیواره هستند، کمک می‌کند.

ویتامین E همچنین باعث افزایش توانایی دستگاه ایمنی بدن به منظور مقابله با بیماری‌ها می‌شود.

ویتامین E موجب جلوگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر، کمک به درمان بیماری‌های چشمی مثل آب مروارید، کند کردن روند پیری سلول‌ها، تقویت انسان در مقابل آلودگی‌های زیست‌محیطی، مقابله با کم‌خونی، درمان مشکلات ناشی از چربی‌های بد هضم و کمک به بهبود بیماری‌های پوستی، زخم‌ها، اختلالات تولید مثل و کاهش دردهای پیش از قاعدگی در زنان می شود.

ویتامین E در مادران بارداری که به مقدار مناسب از این ویتامین را دریافت می کنند باعث می شود تا نوزادشان پنج برابر بیشتر از سایر نوزادان از سلامت سیستم تنفسی برخوردار باشند.

ضرورت کلسیم برای بدن

دریافت کلسیم کافی برای حفظ استخوان‌ها در تمام طول عمر مفید است، مخصوصاً در دوران کودکی، که استخوان‌ها هنوز در حال رشد هستند. و نیز در طول سال‌های اولیه رشد، و بازسازی استخوان‌های آسیب دیده یا شکسته.

کلسیم فعالیت‌های زیادی را در بدن برعهده دارد از جمله:

 • ضربان قلب را تنظیم می‌نماید.
 • در تنظیم کار دستگاه عصبی بدن به خصوص در انتقال تحریکات عصبی نقش اساسی دارد.
 • کلسیم برای انقباض ماهیچه‌ها ضروری است و تا کلسیم وجود نداشته باشد حرکت امکان‌پذیر نیست.
 • در متابولیسم آهن بدن مؤثر است.
 • کلسیم در یکی از مراحل انعقاد خون دخیل است.

جذب آن در خون به صورت یون کلسیم و از دیواره روده صورت می‌گیرد. عامل افزایش جذب کلسیم ویتامین دی است، به همین دلیل قرص‌های مکمل کلسیم معمولاً دارای ویتامین دی نیز هستند؛ بنابراین اگر منابعی که دارای این ۲ ماده است (مانند کره حیوانی) مصرف شود کلسیم موجود در آن‌ها بهتر جذب می‌شود.

 در صورتی که در غذا ماده‌ای به نام اگزالات باشد، جذب کلسیم آن کاهش می‌یابد و به همین دلیل است که کلسیم اسفناج و چغندر، به خوبی کلسیم شیر جذب نمی‌شود.

اسید فیتیک موجود در سبوس گندم نیز جذب کلسیم را کاهش می‌دهد ولی این مسئله زمانی اثرگذار است که مصرف آن بسیار زیاد باشد، مثل گیاهخواران مطلق. دریافت کلسیم کافی، آثار مثبتی در تنظیم فشار خون دارد.

انواع کره

کره به اشکال مختلفی وجود دارد که می تواند برای مصارف مختلف استفاده شود. در ابتدای پیدایش کره فقط یک نوع وجود داشت و آن کره حیوانی بود ولی بعد ها کره گیاهی یا مارگارین نیز به شکل کره حیوانی تولید و عرضه شد و تولیدکنندگان مدعی شدند که کره گیاهی مارگارین فاقد ضرر و زیان های مصرف کره حیوانی است.

بعد ها أنواع کره از مغزها مانند فندق، بادام، گردو، پسته و … تولید و عرضه شد و تاکید بر مصرف اینگونه کره ها به عنوان جایگزین کره های حیوانی و گیاهی شد.

کره حیوانی در مقایسه با نوع گیاهی (مارگارین)

بیشتر اوقات دستورالعمل‌های رایج غذایی، برخلاف هدف اصلی‌شان عمل می‌کنند و روی سلامتی ما اثر نامناسبی دارند. اولین مثال را می‌توان در این مطلب گفت که آن‌ها مارگارین را جایگزین کره حیوانی می‌کنند… این چیزی ست که اساتید گفته‌اند و ما هم انجام می‌دهیم! اما آن اتفاقی که می‌افتد، جایگزینی کره حیوانی سالم بعنوان یک غذای خوب، با چربی‌های مضر و ناسالم است.

در یک پروژه تحقیقاتی بر روی گروهی از بیماران قلبی، کره و مارگارین امتحان شدند و این نتیجه به دست آمد: مارگارین خطر حملهٔ قلبی را افزایش داد و ولی کره حیوانی هیچ‌گونه اثر بدی نداشت. مطالعه دیگری نشان داد که مصرف بالای چربی‌های لبنی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را ۶۹% کاهش می‌دهد.

منابع: از سراسر وب

تهیه کننده: رضا عطارروشن

منتظر خواندن نوشته های شما هستم ❤️

با دادن ستاره به این مطلب امتیاز بگیرید.

امتیاز 4.48 از 40 رای

https://tanasobefekri.net/?p=41794
15 نظر توسط کاربران ثبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

اندازه متن دیدگاه ها
   آواتار زهرا آقچه لو
   1403/04/06 04:08
   مدت عضویت: 47 روز
   امتیاز کاربر: 1490 سطح ۳: کاربر پیشرفته
   محتوای دیدگاه: 101 کلمه

   به نام خداوند جان و دل 

   سلام خدمت شما بزرگوار بسیار از مطالب لذت بردم خیلی عالی واقعا از خواص بی نظیر کره بی خبر بودم حتی نمی‌دونستم خود کلسیم آنقدر خاصیت داره یا خاصیت ویتامین دی و ایی چقدر زیبا بود همه چیز خدا را هزاران مرتبه شکر خدا قوت بهتون راستی اینم بگم که کره حیوانی در تولید انرژی مغز بسیار موثری هست و باعث میشود که مغز فعال تر بشود خب از امروز با خیال هزار برابر راحت تر از گذشته کره میخورم و سپاسگزارم از خدای یکتا که منو به این آگاهی ها هدایت کرد خدا را شکر 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   امتیاز کاربر: 26882 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 718 کلمه

   به نام خدای مهربان

   سلام به همه عزیزان

   اکثرا حوصلم نمیاد که صبح‌ها نون لقمه بگیرم با پنیر بخورم، اما ترکیب کره و عسل و دوست دارم. مخصوصا اگه کره و بزارم تو ماکرویو و کمی نرم بشه. از بوی کره‌ی گرم و نون گرم و عطر عسل خیلی خوشم میاد. اگر نون تست باشه که عالیه. اما خب به خاطر ترسم نمیخورم. 

   در کودکی صبحانه فقط کره میخوردم البته کره پاستوریزه. بعد که کره و به عنوان عامل چاق کننده شنیدم ترسیده شدم. دیگه به جاش پنیر خامه‌ای میخوردم، چون پنیرهای دیگه و دوست ندارم چون شورند. قضیه اوکی بود تا اینکه از چند سال پیش به جای روغن، توی برنج کره میریختیم. آه من بلند شده بود که نگا خود برنج کم بود حالا بهش کره هم اضافه شده. به دیگران میگفتم دلیل اینکه چاق شدم اینکه توی برنج کره میریزیم. خیلی باور داشتم که از وقتی که این کار و کردیم من چاق‌تر شدم. 

   مامانم هم یک مخالف بزرگ کره و روغن و چیزهای چربه، به خصوص کره حیوانی. هم به خاطر بو و مزش، هم به خاطر چربی و اثرات مخربش. وقتی میرفتیم خونه مامانبزرگم همیشه برنج مامانم از بقیه جدا بود و توش کره حیوانی نداشت. چون روی برنج بعد دم کشیدن، کره حیوانی زوب شده میریختن. حتی مامانم میگفت چون کره حیوانی میخورن هم چاق شدن، هم صورتشون لک و تیره و دون‌دون شده، هم تو قلبشون استنت دارن. یعنی این کره حیوانی برا من حکم کابوس داشت. حتی بابام برای خودش تخم مرغ با کره حیوانی درست نمیکرد که بوش تو خونه بلند نشه، چون مامانم بدش میاد. کره حیوانی برا من مساوی بود با چاقی، صورت لک و رگ گرفته. اما در این مطلب گفته که برای پوست و رگ خوبه. 

   بابام خیلی وقت پیش مطلبی خوند که درباره مزایای کره حیوانی بود. و گفته بود اتفاقا خیلی هم خوبه و اون چیزی که از قدیم به ما درباره مضرات این کره گفته بودن درست نیست. میگفت وقتی رفته بودن مود مهمونی دعوت بودن و براشون اشکنه درست کرده بودن. خود اشکنه به تنهایی چرب بوده، حتی میزبان یک ملاقه بزرگ روغن حیوانی میخواسته بریزه توی کاسه بابام اما بابام نزاشته. با خودش گفته بوده همین اشکنه‌ی بدون روغن اضافه خودش کلی چرب هست پس حتما دیگه تا شب سیر سیرم، حتی ممکنه تا فردا صبح سیر باشم. اما دیده دو سه ساعت بعد غذاش حضم شده و گشنش شده. 

   وقتی میرفتم از این رستوران‌هایی که کباب و جوجه دارن همیشه کنار برنجشون یا کره پاستوریزه میزارن یا کره محلی. با خودم میگفتم چطور بقیه با خیال راحت برنجشون و با این همه چربی میخورن. خیلی برا من ترسناک بود، مثل سم خوردن بود. این صحنه و از بچگی یادمه که روی برنجم کره ریخته بودم اما یکی گفت که انقدر کره نریز خوب نیست. 

   مامانبزرگم میگفت کره گوسفندی بخور برای درد معده خیلی خوبه، مثال میزد که فلانی برای یک ماه هر روز کره گوسفندی خورده معدش خوب شده. با اینکه طعمش و دوست داشتم اما به خاطر چاقی نمیخوردم. 

   الان هم هنوز ترس من به طور کامل از کره برطرف نشده. هر روز که میخوام برنج درست کنم وقتی میرم در فریز و باز میکنم و یک کره بر میدارم ذهنم سریع واکنش میده و احساس ترس میکنم، حتی با وجود اینکه به خودم یاداوری میکنم که فقط دیدگاه من نسبت به کره اینجوریه، ترس من الکیه، و در اصل چاق نمیکنه اما فایده‌ی چندانی نداره. وقتی میخوام کره و برش بدم با خودآگاه و ناخودآگاهم در کشمکش هستم، خودآگاهم میگه باید نصف کره و بریزی ولی ناخودآگاهم همش میگه نه کمترش کن، زیاده. حتی وقتی داخل برنج کمتر کره میریزم هی چندین بار، تیکه تیکه بیشتر برمیدارم تا کره‌ی غذا کم نباشه که بهم بگن چرا برنج خشکه.  

   “کره از اسیدهای چرب با زنجیره بلند تشکیل شده است که باعث افزایش چربی در بدن شما نمی شود”

   به اشتباه در ذهنم خوردن چربی مساوی است با افزایش چربی بدن. این دوتا خیلی در ذهنم بدیهی و محکم‌اند باید اصلاحش کنم. وقتی میشنوم که این چربی‌ها باعث افزایش چربی نمیشود درکش کمی برام مشکله. 

   بعد خواندن این مطلب حسم نسبت به کره بهتر شده. نمیدونم چرا اما الان کره و به صورت یک گل صورتی 🌸 در ذهنم دیدم. الان وقتی به کره فکر میکنم اول مزایای مثبتش در ذهنم میاد، بعدش دیدگاه قبلی خودم. حس میکنم ترسم یه کوچولو کمتر شده و آرامش بهتری نسبت بهش دارم. 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 18 از 4 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   امتیاز کاربر: 16160 سطح ۵: هنرجوی متوسطه
   محتوای دیدگاه: 218 کلمه

   به نام خدای مهربان 

   ممنون از این همه اطلاعات مفید .والا قدیمی ها هر چی می خوردن همه مفید بوده بعدها هی گفتن این ضرر داره اون بعدش هم می گفتن قدیما چون نمی دونستن این ضرر ها و زود فوت می کردن و از این چیزها .

   من خیلی عاشق کره نیستم که هر روز باید بخورم ولی نه هر از گاهی می خورم نون و کره و مربا یا با عسل ، یادش بخیر قدیما وقتی بچه بودم مامانم عصرانه ها من و توی ایوون می برد و برام لقمه درست می کرد با کره و شکر .

   ولی خوب من در غذا ها استفاده می کنم البته بازم بگم نه همه غذاها ولی پلو و تخم مرغ نیمرو و مرغ و …

   ولی واقعا همه مواد لازمه برای بدن ولی الان من به فکر این چیزها نیستم  دیگه هی چی بخورم برا چی خوبه یه مدت چرا ولی  الان نه توی همون فایلی که یه بار گفتین که  راجب به بچه ها که حتما باید اینو بخورن …. یعنی مثلا شیر و اینها …من دیگه اوکی شدم گفتم هر چی لازم داشته باشم بدنم درخواست می کنه و از چیزهایی که روزانه می خورم تامین میشه .

   حالا یه نکته مهم که کره برای فشار خون خوبه  و قلب باید به مامانم بگم که لب به کره نمی زنه .

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار زهرا
   1402/09/11 08:27
   مدت عضویت: 458 روز
   امتیاز کاربر: 13430 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 798 کلمه

   سلام استاد 

   خداراشاکرم که درتاریخ 1402/08/11 این فایل را خواندم 

   استاد من از بچگی کره حیوانی و مسکه را دوست داشتم چون پدرم گاوداری داشتند و ما هرروز درمنزل شیر- ماست – کره – مسکه فراوان داشتیم که برای فروش همسایه ها هم بود و من زیاد کره و مسکه میخوردم و الان هم خیلی دوست دارم و اوایل که نمیدانستم برای چاقی بد است زیاد میخوردم ولی بعدها که بزرگتر شدم و دیگران به من گفتند چاقی شما به خاطر کره است خیلی کمتر میخوردم و جالب است یک خاطره یادم آمد یک نانوایی در محله ما داشتیم که یک در میان صبح ها قبل از ساعت 7 که ما به مدرسه برویم با نان تازه میآمد منزل ما و دقیقا 1کیلو مسکه گاو را میخرید و همان جا جلو ما با نان تازه میخورد و من همیشه برایم سوال بود چطور میتواند 1کیلو مسکه بخورد و چاق نشود و سکته هم نمیکند و جالبه هنوز این فرد 75 سال دارد و سرحال و قبراق است و یکبار من بهش گفتم یادتونه میآمدید منزل پدرمن و 1کیلو مسکه میخوردید من همیشه تعجب میکردم که چطور این همه میخورید و چاق نمیشوید گفت من فعالیت بدنی زیادی داشتم درجوانی من از ساعت 4 صبح تا ساعت 11 شب در حال کارکردن بودم و بایستی روی پا میایستادم و اگر چیز خوب وقوی نمیخوردم انرژی زیاد برای کارکردن نداشتم و الان هم که پیر شدم مسکه بیاورند من حداقل 500گرم را میخورم چون میدانم چربی مسکه برای بدن ضرر ندارد 

   یکبار دکتر کرمانی در لایوی صحبت میکردند که چربی درتخم مرغ و چربی روغن حیوانی برای بدن مضر نیستند و دربدن اشباع نمیشوند و بسیار برای کارکردن قلب و عروق مفید هستند و آیاتی هم از قرآن میخواندند و میگفتند که خداوند فرمودند که خوردن چربی حیوانی برای بدن مفید و باعث انرژی زیاد میشود و  بدترین چربی برای  بدن انسانها روغنهای مایع و جامد است که اینها به خاطر مواد غیر سالم و غیر ارگانیک باعث گرفتگی چربی دربدن و رگها وعروق میشودو درنتیجه بعد از چند سال استفاده کردن هم باعث چاقی مفرط و هم سکته درانسانها میشوند .

   من افرادی را میشناسم که صبحانه صبح آنها هرروز قورمه با نان بود مثل پدربزرگ خودم – مادربزرگم – شوهر خاله ام و خیلی از افراد دیگر که عمرهای بالای 90سال داشتند و آنها سه ماه یکبار یک گوسفند را با کلیه چربیهای داخل بدنش قورمه میکردند و برای انواع غذاها استفاده میکردند و جالبه اصلا چربی و فشارخون و دیابت هم نداشتندو بسیار فعالیت بدنی هم داشتندو خیلی کم مریض میشدند الان هم خاله ی بزرگی من 92 سال عمر دارند و صبحها غذایش دوقاشق قورمه است و جالبه به قدری انرژی دارد که تا ظهر غذای دیگری نمیخورند به غیر از چای و در دیگر غذاهایش هم فقط روغن گوسفند استفاده میشود و همیشه صحبتش این است غذای مقوی کم خیلی بهتر از غذای زیاد بدن خاصیت و مریضی است و بارها میگفتند از وقتی این روغنها (جامد – مایع ) آمد مردم بیشتر سکته کردند  

   و من قبل از آشنایی با این سایت واقعا از خوردن کره از هرنوع آن ترس داشتم وخدا را شکر بعد از آشنایی با این سایت که هیچ مواد غذایی ارگانیک برای بدن مضر نیست خیلی بهتر و با آرامش فکری بیشتری ان را میخورم ولی هنوز گاهی از خوردن بعضی از آنها احساس چاق شدن و ترس از بالا رفتن چربی دارم ودارم سعی میکنم نگرش خودم را به مواد غذایی طبیعی تغییر بدهم و ترس از خوردن و چاقی نداشته باشم 

   من یکبار در تابستان دوسال پیش به خرم آباد سفر کردم درنزدیکی آبشار بیشه عشایری چادرزده بودند به نزد آنها رفتم و مقداری ماست و دوغ و روغن گوسفند گرفتم و آنجا یک رقم کره حیوانی را به من نشان دادند وقتی مقدار کمی از آن را به عنوان نمونه تست کردم دیدم خیلی عالیه و 1کیلو از ان را خریدم و همسرم میگفت کره باید دریخچال باشد وگرنه خراب میشود و چرا خریدم ولی عشایر به ما گفتند کره حیوانی احتیاج به دمای خیلی سرد ندارد و خراب نمیشود اگر هم آب شود خراب نمیشود و دقیقا درست میگفتند من بعد از آب شدن هم استفاده کردم و مشکلی نداشت 

   کره سرشار از ویتامین های مختلف است که برخی از مهم ترین آنها به شرح زیر است:

   • ویتامین  A ،ویتامین D،ویتامین  Eوکلسیم است که هریک از ویتامینها اگر دربدن ما انسانها دچار کمبود شود مشکلات زیاد و انواع بیماریها را برای ما به وجود می آورد پس خدا را شکر یاد گرفتیم که خوردن کره حیوانی  برای بدن انسان مفید است به شرطی که زیاده روی نکنیم و به اندازه مصرف کنیم چون خداوند هیچ نعمتی را نیافریده که به بدن ما انسانها ضرر برساند و ما انسانها هستیم که با مصرف بدون رویه و با خوردن چند غذا که خوردن آنها باهم مضر است مشکلاتی را برای بدن خود به وجود میآوریم 
   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار طاهره فروغی
   1402/09/07 12:40
   مدت عضویت: 1089 روز
   امتیاز کاربر: 34482 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 427 کلمه

   سلام خدای مهربونم 

   خدایا شکر برای اطلاعاتی تازه 

   سلام استاد عزیز و دوستان خوبم

   من از همون بچگی از غذاهایی مثل کله پاچه و روغن که مربوط به گوسفند بود بدم میومد و وقتی مادرم این غذاهارو میپخت من نون و ماست چکیده رو ترجیح میدادم 

   فقط وقتی پدر بزرگم روحش شاد تهران بربری میخرید و داغ میاورد من دوست داشتم روش کره گیاهی بریزم و بخورم و خیلی بهم لذت میداد و تازه اصلا هم چاق نمیشدم چون اصلا در مورد اون فکری نمیکردم وفقط با لذت میخوردم هنوز مزه اون لقمه ها روزبونم هست و اون احساس لذت رو دوست دارم 

   ولی مادرم روغن حیوانی میگرفت و روی برنج روغن زرد میزیخت و من با اکراه میخوردم و اونا همش به ما بچه ها میگفتن شما جوان روغن نباتی هستین و زور و بازویی ندارین اینا رو بخورین تا قدرت بگیرید 

   پدر بزرگ دیگم روحش شاد برای تمام مدت زندگیش روغن حیوانی استفاده میکردو خیلی هم کار میکرد و سالم و سلامت از دنیا رفت ولی چون اواخر باورش شده بود که روغن حیوانی باعث سکته قلبی میشه دکتر گفت سکته قلبی کرده و فوت کرده ولی سالم و بدون هیچ بیماری بود 

   همیشه میگفتن روغن حیوانی در رگ ها رسوب میکنه و باعث سکته میشه ولی الان استاد نوشته بود که بیشتر در بدن و رگها جذب میشه 

   و چه خواصی داره همه برعکس قدیم که میگفتن مضره وحالا میفهمیم که روغن های جدید همه مضره و روغن حیوانی و کره حیوانی خیلی برای بدن مفیده 

   در این دوره یاد گرفتم همه نعمت هایی که ساخت خداست برای من مفیده و بدن من اونو به انرژی مفید تبدیل میکنه 

   ولی من با نگرش های اشتباه و باورهای غلط خاصیت این نعمت ها رو تغییر دادم و از مفید بودن به مضر بودن و چاق کننده تبدیل کردم 

   و با اصلاح نگرشم تونستم از هر ماده غذایی که خدا برای من خلق کرده با لذت استفاده کنم برخلاف قبل که فکر میکردم غذاهای اب پز برای ما چاقهاست و غذاهای چرب و روغن حیوانی و کره برای ادمهای لاغره خب چرا اونا رو چاق نمیکرد 

   یکی از چیزهایی که همیشه منو درگیر میکرد این بود که چرا من با لاغر ها و دوستام و شوهرم متفاوتم چرا من بدنی دارم که باید با روغن و کره و غذاهای خوشمزه چاق بشه ولی اونا نه 

    این چراها باعث تنفرم از خودم شد ولی وقتی فهمیدم مسئولیت چاقی رو به عهده بگیرم ونگرشم و باورهامو تغییر بدم هم از همه چیز میخورم وهم بدون استرس میخورم و هم لاغر میشم  

   خدایا برای این مسیر درست همراه با لذت و ارامش وشادی و بدون استرس خوردن بینهایت سپاس 

   در پناه خدا باشید

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 5 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار maryam1398rahimi
   1402/09/07 05:30
   مدت عضویت: 1601 روز
   امتیاز کاربر: 10834 سطح ۴: هنرجوی مبتدی
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 640 کلمه

   به نام خدا 

   سلام و وقت بخیر خدمت دوستان همیشه همراه واستاد بزرگ استاد عطار روشن 

   کره حیوانی :

   خدا روشکر میکنم که کره نمیخورم که دیگه ترس داشته باشم که بخورم یا نخورم

   خیلی حساس بودم روی بوی کره و روغن 

   تو خانواده مون فقط بابا و مامان دوست دارن میخورن 

   من و خواهرام برادرام نمیخوریم 

   خدا رو شکر که دیگه این خوراکی در موردش هم حرف نمی زنم و اینکه چقدر بخورم و کی بخورم و 

   و ندارم 

   چون از بچگی هیچ علاقه ای به روعن حیوونی نداشتم

   و بعد از اون هم نتونستم به فرزندانم بدم 

   همش روغن های مایع استقاده میکنم 

   حتی برای فرزندانم 

   چون فرزندانم هم از بوی آن ها خوششون نمیاد و اگر بخوام برای تقویت بدنشون 

   از کره و روغن حیوانی استفاده کنم میگن بو میده اون غذا رو نمیخورن 

   شبیه خودم هستن

   خدا رو شکر که این روعن از بچگی نتونستم بخورم و دیگه بحثش نشده که این روعن منو چاق کزد یا نه 

   ؟😆

   بلاخره یه چی بود که ما نخوریم از بچگی 👍

   و همه ی اینا از باورهای افراد چاق هستش که به همه چی قدرت میدیم که این غذ اون غذا آدم و چاق میکنه 

   و فرد متناسبی که تا الان اطلاع از همچین چیزی نداشته که مثلا روعن حیوونی آدم و چاق میکنه 

   متناسب بوده و بعد از اینکه از اطرافیان یا دوست و آشنایی شنیده که روعن حیوونی چاق کننده هس 

   دیگه با خوردنش ترس پیدا کرده و 

   همین روعنی که سالیان سال اونو متناسب نگه داشته بود 

   اِلا بعد از این اونو با اضافه وزن روبرو میکنه 

   و وزن زیادی بر فرد متناسب در طی چند سال بخاطر خوردن روغن اضافه میکنه 

   چون باورش اینه که باید بترسم از خوردنش چون بر اندامش تاثیر میزاره و کلی بیماری به وجود میاره 

   و بخاطر همین ترس و نگرانی های که در یک فرد به وجود میاد 

   باعث میشه ترس به چربی بدن تبدیل بشه

   و بدن رو با وزن زیادی روبرو کنه 

   خیلی آدم ها رو میشناسم که کره رو خیلی زیاد میخورن 

   علاقه شدید به کره دارن 

   یعنی همراه غذاشون صبحونه و حتی شام هم استفاده میکنن ولی خیلی متناسبن 

   پس چه جوریه کره یه عده ای رو چاق میکنه یه عده ای رو لاغر 

   فرق بین اون فردی که کره میخوره واونی که  نمیخوره  در چیه؟

   باید یک تفاوتی وجود داشته باشه 

   یعنی کره برای یه عده از افراد چاق کننده هس 

   خیر 

   فکر بین این دو فرد در باورهاشون و در افکارشون هس

   اون فردی که میخوره و هیچ ترسی نداره و باورش این نیس که کره حیوونی آدم و چاق میکنه 

   خوردن کره براش به سلامتی و انرزی تبدیل میشه 

   و اون فردی که هم میخوره و کلی هم ترس داره و بعدش عذاب وجدان میگیره اونم خوردنش رو به 

    چربی و مریصی تبدیل میکنه

   چون خودش باورش اینه که خطرناکه و برای سلامتی مضر و بیماری میاد سمتش 

   پس همه چی برمیگرده به افکار و باورهامون 

   که چه دیدگاهی نسبت به مواد خوراکی داریم 

   چه قدرتی دادیم بهشون 

   آیا قدرت دست ماست یا دست مواد خوراکی 

   خدا رو شکر که خداوند هدایتم کرد در این دوره و متوجه شدم که همه چی از باورهامونه 

   وگرنه کلی از همه کس شاکی بودم و 

   خداوند و اطرافیان پدرر و مادر رو مقصر تمام زندگیم میکردم 

   که چرا مثلا خداوند  منو چاق کرده مقصر مامانم بود بهم همه جی داد گفت بخور و منم خوردم و چاق شدم 

   و خیلی عوامل دیگه که دلیل بر چاقیم میدونم

   چرا خوراکی ها چاق کننده هستن ؟و بعصی ها با خیال راحت میخورن و مثل ما با عذاب وجدان 

   و همیشه ترس و اضطراب از مواد خوراکی داشتم که چرا اینو خوردم چرا اونو خوردم و هیچ لذتی از زندگی نمی بردم که این چه زندگیه خدا نصیبم کرده 

   خداوند رو سپاسگزارم بخاطر آگاهی های که در اختیار ما گذاشته و ما از آن استفاده می‌کنیم 

   و هر روز و هر روز سپاسگزارتر و شکرگزارتر میشیم 

   بخاطر زندگی عالی که خداوند برامون مهیا کرده 

   و از خداوند ممنونم که خودمون خالق زندگی خودمون هستیم هر جور که بخواهیم میتونیم زندگی کنیم و این قدرت رو بهمون داده که بتونیم اون جوری که میخاهیم باشیم و زندگی کنیم 

   ممنونم خدا ی مهربونم 

   سپاس از استاد عزیزو مهربون 🌹🌹🌹🙏🙏🙏

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار mrmr19791357@gmail.com
   1402/09/06 20:44
   مدت عضویت: 690 روز
   امتیاز کاربر: 30249 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 786 کلمه

   ب نام خداوند زیباییها 

   در مورد مواد غذایی و اینکه در مورد چاق کننده بودن یا نبودنش یکی از این غذاها انواع روغن‌ها و چربی‌ها و کره می باشد.سالها ب ما گفتند اصلا روغن نخورید چربی نخورید،علاوه بر این ک ضرر دارد کالری بالای هم دارد همش گفتند مواد غذایی حاوی چربی انرژی و کالری بالای دارد وباعث چاقی می شود.

   خوب این باعث شد ک ما افراد چاق یا این موارد رو مصرف‌ نکنیم یا با احتیاط مصرف کنیم،خوب من خودم خیلی ب کره علاقه مند بودم،ب هر طریقش‌ هم ب صورت کره با نمیرو هم با مربا هم داخل برنج هم با کش مش وزرشک ک ما اینجا تفت می دهیم وبا برنج مصرف می کنیم من خیلی ب این چیزها علاقه دارم‌ ولی قبل آین ترس ک در دل ما انداختند مارو معذب می کرد ب خوردنش.

   وای خدا هر وقت جایی قرار بود اش بخوریم و قسمت رویه اش نعناع و پیازداغ تزئین می شد من عاشق اون نعنا و پیاز داغ بودم ولی همیشه باید می گفتم برای من اون نعنا رو نریز واصلا حس خوبی نداشتم ولی از روی اجبار واکراه همیشه این کار رو می‌ کردم‌،خوب دیگه همه هم و مخصوصا همسر برادرم همیشه حواسش بود ک برای من اشتباهی نعنا داغ نریزد وهم ب بقیه سفارش می کرد ک این کار را برای من انجام بدهند ومن اصلا حس خوبی نداشتم،

   ولی الان اصلا مشکلی با این موضوع ندارم وخیلی راحت می خورم،در مورد کره و روغن‌های حیوانی وخواص اونها هم خیلی مطالب هم شنیدم وهم خوندم والان ک دیگه خیلی اعتقاد پیدا کردم ب خاصیت اونها اینکه حدود دو سال پیش در واقع از زبان یک آقای دکتر تغذیه وهمون ک ب شدت افراد رو از خوردن نان منع می کرد ولی همون این شخص ب قدرت تمام گفته بود ک چربی‌ها خیلی خیلی برای بدن مفید می باشند چقدر از فواید خوردن چربی توضیح داده بود ومن وقتی ک این دکتر این توضیحات در مورد چربی داد من ب طور کلی کلی ترسم از چربی‌ها دور شده.

   من امکان نداره غدایی رو بدون کره درست کنم اگه روغن داخل غذا بریزم حتما داخلش مقداری کره می ریزم واصلا غذایی ک با روغن خالی درست بشه اصلا دوست ندارم،ما داخل خورشتهامون حتما کره می ریزیم وخیلی هم بالذت می خوریم.

   دایی مادرمن بالای ۹۰ سال عمر کرده بود دقیقا نمیدونم موقع مرگش چ سنی بود ولی میدونم نودو خورده ای بود و همیشه هم کره مصرف می کرد.ی باری ی مقداری بیمار شده بود و رفته بود دکتر و دکتر ب ایشون گفته بود شما کره نباید بخورید وبراتون ضرر داره و ایشون ب دکتر گفتن چی میگی شما بابا،من ی عمر کره خوردم الان ب من میگید کره نخور،نخیر من این کار رو نمی کنم.خوب مطمعنا مرگ دایی مادرم بخاطر کهولت سن بوده ن بخاطر خوردن کره،چون ک تا آخر عمرشون کاملا کاملا سرحال و سلامت و سرپا بودن وهیچ بیماری نداشتند.

   ی آقای در همسایگی ما بوده برامون تعریف کرده بود ک من رفته بودم صحرا کار کرده بودم خسته بودم و اومدم خونه اینقدر خسته و تشنه بودم میگفت ی کاسه پر چربی حیوانی ک آب شده بود ب هوای آب سر کشیده بودم من تعجب کردم ک چ جوری خوردش ک اذیتش نکرده بود،خوب کار سخت هم می کردند و عادت داشتند وبراشون مهم نبود ایشون هم تا آخر عمرشون خیلی سرحال بودند.

   ولی الان در مورد کره،ن اینکه فقط افراد چاق،افراد متناسب هم نظز خوبی بهش ندارند و فکر می کنند ک خیلی خطرناک است،کره خوب چربی هست ک داخل ماست یا شیر موجود است و آیا خوردن شیر و ماست خطرناک می باشد؟ چطور فکر می کنیم لبنیات خیلی خیلی برای بدن مفید می باشند ودر حالی ک کره هم از لبنیات برداشته می شود پس چطور می تواند مضر و خطرناک باشد؟ 

   ب هیچ عنوان خطرناک ک نمی باشد خیلی خیلی هم مفید می باشد.یادمه اون موقعی ک رژیم می گرفتم و فکر می کردم ک نباید کره داخل غذا بریزم پیش خودم گفتم پس چیکار کنم چی داخل غذا بریزم جای کره،ب فکرم رسید ک ماست داخل غذا بریزم چون گفتم داخل ماست کره هست ممکن خوشمزه بشه و خوب بشه ولی متاسفانه خیلی بدجور شده بود وقتی یادم ب این خاطره می افته خندم می گیره،عجب کاری بود کردم.واقعا برای رژیم گرفتن آدم مجبوره چ کارهای رو انجام بده.

   خوب خانواده من ازینکه خودشون کره مصرف کنند دقیقا نمیدونم چ حسی دارند،خوب بعضی شون موافق هستند و بعضیاشون مخالف هستند.ولی ازینکه من بخوام کره مصرف کنم با من مخالف هستند ولی من توجهی بهشون نمی کنم چون ب اندازه خودم مصرف می کنم.

   بهم می گویند تو چرا کره می خوری؟حالاتو کره نخوری چطور میشه؟کره می خوری برات ضرر داره.،ولی من اصلا فکر نمی کنم برام ضرر داره بلکه مفید هم می باشد،

   شاد باشید و در مسیر تغییر کردن…

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار سحر
   1402/09/05 08:58
   مدت عضویت: 334 روز
   امتیاز کاربر: 11115 سطح ۵: هنرجوی متوسطه
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 590 کلمه

   به نام خدای فراوانی❤️

   با سلام و احترام خدمت استاد توانمندم و دوستان گرامی🌹

   این ایدهٔ فوق العاده و بینظیر استاد عزیزم که فقط به خواص و نکات مثبت و اثربخشیِ خوب مواد غذایی تمرکز کنیم بطور شگفت انگیزی تاثیر گذار است روی تغییر نگرش ما در مورد مواد غذایی و به ما کمک می‌کند که به مرور برچسب چاقی و لاغری را از روی مواد غذایی برداریم و ترس هایمان را کم رنگ کنیم و لذت ببریم از این نعمتی که بسیار متنوع و لذت‌بخش است و می‌تواند احساس خوب را در ما تقویت کند

   من از بچگی عاشق کره و روغن حیوانی بودم و از طعم و عطر آن حس خوبی میگرفتم و من هم خوردن کرهٔ حیوانی و شکر را در بچگی تجربه کردم اما وقتی بزرگتر شدم و چاقی ام را احساس کردم به جای اینکه لذت خوردن کره را تجربه کنم حسرت نخوردن آن را به خاطر چاقی ام تجربه کردم

   پدربزرگ دوست داشتنی من 92 سال عمر کرد و در تمام طول عمرش جزءکره و روغن حیوانی روغن دیگری را نمی‌خورد و می‌گفت این روغن های کارخانه ای طبیعی نیستند و بدن را ضعیف می‌کنند و من چون تجربهٔ آگاهی های الان را نداشتم پیش خودم میگفتم روغن حیوانی سنگین و چاق کننده است و به دلیل افکار چاق کننده ای که نسبت به کره و روغن حیوانی داشتم تعجب میکردم که پدر بزرگم با وجود خوردن این همه روغن حیوانی چرا اینقدر لاغر و سرحال است و الان میفهمم که دلیلش این بوده که ذهنیت خوبی نسبت به این مادهٔ خوراکی داشته و با حس خوب آن را می‌خورده و چون باورش این بوده که کرهٔ حیوانی پُرخاصیته  و بدنش را سالم و قوی نگه میداره برای همین از خوردن آن لذت می‌برده و لذت بردن و حس خوب داشتن در موقع مصرف روغن حیوانی باعث شده که پاسخی هم که از مصرف آن می‌گیرد همین باشد

   من از وقتی با لاغری به روش ذهنی آشنا شدم خوردن مواد غذایی را عامل چاقی خودم نمی‌دانم اما هنوز نتوانستم به ترس از استفادهٔ مواد غذایی که روی آنها برچسب چاقی زدم غلبه کنم البته حساسیتم رو این موضوع کمتر شده و ترس هایم هم ضعیف تر شده اما هنوز هم در موقع خوردن غذا با اینکه سعی میکنم روی لاغری تمرکز کنم اما نجواهای ذهنیم تمرکزش روی چاقی است و مرتب به من میگه چاق میشی ها برو غذای لاغر کننده استفاده کن البته اینو میدانم که  ذهن من تقصیری ندارد و ورودیهای اشتباهی که خودم بهش دادم رو به خودم بازخورد می‌دهد و چون سالها در تکرار آن استمرار داشتم طبیعی است که ذهنم باورشو ساخته و کم رنگ کردن این فرمول اشتباه و جایگزین کردن فرمول صحیح نیاز به صبر با احساس خوب و تکرار و تمرکز روی اطلاعات صحیح و ورودیهای متناسب کننده دارد

   نکتهٔ مهم این است که نباید به هیچ مادهٔ خوراکی حس چاقی و مضر بودن را بدهیم و باید تمام نعمتهای خداوند را با احساس خوب استفاده کنیم و لذت ببریم از این همه تنوع طعم‌ها و خواص فراوانی که بوسیلهٔ مواد غذایی وارد بدنمان می‌شوند و با استفاده از آنها به اندازهٔ نیاز بدنمان و داشتن حس خوب و رضایت از مصرف تمام مواد غذایی، شکر نعمت و قدردانی خودمان را به خداوند اعلام کنیم  تا خالق مهربان از این نعمتهای خوشمزه و پُر خاصیت بیشتر وارد زندگیمان کند تا ما روز به روز سالم‌تر متناسبتر شویم

   استاد جان دست گُلت پُر توان و بسیار ممنون و سپاسگزارم بابت زحمات شما در جمع آوری این اطلاعات مفید و خوشمزه که ترس از مصرف مواد غذایی بخاطر چاقی را در ذهن ما کمرنگ میکند👌❤️

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 10 از 2 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار منیره.ف
   1402/09/04 21:36
   مدت عضویت: 1760 روز
   امتیاز کاربر: 11971 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   مدال طلایی
   محتوای دیدگاه: 246 کلمه

   استاد انقدر از خواص کره گفتید که من فکر میکنم کره یه دارو برای سلامتی😂😂😂فکر کنم 

   واقعا بی نظیر بود هیچ وقت نمیتونستم تا این حد با ارامش کره بخورم خیلی جالبه که موقع خوردن مواد غذایی به سلامتی که به بدنمون میده فکر کنیم کاری که سالهاست یادم رفته وقتی از کودک درون میکن که در اکثر بزرگسالها به خواب رفته من دستم را بالا میبرم که کودک درون من زندس ولی نه واقعا اینجا کودک درونم با نوشته های شما زنده شد فقط وقتی بچه بودم با شادی میخوردم و به خاصیت مواد غذایی فکر میکردم البته عمرش کوتاه بود ده سال بیشتر نداشتم که مادرم سر سفره برام چشم و ابرو میومد که بسته نخور و بابام میگفت چی کار داری بچم رو بزار بخوره یادمه مامانم گفت داره چاق میشه

   و شروع چاقی من از تفکر مادرم استارت خورد نه از فکر خودم دقیقا من هم قبل دوره در مورد دخترم که خیلی هم لاغره این حس رو داشتم

   الان شام خوردم و سیرم ولی چشمهام رو میبندم و یک لقمه نون و کره رو با ارامش میزارم دهنم چه قدر دوست دادم ارام بجوم چه حس سبکی و ارامشی داره با خودم میگم کاش موقع شام هم با این حس میخوردم که مثلا عدس برای بینایی و خونسازی مفیده

   نفس عمیقی میکشم انگار سطحی از اگاهی به روی من باز شده

   سطحی که مکمل رفتار درست با مواد غذایی

   لاغرها چه قدر خوشبختین اکنون من نیز پا به سرزمین شما میزارم

   و به راحتی شما وزن کم میکنم

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 5 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار منیره.ف
   1402/09/04 21:20
   مدت عضویت: 1760 روز
   امتیاز کاربر: 11971 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   مدال طلایی
   محتوای دیدگاه: 294 کلمه

   در پاسخ به سوال اول

   عاشق کره هستم و با خیال راحت ان را میخورم باید بگم قبل دوره عاشق کره بودم و کره و عسل و نان بربری تلزه برای من بی نظیر ایده ال تمام رویاها و بمبی چاق کننده بود سالها خودم رو از خوردن کره محروم کردم و سالها هم که ناامید لاغر شدن بودم به خوردن کره روی اواردم و کره رودبا بیسکوییت میخوردم با شروع دوره و نترسیدن از مداد غذایی با خیالی کماکان راحت تر کره رو خوردم و کم کم این ماده غذایی برام عادی شد تا اونجایی که گاهی انتخاب اولم سر میز صبحانه نبود و امروز صبح قبل دیدن این نوشته های بی نظیر داشتم فکر میکردم که برای دخترم چی لقمه بگیرم چون کره مرباش رو نمیخوره و میاره خونه و فکر کردم دیگه براش کره نزارم و با خودم گفتم بچه حق داره اخه کره چی یک ماده  چرب با یک مکمل شیرین

   اصلا چه بهتر که منم دیگه کره نخورم

   وای خدای من من از کجا به کجا رسیدم

   ترس از مواد غذایی همواره و همیشه با من است فقط وقتی برخوردم با مواد غذایی درست است ترسی وجود ندارد به هیچ وجه بین سوپ و پیتزا تفاوتی قایل نیستم اگر برخوردم درست باشه به هیچ وجه حس چاق کنندگی ازشون نمیگیرم ولی اگر رفتارم درست نباشه فکر میکنم اون ماده غذایی من رو چاق میکنه

   من باید موقع گرسنگی غذا بخورم نه به هیچ دلیل دیگه

   فقط اون موقع است که از غذا حس چاق کنندگی نمیگیرم و از خوردنم لذت میبرم

   ما وقتی هیلی خوابمون میاد میخوابیم و لذت میبریم هیچ کس برای لذت بردن نمیره بخوابه بدترین چیز این که خوابت نیاد ولی مجبور باشی بخوابی

   در مورد غذا هم همینه ما وقتی گرسنه ایم غذا میخوریم و لذت میبریم پس نباید برای لذت غذا بخوریم

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 5 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار شهربانو باقری
   1402/09/04 16:39
   مدت عضویت: 1467 روز
   امتیاز کاربر: 22376 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 507 کلمه

   سلام  ،عرض احترام  محظر استاد عزیزم  جناب عطار روشن ،

   اطلاعات  کامل و جامعی درباره کره بیان فرمودید ..خیلی لذت بردم و استفاده کردم .. یک دنیا تشکر و سپاس …

   من هم جزء اونهایی هستم که  به مصرف کره  در وعده صبحانه  خیلی علاقمندم  خصوصا وقتی نون  تازه هم باشه  یه چای شیرین هم کنارش می ذارم  و از خوردنش  لذت می برم  ..قبل از کسب دانش لاغری با قدرت ذهن  هزارها بار  شنیده بودم که کره چاق می کنه و رگهای قلب رو می بنده  اما باز هم نمی تونستم از لذت خوردنش  بگذرم  با ترس و لرز اونقدری که دلم می خواست می خوردم  اما بعدش انتظار چاقتر شدن در من شدت می گرفت و همین اتفاق  با هربار مصرف کره  می افتاد  و این چرخه معیوب ادامه پیدا کرد  تا رسیدم به اینجا  به این زمان که سه سال از ورود اطلاعات  لاغر کننده  در تناسب فکری گذشته  ….حالا دیگه  هر وقت موقعیتش جور بشه  هر چی که دلم بخواد در وعده هام  مصرف می کنم و اصلا هم نمی ترسم   و اگر چاقی من  هنوز درمان نشده  اشکال از جاهای دیگه اس  نه از نوع مواد غذایی که مصرف می کنم ….مثلا ممکنه  زیاده روی  داشته باشم  یا ممکنه از کمبود مصرف آب  باشه  یا اینکه  هنوز  که هنوزه از خودم انتظار لاغر شدن  ندارم  .. هنوز شرایط  به بار نشستن انتظار  لاغری فراهم نشده  و ذهن من آماده رها کردن کیلوهای  اضافی  نیست   البته از ابتدای دوره تا به حال چند سایز کم کردم  ولی کافی نیست …. یه کم خسته ام …  انگار ذهنم درد می کنه  و باید یه مدت استراحت کنه ….تا دوباره برگردم به مسیر ….

   همانطور که  مسبب  شروع چاقیم خودم بودم و علاقه ای که به بدن توپر  داشتم و این ذهنیت رو رها نکردم  و نا آگاهانه  به دنبال تحقق رویای چاقی بودم و با وجود غیر طبیعی بودن چاقی برای سیستم بدنم  بالاخره  از وضعیت لاغر به وضعیت چاق  دراومدم    پس اگر رویای لاغریمو  کنار نذارم  و نا امید نشم  و دوباره به مسیر لاغری ذهنی با سرعت  لاکپشتی  که طی می کردم برگردم قطعا به  هدفم می رسم .دیر یا زود …. چرا با این اطمینان این وعده ارو به خودم میدم  چون لاغر بودن در فطرت و ذات جسم انسانه  و یک  امر کاملا طبیعی که از بدو خلقت در جوهره انسان نهاده شده  .من باید لاغر بشم   و میشم چون لاغری یعنی سلامتی ، نشاط ، شادی ، اعتمادبنفس ، زیبایی  و  و   و   اما چاقی  یعنی بیماری  و تمام  بدیها چاقی یعنی تسلط نفس و شیطان بر وجود انسانها  و  همین یک مورد آخر  یعنی اینکه  خدا از لاغر شدن پشتیبانی می کنه  و کمک می کنه تا رهایی  و  تنهامون  نمی ذاره … سیستم بدن انسان دائما  داره  چاقی رو پس می زنه  و  این ذهن آگاه منه که باید برای لاغر شدن  آماده باشه و به اطمینان برسه که  این حالت  بوجود خواهد آمد ….  

   با آرزوی  سلامتی روزافزون برای استاد عزیز  این مقاله ارو  به پایان می برم .

   در پناه خداوند باشیم …

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 5 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   مشاهده پاسخ ها
    آواتار صالحه
    1402/09/04 20:50
    مدت عضویت: 539 روز
    امتیاز کاربر: 37816 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
    همیاری
    محتوای دیدگاه: 130 کلمه

    سلام دوست عزیزم شهربانو خانم پرتلاش 

    نینم  خسته باشی از شما خانم پر تلاش بعید است  اسم خستگی رو بیاری پر تلاش  ادامه، بده  شما توانی خوبی در یادگیری داری قدرت  یادگیری خوبی رو داری  اون به شکل عمل کرد عالی به خودت هدیه دادی با ادامه دادن  به اونتیجه وهدفت خواهی رسید دلگرم پر قدرت  دو باره  بینمت به بخش منفی ذهنت توانی نده که  اگه قدرت بگیره شاید شما رو دلسرد کنه با بودن وادامه دادن اون هدیه خداوند رو به شکل  بهتری  دریافت  خواهید کرد

    من‌ که به شکر خدا با مشکلاتی که دارم‌ هنوز  به شکر خدا خسته نمیشم  هرروز به توانی خودم اضافه  میکنم‌ که با بودنم چقدر عشق علاقه به مسیرم اضافه شده 

    دوست و همراه  هم مسیر شما 

    خدا پشت و پناهتون  یا  حق  حق  نگه  دارتون 

    برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
    امتیاز: 5 از 1 رأی
    افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
     آواتار شهربانو باقری
     1402/09/16 11:39
     مدت عضویت: 1467 روز
     امتیاز کاربر: 22376 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
     همیاری
     محتوای دیدگاه: 224 کلمه

     عزیزم  خانم صالحه  سلام  ..ممنون از نوشته  عالی و پر از حس امید و نشاط که به من دادی … چشم  ..حتما که به مسیر برمی گردم .من به خودم و استادم تعهد دادم که تا پایان  مسیر  ادامه بدم ..اما یه مدت از مسیر فاصله گرفتم  می خوام اونچه یادگرفتم رو به اجرا بذارم  و بعد از اینکه یک سایز دیگه  کم کردم و به سایز ۴۶ رسیدم  به خودم جایزه بدم  اون پولی که عید نوروز برای خودم و لاغرتر شدنم کنار گذاشتم رو خرجش کنم و بعد با نشاط و امیدوار  برگردم به این سایت  پر از آگاهی  …به خدا هیچ استادی  جای  جناب عطار روشن رو برام نمی گیره  …پشتیبانیشون  بی نظیره  و نظارتشون به  نوشتنهای کاربران  در قسمت نظرات  عالیه  و بسیار دلگرم کننده  و  انگیزه بخش  .. درود  بر استاد عزیزم  …استاد شما بی نظیری  ..دوستتون دارم و براتون احترام و ارزش  ویژه ای قائلم  .‌‌  ایمان دارم  ثمره  شاگردی در محظرشما  منو به هدفم می رسونه  چون ایمان دارم خداوند  پشتیبان   من ، شما و همه دوستانم هست در این  آکادمی علمی پرافتخار …ما با همت  و انگیزه و  به کار بستن آموزه ها  همواره در حال عبادتیم  و شیطان رو پس می زنیم   پس خداوند  رهامون نمی کنه  تا به قالب بدنی زیبایی که  برامون از ابتدا در نظر گرفته  برگردیم …   آمین 

     برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
     امتیاز: 0 از 0 رأی
     افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار صالحه
   1402/09/04 15:53
   مدت عضویت: 539 روز
   امتیاز کاربر: 37816 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 518 کلمه

   سلام برخداوند پهربان  من باشگاه  من که با آفرینش درستی که داسته هیچ کم کسری درکل آفرینش نبوده اگه من خودم رو دچارمشکل کردم تواین بخش این خودم بودم که با افکار اشنباهم در آفرینش  بی نقص خداوند ایراد  گذاشتم‌ حرفهای  دیگران رو فبول کردم و در نتیجه فبل از  اینکه بفهم‌  این  صحبت‌ها  اصلا درست هست کاملا فبول کردن وفتی  فبول کردم‌ به  برخورد  با  مواد غذایی  اول شروع کردم به تو جه که این‌ مواد در اثر خوردن  وار بدن شدن‌چه مشکلاتی روبه بدنم‌واردمیکنم‌ ولی این‌کاملا با طل بوده  همه افکارداخل ذهنم‌خطر

   یشتر از موادیی بود وازطریق دهان وارد بدن میشد  خطر کناری روداشتن ولی با اضافه گردن باورها اشتباهم‌ ازمواد مفید اونها رو با باورها اشتباه به مواد مضر تغییر دادم‌ وچه اشتباه بزرگی روبرای خودم‌ ساختم که من به خلق  خداوند نگاه  اشتباه  دادم خدایا من ببخش که تو افرینشت بی نقص کامل بود من ایراد براش   گذاشتم و درنتیجه وفتی اون وارد بدنم‌ من شد من‌ کلی  ترس از خوردن یا کم خوردن یا اصلا نخوردن روهم بهش اضافه. کردم وکارهای بدتر شد  من با خواندن این نوشته خودم  انقدراحساس خوب نسبت به کره درمن به وجودامد اصلا قصدم خورن صبحانه با  گره نبود توتصور پنیر با کمی چای وشکر بود ولی انقدراین مطالب  به دلم‌نشت گفتم دلم‌آرام که هست  ترس که ازخوردن ندارم این باره ازخوردن کره کلی احساس مفید بودن به خودم هدیه بدم‌وبه استخوان‌بندی خودم‌کمک کنم وفتی داشتم کره رو روی نون میکشیدم کمی شکرروش ریختم به یاد شما که گفتید چقدر این شکلی خوردن رودوست داری جای شما خالی نباشه تومنرلتونو مصرف کنید کیف ببرید بر ای اولین باره به روش شما من کره با شکر با نون با انرری خوب میل کردم  بدن هیچ گونه نکرانی وتصویر سازی که گره روبرویم چه میش نیادنبود  که ابن خورن من دچار مشکل میکنه وبر عکس تو ذهنم از خوردن هر لقمه  به خودم  میگفتم توبه بدنم سود بیشتری میده چون تو رو خداوند با کسترش نعمتش به خونه مافرستاده روا نباشه  که این همه‌دکسترش  نعمتش  اون احساس خوب رو همراه  نکنم  خلاصه من امروز صحبانه خودم رو با نگاه جدیدی به خواص کره اجرایی کردم از عمل کرد. خودم توداین بخش رضایت بیشتری روبردم 

   ازشما بخاطر دادن آگاهی درست تواین بخش تشکردارم که کلی درمن احساس بهتری از  نگاه کردن و،فهمیدم اینگه هرمواد چقدرخواص زیادی دارن وهیچ‌ مشکلی ندارن اگه به اندازه نیازم‌ مصرف کنم‌ نه به اندازه که ازحد معمول  خارجش  کنم  فقط  رفع نیاز  جسم  وارد بدنم مصرف انجام بدم هیچ زیانی رو به بدن نرسودنم  بلکه کلی از خواص مواد روبه کل بدنم بهره  میرسونم نه زیان چون آفرینش خداوند اصلا هیچ زیان ضرر نداره اگه من‌ نگاه درستی بهش داشته باشیم همون مواد رو افراد متناسب مصرف میکنن‌ چون افکار اشتباه رو همراهش نمی کنن خیلی  براشون سود بیشتری رو هم  داره هیج از چاق مشکلاتش نه تو ذهنشون جای هست نه توجسم شون چریی هست چون  نگاه درستی رو دارن  من با تغییر نگاهم به این هنر میرسم با امید خداوند که دارم به این هنر میرسم  افکارعمل گردم رو به  بخش داتوماتیک خودش برگشت میدم انشالله 

   خدا پشت و پنا هتون  یا حق. حق  نگه  دارتون 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   امتیاز کاربر: 42375 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   محتوای دیدگاه: 146 کلمه

   به نام خدا 

   سلام استاد عزیز و دوستان هم مسیر 

   من عاشق کره هستم و همیشه ترس داشتم از خوردنش ،

   ما یه فامیلی داشتیم روستا که هر وقت بهشون سر میزدیم برامون نون تازه و یه نوع کلوچه بود که شیرین نبود بهش میگفتیم « کولیره ی پنجه کشی» که سیاه دانه هم روش میریختن درست میکرد و این با کره ی حیوانی بسیار بسیار خوشمزه بود ،برامون میزاشت .

   همیشه میگفتیم ما غذای دیگه ای نمی خوایم و اونم میدونست یادش بخیر وقتی میرفتیم اونجا ،تنورش آماده بود .

   استاد ما اعتماد کامل داریم به گفته هاتون ،بخاطر همین حرفاتون تاثیر میگذاره .

   این مطالب امروز خیلی جالب بود و من لذت بردم از اطلاعاتی که دادید ،

   اتفاقا نمیدونستم صبحانه چی بخورم ، تعریفتون از کره باعث شد با خیال راحت البته به اندازه ی نیاز بدنم ، کره با مربا خوردم و لذت بردم .

   « استاد گرامیم سپاسگذارم »

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 5 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم