0

شگفتی های غذایی نان

نان برای لاغری
اندازه متن

نان یکی از مجرمان اصلی چاقی در ایران و سراسر دنیاست. عده زیادی عامل اصلی چاقی خود را مصرف نان می دانند. در بسیاری از رژیم های لاغری توصیه های اکید بر مصرف نکردن یا کنترل شدید مصرف آن می شود.

وجود تنوع زیاد این ماده غذایی به همراه توصیف های متنوع درباره تاثیر آن بر چاقی سبب شده است که هم نخوردن نان غیرممکن باشد و هم ترس و نگرانی از خوردن نان افزایش پیدا کند.

ضرورت اصلاح افکار

در لاغری با ذهن تاکید می شود که آنچه باعث ایجاد احساس و انتظار چاقی می شود مصرف ماده غذایی نیست بلکه شرح و توصیف هایی که درباره مواد غذایی وارد ذهن خود می کنیم علت اصلی چاقی جسم می باشد.

با پیشرفت تکنولوژی و سیستم توزیع مواد غذایی عرضه نان تنوع بسیار زیادی پیدا کرده است و ساده تر از قبل در دسترس عموم قرار می گیرد.

از طرفی با افزایش رو به رشد چاقی در ایران و جهان و گسترش شبکه های اطلاع رسانی به طریق گوناگون اطلاعات و آگاهی های به ظاهر مفید و پیشگیری کننده درباره انواع مواد غذایی به ویژه نان منتشر می شود که نه تنها موجب پیشگیری از مصرف آن و کاهش نرخ چاقی نمی شود بلکه با ایجاد ترس و نگرانی بیشتر در ذهن افراد موجب بالا بردن انتظار چاقی در افرادی می شود که از این مواد غذایی مصرف می کنند.

از طرفی تولیدکنندگان و عرضه کنندگان مواد غذایی از طریق رسانه ها افراد را تشویق به انتخاب و مصرف بیشتر می کنند و از طرفی دیگر عده ای از طریق رسانه ها اطلاعات نگران کننده درباره مصرف مواد غذایی مختلف منتشر می کنند.

ترکیب شدن تشویق به مصرف کردن مواد غذایی با افزایش ترس و نگرانی از مصرف آنها به سادگی باعث افزایش روزافزون نرخ چاقی خواهد شد.

بنابراین اگر رویای لاغر شدن دارید باید اطلاعات وارد شده به ذهن خود را بررسی و تحلیل کرده و آنچه موجب ترس و نگرانی و همچنین تشویق و ترغیب به مصرف می شود را اصلاح کنید تا به شکل خودبخودی لاغر شدن دائمی را تجربه کنید.

نان

نان چیست

نان یک غذای اصلی است که از خمیر آرد (معمولاً گندم) و آب تهیه می شود و به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در معرض حرارت قرار داده شده و پخته می شود.

طریقه تهیه این ماده غذایی در طول تاریخ در سراسر جهان گسترش یافته و بخش مهمی از غذای مصرفی مردم در کشورها و فرهنگ های مختلف می باشد.

نان یکی از قدیمی ترین غذاهای ساخت بشر است که از آغاز کشاورزی اهمیت زیادی داشته است و نقش اساسی هم در آیین های مذهبی و هم در فرهنگ کشورها ایفا می کند. نان ممکن است توسط میکروب های طبیعی (مانند خمیر ترش)، مواد شیمیایی (مانند جوش شیرین)، مخمرهای تولید شده در صنعت، یا هوادهی با فشار بالا خمیر شود، که حباب های گازی را ایجاد می کند که باعث می شود نان پف می کند.

در بسیاری از کشورها، به روش های صنعتی با استفاده از مواد افزودنی برای بهبود طعم، بافت، رنگ، ماندگاری، تغذیه و سهولت تولید و عرضه می شود.

قدیمی‌ترین شواهد نانوایی مربوط به بیش از پانزده هزار سال در صحرای شمال شرقی اردن یافت شده است. در حدود ده هزار سال قبل از میلاد مسیح، با طلوع عصر نوسنگی و گسترش کشاورزی، غلات، پایه اصلی تهیه نان شدند.

هاگ های مخمر در همه جا وجود دارند، از جمله روی سطح دانه های غلات، بنابراین هر دانه غلاتی که به آرد و سپس خمیر تبدیل شود به شکل خودبخودی می تواند باعث ایجاد تخمیر و پف کردن خمیر شود.

فرایند تخمیر و عمل آوری خمیر نان در طی تاریخ در کشورهای مختلف تغییرات زیادی پیدا کرد و در نهایت در سال ۱۹۶۱ با استفاده از دستگاه های مکانیکی در تولید خمیر و از طریق هم زدن زیاد دوره تخمیر و زمان صرف شده برای تولید آن کاهش چشمگیری پیدا کرد و اکنون در سراسر جهان در کارخانه های بزرگ از این روش برای تولید سریع و با هزینه کم تر برای تولید استفاده می کنند.

گستردگی در جهان

نان غذای اصلی مردم خاورمیانه، آسیای مرکزی، شمال آفریقا، اروپا و در فرهنگ‌های اروپایی مانند آمریکا، استرالیا و آفریقای جنوبی است. این برخلاف بخش‌هایی از جنوب و شرق آسیا است که در آن برنج یا رشته فرنگی اصلی‌ترین غذا محسوب می شود.

گندم به دلیل سطح بالای گلوتن که به خمیر حالت اسفتجی و کشسانی می بخشد رایج ترین غله برای تهیه نان می باشد که بیشترین سهم را در تامین غذای جهان به شکل های مختلف دارد. ذرت، جو،‌ برنج و برخی دیگر از غلات نیز برای تهیه آرد و پخت نان مورد استفاده قرار می گیرند که به نسبت استفاده از گندم مقدار آن بسیار کمتر است.

انواع تولید شده به صورت صنعتی معمولاً به دلیل کوتاه بودن زمان تخمیر که اغلب فقط یک ساعت است دارای نسبت بالایی از کربوهیدرات هایی است که باعث ایجاد نفخ می شود. در حالی که در روش سنتی، خمیر برای چند ساعت استراحت داده می شود و افزایش زمان باعث تجزیه کربوهیدرات های غیرقابل هضم می شود.

نکته جالب توجه اینکه تفاوت زیادی بین دانه های استفاده شده برای تهیه نان نیست بلکه بیشتر از نوع دانه زمانی که به خمیر استراحت داده می شود مهم است که اگر حدود ۴ ساعت باشد بیشتر کروبوهیدرات هایی که عامل ناراحتی هستند تجزیه می شوند.

مواد ضروری و مفید

وجود مواد مفید و ضروری زیاد سبب شده تا این ماده غذایی بعنوان یکی از منابع اصلی تامین غذای مورد نیاز در ایران و بسیاری از کشورها شناخته شود.

فیبر، پروتئین، چربی و کربوهیدارت از عناصر اصلی تشکیل دهنده نان هستند. به همین دلیل با مصرف روزانه آن می توان بخش عمده ای از نیازهای بدن خود را تامین کنیم.

این ماده غذایی را مانند یک منبع فشرده انرژی در نظر بگیرید که علاوه بر عناصر ذکر شده حاوی ریز مغذی های فراوان و مواد معدنی مانند آهن، کلسیم و روی می باشد از این رو فواید مصرف نان برای سلامتی بسیار زیاد می باشد.

نکته حائز اهمیت این است که برای رسیدن به بالاترین حد از مزیا باید به هنگام تهیه آرد از گندم کمترین میزان تصفیه و خالص سازی و هنگان تهیه خمیر بیشترین زمان و فرایند تخمیر انجام شود. در این صورت می توانید بالاترین سود و مزایا را از مصرف نان دریافت کنید.

۱- فیبر

فیبر موجود در خمیر تهیه شده از آرد گندم از نوع نامحلول و در خمیر تهیه شده از آرد جو از نوع محلول است.

به طور کلی فیبر توانایی تنظیم کلسترول خون را دارد. همچنین باعث افزایش قدرت تمرکز و تقویت ماهیچه های روده می شود. هرچه میزان فیبر در آرد مصرفی بیشتر باشد عملکرد دستگاه گوارش و حرکت مواد غذایی در روده راحت تر خواهد بود.

۲- پروتئین

مقادیر قابل توجهی از پروتئین در این ماده خوراکی وجود دارد به طوری که با مصرف مرتب و روزانه نان می توانید ۴۵٪ از نیاز بدن خود به پروتئین را برطرف کنید.

نکته حائز اهمیت اینکه هر چقدر میزان سبوس در آرد مصرفی بیشتر باشد میزان پروتئین دریافتی از آن بیشتر می شود.

۳- چربی

چربی یکی دیگر از مواد مفید و ضروری موجود در نان است. هرچقدر میزان سبوس گندم در تهیه آرد گندم بیشتر باشد میزان چربی خمیر تولید شده نیز افزایش پیدا می کند.

چربی موجود در آرد گندم بسیار ملین و حاوی ویتامین E می باشد. در تهیه نان های صنعتی به منظور ارتقاء سطح کیفی از روغن های امگا ۳ با هدف بهبود ارزش غذایی در زمان پخت استفاده می شود اما اگر از آرد دارای سبوس به مقدار مناسب و به روش سنتی برای تهیه خمیر استفاده شود میزان چربی موجود در دانه گندم برای تهیه نان با ارزش غذایی بالا کافی می باشد.

۴- کربوهیدرات

مصرف کربوهیدارت به تنهایی باعث افزایش ناگهانی قند خون شده و چندان برای بدن مفید نیست به همین دلیل بسیاری مصرف نان را به دلیل داشتن کربوهیدرات بالا در تعارض با سلامتی و مخصوصا تناسب اندام می دانند و آن را عامل اصلی چاقی در افراد معرفی می کنند.

نکته جالب توجه اینکه کربوهیدرات موجود در آرد گندم به دلیل همراهی با فیبر بالا که اولین ماده سودمند موجود در گندم معرفی شد می تواند بسیار سودمند باشد، زیرا فیبر موجود در آرد گندم فرایند جذب کربوهیدرات را کاهش می دهد و مضرات آن را حذف می کند.

بنابراین مصرف نان علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز بدن می تواند به تنظیم قند خون نیز کمک کند. بنابراین برای بهبود عملکرد بدن مصرف مقدار مشخص از نان های حاوی سبوس توصیه می شود.

۵- ویتامین

ویتامین B1 (تیامین)، ویتامین B3 (نیاسین)، ویتامین E، ویتامین B2 موجود در آرد گندم به تقویت ماهیچه‌های روده، بهبود عملکرد ماهیچه ها، افزایش قدرت تمرکز و همچنین شادابی و نشاط افراد کمک می‌کنند.

با وجود آنکه در حین آسیاب و در زمان پخت ممکن است، بخش عمده‌ای از این ویتامین‌ها از دست برود و تغییراتی در بافت و خواص آن ایجاد شود، اما نان همچنان یکی از ارزشمندترین مواد خوراکی موجود محسوب می‌گردد. به‌ گونه‌ای که حتی نان‌های تهیه‌شده با آرد سفید نیز به‌مراتب دارای ارزش غذایی هستند.

۶- مواد معدنی

این ماده خوراکی سرشار از مواد معدنی است که نقش بسزایی در سلامتی و عملکرد سیستم بدن انسان اعمال می کنند.

آهن موجود در آرد گندم باعث بهبود فرایند خون سازی و اکسیژن رسانی بهتر به بافت های بدن می شود.

کلسیم موجود در آرد گندم سبوس دار باعث بهبود بافت استخوانی و اسکلت بدن می شود.

ماده معدنی روی موجود در نان باعث بهبود عملکرد قلب و آماده به کار نگه داشتن سیستم ایمنی بدن می شود.

منیزیم موجود در آرد گندم باعث بهبود فرایند استخوان سازی می شود.

فسفر موجود در آرد گندم باعث تقویت استخوان ها، مغز و سیستم اعصاب و بهبود جذب کلسیم می شود.

پتاسیم موجود در نان باعث بهبود عملکرد گلبول های قرمز و جلوگیری از آسیب به آنها می شود.

فلوئور موجود در آرد گندم باعث تقویت مینای دندان می شود.

۷- ریزمغذی ها

بخش عمده‌ای از فواید و خواص آرد گندم مربوط به ریزمغذی‌های موجود در آن می باشد. از این ریز مغزی‌ها می‌توان به:

گلوتن بعنوان عنصر سازنده ساختمان بدن

سیلیس بعنوان استحکام‌بخش دندان‌ها و استخوان‌ها

فولیک اسید که باعث جلوگیری از نقص نوزادان و بهبود عملکرد سلول‌های قرمز و همچنین فرمان‌ها، دیاستازها و آنزیم‌ها اشاره نمود.

این مواد اگر در آرد گندم وجود نداشته باشند، گویی بخش عمده‌ای از عناصر زنده و حیاتی دانه‌های گندم به دور ریخته شده و نان ارزشمندی لازم را از دست می‌دهد.

پرطرفدارترین نان‌های ایرانی

پرطرفدارترین های ایرانی

نان در سفره غذایی ایرانی جایگاه ویژه ای دارد و یکی از پرمصرف ترین مواد غذایی می باشد. با انواع غذاها مصرف می شود و به همین دلیل افرادی که اضافه وزن دارند و تحت تاثیر مضررات مصرف و تاثیر آن بر چاقی قرار گرفته اند خوردن آن با غذا را یکی از دلایل مهم چاقی خود می دانند.

در بین انواع نان هایی که در مناطق و قومیت های مختلف ایران پخته می شود برخی از آنها از محبوبیت و گستردگی مصرف بیشتری در کشور برخوردار هستند و بیشتر از انواع دیگر نان مصرف می شوند.

۱- سنگک

یکی از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین های ایرانی سنگک است. سنگک با اینکه قدمت زیادی در ایران دارد همچنان از پرطرفدارترین نان های تولید شده در ایران است. سنگک تنها نان سبوس دار ایران شناخته می شود.

سنگک‌های اصیل و قدیمی با استفاده از آرد گندم و سبوس‌دار پخته می‌شوند اما این‌روزها به دلیل تفاوت ذائقه و سلیقه مردم بعضی از نانوایی‌ها این نان را با آرد سفید و بدون سبوس هم تولید می‌کنند.

روش سنتی تهیه آن با استفاده از تنور پر شده از سنگ ریزه می باشد اما با گسترش تکنولوژی در صنعت غذایی امروزه سنگک به صورت ماشینی هم تولید می شود که البته کمتر از سنگک تنوری مورد استقبال قرار گرفته می شود.

سنگک از نظر ظاهری هم با دیگر نان‌ها متفاوت است، اندازه بزرگ‌تری نسبت به نان‌های دیگر دارد و پای ثابت غذاهایی مانند کباب، آبگوشت و… است.

۲- لواش

محبوب ترین نان در ایران لواش می باشد که نمونه های مشابه آن در کشورهای ترکیه،‌ ارمنستان و گرجستان با نام های لباش، لاواش و لواش پخته می شود.

ویژگی لواش ضخامت کم آن است که نازک ترین نان در ایران می باشد. ضخامت کم آن باعث سبک بودن و زود هضمی آن می شود و به همین دلیل با اکثر غذاها قابل استفاده است. لواش به خصوص برای صبحانه یکی از بهترین انتخاب ها می باشد.

۳- بربری

بربری هم مانند سنگک طرفداران زیادی دارد و در بیشتر نقاط ایران پخته می شود. به شکل های گرد و بیضی با انواع آرد ستاره، معمولی و حتی آرد جو نیز پخته می شود. ویژگی منحصربفرد آن شکل و ضخامت زیاد آن است.

بربری ضخیم ترین نان ایرانی می باشد که ضخامت آن گاهی بیش از ۳ سانتی متر می باشد.

ضخامت بربری به دلیل پف کردن آن در تنور است. برای این اتفاق به خمیر بربری مخمر و خمیر ترش و در بعضی نانوایی‌ها جوش شیرین اضافه می‌شود و در حرارت ملایم پخته می‌شود.

مخمر در حرارت ملایم بیشتر عمل می‌کند و این ویژگی باعث برآمده شدن بربری می‌شود. پخت هر بربری بیش از ده تا حدود ۱۵ دقیقه زمان می برد. بربری بیشتر در میان اقدام ترک طرفدار زیادی دارد.

۴- تافتون

تافتون از دیگر انواع نان در ایران است که از زمان‌های قدیم پخته می‌شده و تقریبا در تمام دوره‌ها جز نان‌های پرطرفدار بوده است. تافتون ضخامتی بیشتر از لواش و کمتر از بربری دارد. برخلاف بربری در تافتون از جوش شیرین استفاده نمی‌شود به همین دلیل نسبت به بربری سالم‌تر است و برای افرادی که به مصرف بربری علاقه دارند، جایگزین مناسبی است.

۵- شیرمال

از دیگر خوراکی های مورد علاقه ایرانیان به خصوص در مناسبت‌های خاص مانند ماه رمضان می‌توان به شیرمال اشاره کرد. نان شیرمال از نظر ظاهری شباهت زیادی به بربری یا نان‌های فانتزی دارد اما از نظر طعم و مزه با تمام آنها متفاوت است.

شیرمال با ترکیب شیر و شکر پخته می‌شود به همین دلیل طعمی شیرین دارد و انتخابی مناسب برای صبحانه یا عصرانه است.

انواع نان محلی در ایران

انواع نان محلی در ایران

باتوجه به ارزش و جایگاه نان در فرهنگ ایرانی تقریبا در تمام استان‌های کشور ما نان‌های محلی متناسب با سلیقه و اقلیم آن استان پخته می‌شوند. نان‌های محلی جز سوغات اصلی هر منطقه هم به شمار می‌روند و بعضی از آن‌ها به حدی متفاوت و خوش‌طعم هستند که گردشگران برای تهیه آن‌ ساعت‌ها وقت صرف می‌کنند.

ویژگی نان‌های محلی تهیه آن‌ها با محصولات همان استان است، به عنوان مثال خرما در جنوب کشور یکی از محصولات اصلی است که در تهیه نان خرمایی سیستانی یا دزفولی هم استفاده می‌شود. 

معرفی نان مورد علاقه خود

اکنون که با شگفت های منحصربفرد نان آشنا شدید می توانید برای تکمیل این مطلب درباره نان های محلی منطقه خود یا انواع محلی آن که در سفر به مناطق مختلف کشور مصرف کرده اید شرح دهید تا اطلاعات کامل‌ تری درباره این مادع غذایی خوشمزه کسب کنیم.

مطالعه شگفتی های مواد غذایی به ما کمک میکند تا فرمول های و نگرش های اشتباهی که درباره مواد غذایی در ذهن ما ایجاد شده است را اصلاح کرده و سبب می شود تا نگرش و احساس بهتری از مواد غذایی که مصرف می کنیم داشته باشیم.

نتیجه این تغییر نگرش به شکل های مختلف در افکار و رفتار ما به شکل واضح نمایان می شود.

منتظر خواندن نوشته های شما هستم

همراه همشگی شما: رضا عطارروشن

با دادن ستاره به این مطلب امتیاز بگیرید.

امتیاز 4.47 از 32 رای

https://tanasobefekri.net/?p=41924
برچسب ها:
20 نظر توسط کاربران ثبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

اندازه متن دیدگاه ها
   آواتار شادی
   1403/01/23 18:59
   مدت عضویت: 1683 روز
   امتیاز کاربر: 7636 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   محتوای دیدگاه: 193 کلمه

   استاد سلام

   من حدود یک ماهی هست که متوجه شدم که به گلوتن گندم حساسم،البته آزمایش ندادم واز روی علائمی که توی اینترنت بود فهمیدم این مطلب رو،

   میدونم که حساسیت به گلوتن دارم ولی بیماری سلیاک ندارم چون نوشته بود که یکی از علامتهای سلیاک لاغری زیاد هست،

   من درمورد چاق کنندگی نون هیچ ترسی نداشتم،ولی در مورد برنج خیلی ترس داشتم،الان یک ماه هست که نون وهر آنچه که از آرد گندم هست رو نخوردم،دلم تنگ شده برای نون،

   یه سوالی که دارم ازتون اینه که با قدرت ذهن میتونم حساسیت به گلوتن رو توی بدنم از بین ببرم؟

   پیش خودم میگم وقتی خیلیها تونستم خیلی از مریضی هاشون رو با قدرت ذهن خوب کنن،شاید من هم بتونم این کار رو انجام بدم،

   امروز روی منوی هدایت روزانه زدم،گفتم خدایا حالمو خوب کن،هدایت شدم به یکی از قسمتهای سایت،داشتم اون رو نگاه میکردم ،یهو به ذهنم رسید چند وقت پیش شما مطالبی در مورد نان گذاشته بودید،سریع اومدم این قسمت،والان هم آخرین پیام در مورد حساسیت به گلوتن هست،استاد راهنمایی کنید بیزحمت،من میتونم این حساسیت رو از بین ببرم؟اصلا کاری به چاقی ولاغری ندارم،فقط میخوام ببینم که میتونم با قدرت ذهن تاثیر مواد غذایی رو تغیر بدم؟

   ممنون

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   مشاهده پاسخ ها
    امتیاز کاربر: 5966 سطح ۳: کاربر پیشرفته
    محتوای دیدگاه: 126 کلمه

    سلام و درود
    همانطور که در نوشته ذکر کردید به دلیل اطلاعاتی که دریافت کردید به مرور شبیه سازی در ذهن شما انجام شده و متوجه شدید علائمی شبیه به آنچه دریافت کردید دارید.
    همین موضوع باعث افزایش حساسیت شما بر این موضوع شده و به مرور علائم تقویت شده و شما مطمئن شدید به این مساله گرفتار هستید و درباره آن با دیگران صحبت کردید و بیشتر از قبل به دنبال راه حل بودید و همه اینها یعنی تمرکز بر آنچه نمی خواستید و نمی خواهید.
    بنابراین رها کنید
    نه درباره اش صحبت کنید و نه توجه کنید و نه تحقیق کنید
    باید آنچه درباره این موضوع در ذهنت ایجاد کردی رو کم رنگ و کم رنگ تر کنی تا به مرور تاثیرش در وجود شما از بین بره.

    برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
    امتیاز: 0 از 0 رأی
    افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
     آواتار شادی
     1403/01/23 20:29
     مدت عضویت: 1683 روز
     امتیاز کاربر: 7636 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
     محتوای دیدگاه: 72 کلمه

     سلام،استاد من اول علائمی مثل دلدرد ونفخ زیاد وورم معده،رو داشتم،وقتی غذا میخوردم،به محض این که غذا از گلوم پایین میرفت،صداهای خیلی بلندی از توی دلم شنیده میشد ،بعد از دو،سه روز که نون وهرچه از آردگندم وجو درست شده بود رو نخوردم علائم برطرف شد،حالا میخوام ببینم که با قدرت ذهن میشه این مسئله رو برطرف کنم؟یا نه

     اگه میشه باید چکار کنم،در ضمن این علائم رو من توی برادرام هم دیدم،

     برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
     امتیاز: 0 از 0 رأی
     افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
      امتیاز کاربر: 5966 سطح ۳: کاربر پیشرفته
      محتوای دیدگاه: 9 کلمه

      سلام و درود
      در این باره تجربه عملی ندارم.

      برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
      امتیاز: 0 از 0 رأی
      افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار افسر
   1402/10/20 21:04
   مدت عضویت: 316 روز
   امتیاز کاربر: 2320 سطح ۳: کاربر پیشرفته
   محتوای دیدگاه: 116 کلمه

   با عرض سلام خدمت استاد عزیز 

   من  همیشه غذاهایکه با  نان خورده میشود راخیلی دوست داشتم وچون غذاهای که با نان خورده میشو ن غذاهای سبک هستند و لی چون غذاهای نان رابیشتر دوست داشتم زیاد میخوردم  وبعد از خوردن ان خیلی به خودم میگویم اگر نان نمیخوردی این همه چاق نمیشدی و خیلی ها میگویند هنوز برنج بخوری بهتراز نان هستش چون نشاسته ان از بین میرود موقعه اب کش ولی نان نشاسته بیشتری داره و خیلی دیرتر هزم میشود ومن همیشه از خوردن ان ترس داشتم ولی حالا دیگه زیاد بهش فکر نمیکنم و ان را میخورم من در هفته چند بار غذای با نان درست میکنم کم میخورم ولی از نخوردن ان دست نکشیدم 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار rr_mahtab
   1402/10/13 15:46
   مدت عضویت: 1582 روز
   امتیاز کاربر: 5565 سطح ۳: کاربر پیشرفته
   محتوای دیدگاه: 203 کلمه

   درود به همگی

   من گیلانی هستم. در گیلان در مناطق روستایی نان های محلی زیادی هست. 2 تا از این نان ها بسیار معروف هستند و در بازارهای رشت موجود هستند. یکی از آنها با نام نان برنجی که ترکیب آرد برنج و آب است و به صورت خاصی پخته می شود و بسیار خوشمزه است و در وعده صبحانه با کره یا خامه و مربا و عسل و مخصوصاً حلوا شکری عالیست.

   نان دیگری که بسیار معروف است به نام لاکو، که در ترکیبات آن کدو هم هست . زرد رنگ است و بسیار کم چرب . البته بسیار کم که محسوس نیست. هم با ترکیب آرد برنج هم با ترکیب آرد گندم آن موجود است.

   یه نوع نان بسیار خوشمزه دیگر که اسمش را نمی دانم و فقط یکبار یکی از همکاران که از اهالی تالش بود برای ما آورد هم هست که ضخامت آن به اندازه بربری بود ولی بسیار خوشمزه و کمی شبیه نان شیرینی.

   در مناطق رودبار گیلان هم اهالی آنجا نان هایی که درون آنها حاوی گردو ، زیتون ، پیاز و سبزی های محلی می باشد برای وعده عصر پخت می کردند که این نان ها هم بسیار خوشمزه بود. 

   قطعاً سایر مناطق هم محصولاتی دارند که من تجربه نکرده ام.

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار maryam1398rahimi
   1402/10/11 20:44
   مدت عضویت: 1578 روز
   امتیاز کاربر: 10834 سطح ۴: هنرجوی مبتدی
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 462 کلمه

   به نام خدا 

   سلام و درود به همه دوستان متناسبم و استاد عزیزم 🌹🌹

   شگفتی های غذای نان 🙏😍

   اومدم دکتر اطفال  و دخترم رو اوردم دکتر

   تا نوبت دخترم بشه گفتم از فرصت استفاده کنم و 

   بهره ببرم از زمانی که میگذره 

   تا زمانم به بطالت سپری نشه 

   تا جایی که وقت بشه و بتونم میام تو سایت می‌نويسم و نوشته های دوستانم میخونم 

   خاب الحمدالله که فرصت پیش اومد که بیام و بنویسم از فواید و شگفتی های نان 

   از بچگی احترام به نون رو در ذهن ما ثبت شده 

   که نون نعمت خداست و نباید ریخته بشه یا تو دست و پا بریزیم و احترام خاصی براش قائل بودیم 

   ولی قسمت اصلیش ترس از نان بوده که نان خیلی جاق کننده هس 

   نان نشاسته ی زیاد داره قند داره باعث چاقی میشه 

   و هر بار که میخوردم ترس از چاق تر شدن داشتم و حس بعد از خوردنش کاملا چند ساعت بعد از خوردن حس بدی داشتم 

   و دلیل اصلی چاقی رو برنج و نون میدونستیم 

   هر بار که حرف از جاقی میشد و تصمیم می‌گرفتیم که وزنی کم کنیم میگفتن بهمون خب نون و برنج نخورین خیلی وزن کم میکنین 

   منم باور کرده بودم و باورم به  این  که اضافه وزنم از برنج و نونه و ما که عادت داشتیم همیشه هر هفته و هر روز برنج درست کنیم و شاید در هفته  یکی دو روز نون بود 

   پس باید انتظار چاقی داشته باشیم 

   چون برنج و نون جزو وعده های اصلی بوده پس من باید چاق میشدم 

   چون برنج و نون میخوردم .

   پس طبیعی بوده چاق بشم 

   چون باورم این بوده 

   هر چه باور کنی همون برات اتفاق میفته 

   خب مثلا میدیم افراد زیادی برنج و نون حذف میکردن

   و خیلی وزن کم میکردن 

   و بیشتز باورمون میشد که ببین طرف برنج و نون نخورده چقدر وزن کم کرده 

   پس دیگه دلیل ۱۰۰در صدش همون برنج و نونه هس 

   و از اونجایی هم که نمیشد برنج و نون حذف کنیم پس منم نمیتونستم وزن کم کنم 

   به لطف خدای مهربان به این مسیر هدایت شدم و آگاهی های لازم در جهت ادامه زندگیم دریافت میکنم

   و بدون استرس و با عشق نان و برنج میخورم 

   چون ما برای ادامه زندگیمون نیاز به مواد خوراکی داریم 

   و نان و برنج و بقیه مواد غذایی برای سلامتی ما آفریده شدن و سرشار از کلی ویتامین  و کلسیم و پروتئین و هزاران چیزهای مفید هستش که برای ما آفریده شدن 

   استاد خدا قوت به شما که این آگاهی ها رو در اختیار ما میزارین 

   و بدون استرس و راحت غذا میخورم 

   تمام نعمت های خداوند برای نیاز بدن ما آفریده شدن و برای سلامتی ما مفید هستن 

   اگر به طریقه درست مصرف بشه 

   پس من باور دارم که نان خیلی مقوی و سرشار از ویتامین هستش 

   و برای سلامتی ما مفید و ما رو هم متناسب نگه میداره 

   🙏🙏

   پس من روز به روز وزن کم میکنم با اینکه محدودیتی در  هیچ یک از مواد غذایی ندارم 

   و به تناسب اندام همیشگیم و حق طبیعی خودم دست پیدا میکنم 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار امنه سالاری
   1402/10/11 11:53
   مدت عضویت: 238 روز
   امتیاز کاربر: 1680 سطح ۳: کاربر پیشرفته
   محتوای دیدگاه: 204 کلمه

   به نام خدای مهربونم و باسلام خدمت شما استاد بزرگوار و دوستان گرامی…منم قبل از آشنایی با سایت تناسب فکری واقعا از خوردن نان و برنج می‌ترسیدم بخاطر که شنیده بودم چاق کننده هستند ولی خوشبختانه از روزی که به این مسیر هدایت شدم ومطالب هاشو خوندم نگرشم در باره غذاها کاملآ عوض کردم و همه غذاها رو کاملآ مفید و لازم میدونم وخیلی راحت نان را  با لذت کامل میخورم وکیف میکنم وترسی ندارم ممنون از استاد که دیدگاه منو نسبت به غذاها کاملآ عوض کرد…..‌‌‌‌من می‌خواستم از نونهای منطقه سیستان و بلوچستان ایران که یه سفر رفتیم بگم به خوشمزگی اون نون که اسمش نون روغنی قطلمه بود نخوردم خدا کنه درست نامش رو نوشته باشم چون خیلی خیلی خوشمزه بود وبا اینکه اون موقع ترس خوردنش رو هم داشتم ولی مزه آن رو هنوز دوست دارم این رو براتون نوشتم چون تجربه کردم شما هم اگر به سمت جنوب و سیستان رفتید حتما نون قطلمه وکلوچه خرمایی بخرید واز خوردنشون بدون ترسیدن لذت ببرید ان شاالله که قسمت بشه یه بار دیگه برم وبدون ترس ودلهره از خوردنشون لذت ببرم واین حس زیبا رو مدیون زحمتهای  برگذار کننده این سایت تناسب فکری هستم ممنونم از زحماتتون و تشکر حق همراه تون 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار mrmr19791357@gmail.com
   1402/10/08 21:37
   مدت عضویت: 666 روز
   امتیاز کاربر: 29804 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 947 کلمه

   ب نام خالق تمام چیزهای خوب 

   در میان خیلی از غذاها ب نظرم یکی از پرمصرف ترین خوردنی‌ها در کل جهان نان می باشد.نان در روایات اسلامی اینقدر در مورد ارزشهایش بیان شده ک در جایی خواندم پیامبر فرمود:هر وقت نان سر سفره حاَضر شد منتظر خورشت دیگری نباشید یعنی نان خودش ب تنهایی غذای کاملا کاملی می باشد.مصرف نان در میان انسانها قدمت بسیار بسیار طولانی دارد.

   وهمین طور باز هم در روایات خیلی سفارش شده ک ب نان هیچ وقت بی احترامی نکنیم چون نان را یکی از باارزش‌ترین برکات خداوند ب شمار آورده اند ک باید حرمت آن را نگه بداریم.در خانواده خودم هم نظراتی در مورد نان و برنج است ولی اکثریت خانواده ام طرفدار نان هستند وبرنج زیاد نمی خورند ونه اینکه دوست نداشته باشند ب نظرم احتمالا آن راچاق کننده محسوب می کنند.

   اتفاقا همین الان از مادرم وخواهرم در مورد نان نظر خواهی کردم گفتم نظر شما در مورد نان چیست ایا باید بخوریم ایا دوست دارین یا ندارین؟خواستم بدونم نگرش آنها در باره مصرف نان چیست.مادرم گفت خوبه دوست دارم می خوریم بعد خواستم ک بیشتر توضیح بده،بهش گفتم ببین من و بقیه نظرمون بر نان هست یعنی خیلی نان رو دوس داریم واینکه مثلا خواهر من خودش بیشتر نون دوست داره وعقیده اش بر این که برنج چاق میکنه ومن گفتم ایا نظر شما چیه؟آیا نظر شما اینه نان چاق می کنه؟وگفتم این می پرسم چون کار دارم چون می خوام در مطلبم می خوام وارد کنم.

   اول گفت نه،نظر خاصی ندارم ولی اینکه سه بار در روز نون بخورم نه،باید یک بار حتما برنج بخورم بعد گفتم نظرت اینه ک نون چاق می‌ کنه؟بعد گفتم آخه شما منو از نان ترسوندید وبقیه هم من از برنج ترسوندند.

   بعد مادرم گفت آره ب نظرم نان چاق کننده تر از برنج باشدگفتم اها همین می خواستم بدونم گفتم یعنی نان چاق می کنه؟ گفت آره احتمالا نان چاق می کنه،بعد خواهرم گفت نخیر برنج چاق می کنه.چقدر برام جالبه ک خواهرم برنج رو چاق کننده میدونه ومادرم نان را چاق کننده میدونه.حالا ب نظرم بگم برای چه؟ب نظرم اینکه خواهرم خیلی ب نان علاقه داره ومادرم هم خیلی ب‌ برنج علاقه داره وبخاطر همین اون چیز ک زیاد دوست ندارن رو چاق کننده می‌ دونن.

   ب نظرم پدر و مادرم علاقه شدید ب برنج دارند.چون از کودکی‌ تا ب حال غذای اصلی‌شان برنج بوده است.

   حالا نظر پدرم جالب تر از اینهاست.من مدتی قبل از او پرسیدم شما ک اینقدر برنج دوست داریدو می خورید چرا لاغر هستیدوچاق نمی شید؟گفت من هر چه بخورم چاق نمی شم ولی تو اگه همین برنج رو بخوری چاق می شی.گفتم باشه.ببینید چقدر نظرات متفاوت هستند.من و امثال من در چنین محیطی رشد کردیم.پدرم هنوز هم عقیده اش بر این است ک من نه حرف دکتر ون حرف خودشون گوش می کنم وهمش بهم سرکوفت میزنه بخاطر اینکه حرف من رو گوش نمی کنی مشکلت حل نمیشه،خوب دیگه ب قول استاد باید تحمل کنم،نه میتونم براشون توضیح بدم ن میتونم قانعشون کنم چاره ای جز صبر و سکوت ندارم.

   ولی من خیلی نون رو دوست دارم وخیلی هم با لذت می خورم یعنی هیچ هیچ غذایی اندازه نون دوست ندارم اکه هیچ خورشتی نباشه نون دوست دارم،اصلا برام نون تازه یا قدیمی فرق نداره و اتفاقا نون سزد رو‌ گرم و برشته می کنم‌ می خورم برام اینگار لذیذترین غذای جهان هس.

   الان مثلا در خانه ما ب کسی گفته بشه فلان غذارو نخور برات ضرر داره بهمان غذا رو نخور برات‌ ضرر داره،من بهشون میگم ب قول دوست گرامیمون آقا محمد رضا ک گفتند حتی سیانور هم بشکافی دوتا چیز سالم توش پیدا میشه،منم همیشه ب‌ شوخی ب خانواده ام میگم حتی سم هم بخورید اگه ب اندازه بخورید مشکلی ایجاد نمی کنه.چون ما همش عادت کردیم همش دیگران را از هر چیزی بترسونیم حالا اینجا که در مورد غذاهاست،همش دوست داریم در مورد غذای دیگران نظر بدهیم‌.

   اهمون چیز خیلی خیلی مفید هم بی اندازه باشه خودش تبدیل‌ ب سم می شود.اگه هر چیزی ب اندازه باشه ن اینکه هیچ ضرری نداره بلکه پر‌از خاصیت هم می باشد.من طبق گفته های قبلی ک گفته بودم ک یک دکتر گفته بود من تحقیق کردم ک نان چنان هست و چنین هست و نباید بخورید من خودم همیشه ترس داشتم ولی اون موقع ترسم ب شدت افزایش پیدا کرده بود. ایشون نظرشون این بود ببینید خیلی کشورها مثل مثلا ژاپن چین یا کره فقط برنج می خورند چقدر لاغر هستندو اصلا‌ چاق نمی شوند چون آنها اصلا مواد نون و مشابه آن مصرف نمی کنند.

   من پیش خودم همش فکر می کردم خدایا مگه میشه،این چی میگه،مگه میشه هیچ چیز دیگه نخورند،درسته که خیلی از غذلهاشون حتی سوپ و خورش یا کلوچه و شیرینیجاتشون با برنج درست میشه ودر کل مصرف برنجشون بیشتر هست ولی من وقتی داخل فیلم‌ها ک می دیدم بیشتر غذاشون داخلش رشته بوده ورشته هم از گندم درست میشه واین برام خیلی عجیب بود ک این دکتر با چه تاکیدی این حرفها رو می زد.وهم اینکه از گذشتگان ما تا کنون همه نون مصرف می کردن،خوب اگه ضرر داشت که آنها نمی خوردند.

   خوب حالا من تو این دوره اومدم ترسم ریخته شده ولی فقط بخاطر اینکه هنوز نتیجه ک خواستم رو نگرفتم وهم اینکه مادرم هم نظرش اینه که نون چاق می‌ کنه،فکر می کنم نه اینکه ب طور مستقیم بلکه ب طور غیر مستقیم انگار مقداری ترسدبرام مونده ولی ازطرف دیگه خیلی خیل هم با لذت و شادی نون می خورم.ولی در هر حالی وهم با این همه آگاهی هر موقع دوست دارم وهم نیاز دارم نان مصرف می کنم.واز استاد عزیز هم از بابت همه مطالب وهم بابت این مطلب خیلی ارزشمند تشکر می‌ کنم.چون من خیلی بی صبرانه منتظر بودم که مطلب در مورد نان گفته بشه تا من بتونم بنویسم.دوستان شب و روزتان سرشار از آرامش…

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار مهين
   1402/10/08 14:02
   مدت عضویت: 509 روز
   امتیاز کاربر: 2415 سطح ۵: هنرجوی متوسطه
   مدال طلایی
   محتوای دیدگاه: 144 کلمه

   به نام خداوند يكتا ومهربان

   درود وسلام به همه دوستان عزيزو استاد

   باور كنيد به اين سن رسيدم اصلا نميدونستم

   نون انقدر فايده داره وچقدر خواص داره

   چقدر ويتامين B داره

   واقعا باعث تعجبم شده

   من فقط اطلاعت بدي از نون داشتم

   اين باور در من شكل گرفته بود

   نان كربو پيچيده داره ونشاسته خيلي زياد باعث يوبست ميشود فايده كه نداره هيچ بلكه ضرر براي بدن هم داره

   مصرف نان در خانواده به حداقل ممكن رسيده

   ترسي از خوردنش نداشتم

   ولي اطلاعات اشتباه باعث شده از اين ماده غذايي كمتر استفاده كنم توجه اي 

   بهش نداشته باشم

   واقعا استاد خيلي ممنون براي اين اگاهي بي نظيرتون

   حالا از اين به بعد به اندازه نياز بدنم نون مصرف ميكنم ولذت شو ميبرم

   واين ديدگاه اشتباه از ذهنم پاك ميكنم قدر دان خداي مهربونم ميباشم كه گندم براي ما افريد

   خدارو براي وجود شما شكر ميكنم

   اطلاعات خوب در اختيار ما گذاشتيد

   منتظر اطلاعات  خوبي در مورد مواد غذايي هاي ديگر هستم 🙏🏼🙏🏼

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار زهرا
   1402/10/07 19:01
   مدت عضویت: 655 روز
   امتیاز کاربر: 7130 سطح ۴: هنرجوی مبتدی
   محتوای دیدگاه: 72 کلمه

   باسلام خدمت استاد ودوستان عزیز من هم هروقت میخاستم رژیم بگیرم همیشه یک کف دست نان تورژیمم بود من خودم به نان خیلی علاقه دارم ارزو داشتم یک رژیم باشه که بگن هرچقدر دوست داری نون حتی نون تنها بخور ومن از این همه مزیتها وفایدهای نان این نعمت پربرکت خدا غافل بودم خدارو شکر فهمیدم نان هم این خاصیت داره بابت این نعمت الهی سپاسگزارم وازاستاد سپاسگزارم که مارا آگاه کردند

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 4 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار طاهره فروغی
   1402/10/07 11:55
   مدت عضویت: 1066 روز
   امتیاز کاربر: 34057 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   مدال طلایی
   محتوای دیدگاه: 367 کلمه

   سلام خدای مهربونم 

   خداوندا بینهایت شکر برای تمام نعمت هایی که به من عطا کردی و من از استفاده اونا لذت میبرم 

   سلام استاد عزیز و دوستان خوبم 

   بازم نعمتی دیگه از نعمت های خدا و فواید اون 

   نون نعمتی که از کودکی به ما اموزش دادن بهش بی حرمتی نکنیم و مادرم حتی یک تکه نان که افتاده بود رو میبوسید و میزاشت کنار الان هم ریزه های نون رو نمیریزه سطل اشغال چون این کار رو بی احترامی به نعمت خدا میدونه 

   همیشه از اولی که چاق شدم و چاقی رو درک کردم هنوز اسم لاغری میومد و فرد چاقی که میخواست لاغر بشه سریع میگفتن باید نون اندازه کف دست بخوری  چون نشاسته داره و منو چاق میکنه و من این همه ویتامین که در نان هست و تا حالا جستجو نکردم و فقط قبلا همین خصوصیت نان رو بیشتر فکر میکردم و هر لقمه ای از نون که میخوردم این که الان من چاق میشم رو در نظر داشتم و نمیخوردم 

   همکار چاقی داشتم که اگر نون نبود نمیتونست غذا بخوره و میگفت من اصلا غذا بدون نون به من نمیچسبه و دوست ندارم 

   یادش بخیر وقتی بچه بودم به تمام نعمت های خدا برای رفع نیازم نگاه میکردم و میخوردم بدون هیچ فکری در مورد اون و لاغر هم بودم چقد اون بربری تهرانی که وقتی میرفتم خونه پدر بزرگم  داغ داغ با کره میچسبید و لذت میبردم کره میزاشتم روی نون باز میشدو لذت میبردم و خیلی هم لاغر بودم که مامانم بهم میگفت مقوا 

   من چون باور داشتم که نان چاق کننده است پس چاق شدم و همیشه اولین کاری که میکردم روزی یک کف دست نان میخوردم و اگر هم حتی یک لقمه میخوردم احساس میکردم دیگه الان خیلی چاق میشم و هیچ راهی ندارم و همیشه در حال نون نخوردن بودم 

   ولی از وقتی در دوره هستم نون میخورم برنج میخورم و هر چیزی که میگفتن چاق کننده است میخورم ولی لاغر هم شدم 

   امروز مانتوی شماره یک رو پوشیدم ودیدم اندازمه و الان اداره ام و خیلی ذوق دارم  و خدارو بابت این مسیر بینهایت سپاس میگم 

   خدایا شکرت که من رو در مسیر درست هدایت کردی تا با راحتی و خیال اسوده از تمام نعمت هات استفاده کنم و لاغر و متناسب بشم 

   در پناه خدا باشید  

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 5 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار سحر
   1402/10/06 18:03
   مدت عضویت: 310 روز
   امتیاز کاربر: 9520 سطح ۵: هنرجوی متوسطه
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 431 کلمه

   به نام خدای برکت و فراوانی❤️💚❤️

   سلام و احترام خدمت استاد مهربانم و دوستان عزیز🌺

   نان برکت سفره های ماست و از نعمت های بزرگ خداوند است که از احترام و حرمت والایی برخوردار است و در قدیم وقتی میخواستند قسم بخوردند میگفتند به آن نان و نمکی که با هم خوردیم یا وقتی کسی را دعا میکردند میگفتند نانت گرم و آب ت سرد باشد و نان به تنهایی خودش یک غذای کامل است

   بچه که بودم پدر مهربانم همیشه نان لواش محلی میخرید چه عطر و طعمی داشت آدم ازخوردنش سیر نمیشد یادمه مادرم سر یک میز گرد دستمال نخی بزرگی پهن میکرد و نان ها را بدون آنکه تا بزند داخل دستمال میگذاشت و هر چقدر که میماند بیات نمیشد فقط خشکتر میشد که با مقداری آبپاشی دوباره تازه میشد و از قسمتهای ضخیم و خشک آن هم برای آبگوشت و آبدوغ خیار استفاده میکردیم

   ما روی نان لواش محلی کرهٔ حیوانی میزدیم و یا باپنیرخوش طعم و عطر محلی آنرا میخوردیم و لذتی که از خوردن نان محلی با این مواد غذایی ساده میبردیم از خوردن غذاهای مفصل و پیچیدهٔ الان نمیبریم عطر و طعم آن نان و پنیر ساده حس لذتبخش و خوبی به آدم میداد

   هیچ مادهٔ غذایی برای ما مضر نیست و نعمتهای غذایی به هر شکلی که باشند مصرف آنها در حد نیاز بدنمان بسیار مفید و سودرسان هستند مضر افکار و برداشت اشتباه ما از آنها وبرچسب چاقی و لاغری است که به ما آسیب میزندو این باورهای اشتباه ماست که سبب عملکرد اشتباه این مواد در بدن ما میشود چون هر مادهٔ غذایی را با هر حسی که بخوری به همان حالت در بدن ما عمل میکند

   من از وقتی دارم روی تغییر باورهای چاقی ام کار میکنم مخصوصاً ترس از مواد غذایی متوجه شدم هر مادهٔ خوراکی که شکل ظاهریش و رنگ و تاثیرش شبیه چاقی است مغز ما آنرا چاق کننده میداند برای همین از خوردنش میترسیم مثلاً همین نان چون ظاهرش گرد و تپل است حسِ چاقی به ما میدهد یا همین نگرشمان که نان سنگین است که سنگینی باز از صفات اضافه وزن است و چاقی را در ما به نمایش میگذارد پس همه چیز به افکار و مرکز توجه ما وابسته است و کافی است جهت این دو را تغییر دهیم جسم ما هم تغییر میکند ومن میتوانم براحتی هر لحظه خدا را بصورت لاغری در خودم تجربه کنم و این تجربه برای ما چاقها خیلی لذتبخش است

   استادجان عاشقانه از شما تشکر میکنم بخاطر حمایت و همراهی شما و اطلاعات مفیدی که برای پیشرفت ما به سمت تناسب اندام جمع آوری میکنید و امیدوارم همهٔ ما لاغری را به زیبایی تجربه کنیم🤗💖

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 10 از 2 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار صالحه
   1402/10/06 16:23
   مدت عضویت: 516 روز
   امتیاز کاربر: 36566 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 1,400 کلمه

   سلام بر استاد. وهمه دوستان مسیر تناسب فکری و دانش خواص مواد و شگفتی مواد  غذایی 

   من ازبچگی عاشق نون بودم اون وازهر. ماده ای  دیگه بیشتر دوست داشتم بعضی زمان خوردن نان در اولویت من بود  اگه نان‌وبود حتما به هرماه غذایی اونو مصرف داشتم حتما با نان اون ماده غذایی رومصرف می کردم  در کودگی از بادمجان وفسنجان  دوری داشتم ولی بیقه مواد روبا نون می خوردم  انقدرخودرن نون برای دلچسب بودکه بعضی زمان دیگران به من میگفتم این هپه نون میخوری که فردی جاقی هستی اگه بربری بود اون داغ حتما با کره که روش می مالیدم اون می خوردم‌وفتی دچارضافه وزن شدم‌ باید تو نگاه دیگران این مصرف رو یا نداشته باشم یا اون به اندازه که  من گفته می‌شد میخوردم وفتی که من‌لیستی برای رژیم به دستم‌می‌رسید وفتی به حجم نون واندازه اون یی کف دست میرسیدم‌این صحنه غذاب آورترین مرحله هررژیم‌من بود تصور خوردن اون کف دست نون چنان درمن حالت نامیدی ویاس به وجودمیاوردکه پن چطور با این کف دست نون سیربشم وانکار تازه ابن فرمول توذهنم قویترمیشد که با کم‌خوری نون امکان سیرشدن نیست وهنگام رژیم  انداره  کرفتن میزان نون دچار احساس بد میشدم  وتودنگاه همیشه منتظر پایان  این رژیم بود که اولین حرکت یی نون سیرخوردن گفت اخی خدایا شکرت که نون سیری خوردم حالا که تو مسیر برگشت دارم طی مسیر می کنم چنان درذهن تغییر در برخورد با این‌ماده غذایی به وجود امده که روز گذشته نهار من شاید به اندازه همون کف دست شاید یی مقادربیشتر نون خوردم حجم بیشترغذام  که نونی بود رو خالی مصرف کردم تازه ۳ قاشق از غذا تو بشقاب باقی مونده  بود داشتم بهش نگاه میکردم پسرم من دید  به من گفت غذاتو نمی خوری گقتم نه ازنخوردنش ونگاه بهش کیف میکنم که من سیر شدم نون کمی خوردم‌ غذا مثل افراد متناسب  مصرف کردم‌ تو لیستس که تو تحقیقی که از این افراد با ۵ نفر داشتم‌ اکثرشون  ازخوردن نون همراه غذا توبعضی  زمان خوداری دارن غذاشون بدون نون مصرف دارن وسیر هم میشن برای باره اول که  اگاهی روز اول  از این وافراد به دست اوردم چون و هنوز کاری زیادی روی خودم انجام نداده بودم برای جای  سوال بود آخه مگه میشه نون نخوری  سیر بشی ولی در روز گذسته من فقط کل روزم همون نون مصرف کردن شب هم حدود ۱۰ قاشق برنج با کمی مرغ رومصرف کردم  وفتی میخواستم شام مصرف کنم‌ چنان سردرری گرفتم‌همسر هی اسرا که دارور مصرف کنم‌من‌گفت خوب میشم یاد رفته بود چیزی بخورم به  اون شدت وسردرد داشتم وفتی غذامو خوردم‌ به فاصله نیم ساعت سردرد تمام شد وحدود ۳ ساعت دیگه یی شامی کوچک خوردم با ۴ برک کاهو کاملا سیر شدم‌خوابیدم‌

   پس میشه بدون نو هم هم سیر شدم‌ زمانی که نیاز داشته باشم به اندازه نیازم‌ مصرف کنم‌ زمانی بوده که جون دلم هوای نون خالی داشته غذا تومنزل داشتم یا با کره مربا یا حتی خالی اون به انداره که سیر بشم اگه نون بربری رو۴ قسمت کنم‌ من از تون یی قسمت با کمی از قسمت دوم اون‌کمی نه همش رومی خورم‌ کاملا سیر میشم شدم‌ ونه ولع خوردن همه نون رو ندارم‌ لواش رو هم درحد یی نون نه بیشتر و نه کمتر مصرف دارم پس اون همه ولع احساس نیاز بیام داره  نیاز بدن من‌ نبود اون همه باورهای اشتباه وعادتهای مشکل دارم بود که من تشویق به خوردن و این ماده بسیار پر ارزش بیش از نیازم

   می‌کرد  همون ماده غذایی وبرخور کاملا تغیر پیدا کرده در برخوردباهش من کلی احساس خوب ازاین شکل مصرف رو دارم  همسرم عاشق نون بربری وسنگک هست اگه بربری رو تومنزل نداشته باشیم نون لواش  رو خیلی دوست نداره مصرف کنه وبرعکس اون دخترعاشق نون لواش هست ازخوردن بربری دوری میکنه من تو خانواده خودم که دور هم جمع میشیم ۳ مدل نون با طرف دارای چندین نفر موفق وچندین نفر مخالف پسرم خیلی با نون سنگک برشته مخالفت داره ولی همسرم عاشق نون سنگک دوآتشی  هست  تو ۸ نفر که خانواده من با داماها تشکلی میدن ۳ برخورد کاملا متفاوت وجوددارد هرکسی به اندازه که دوست داره که دوست داده مصرف میکنه مهم اون نگاه و میزان درست مصرف کردن  هست که این ماده غذایی رو من ودیگران بهش نگاه داریم اگه اون به میزان نیازمصرف بشه آگاهی  اشتباه رو به همراهش نباشه اون میسه یی ماده پرارزش بدون مشکل وکاملا سالم‌ ولی وفتی فرمول اشتباه باوره نادرست پر خورد زیار پرخوری بی اندازه رودهمراه این ماده کنیم‌ واون باورهای چاق کننده که اگه نون بخورم چاق  میشم رو هم بهش اضافه کنیم‌ میشه همون چاقی از پرخوری یا حتی به شکل رژیم خوری  نون به هرمدل و هر شکل 

   توشهر زرنده ساوه که زادگاه همسرم هست یی نون رو پخت میکنم که بهش میگن توتک اون وبا خمیر کمی کره محلی با روعن محلی کمی شیرین  درست میکنن همسرم‌ که عاشق این نون هست وفتی خودش به اون شهر بره یا اقوامش براش بیارن استقبال خوبی ازاین نون داره 

   توشهر  اردبیل که زادگاه من هست یی نون خوشمزه‌ای داریم‌ که بهش می‌کن فتیر اول یی حلوایی محلی اردبیل رو پخت داران که ازکره محلی روغن ارد کمی شهد درست میشه به رنک حلوایی روشن بعد اون وسط این‌ خمیر فقیر  قرار میدن طوری صاف میکنن که حلوایی ازرش بیرون نزنه روش کمی تخم  مرغ با شیر که مخلوط شده میشکن کمی با با دست یا یی شی بهش مدل میدن توتنور پخت میکن طمع بی نظیره داره مخصوص توماه رمضان خوشبختانه تو محل ما دو تا  مغازه باز شده که واین ونون پخت میکن دخترم برای نوه‌ام میگره اون که میاد خونه ما از دیدن فتیر میگه مامان وجون من فتیر میخوام کلی از خوردنش کیف میکنه لاغر متناسب هم هست  وفتی این ونون و توخونه ما خر ید  میشه بعضی زمان چای یی وعده غذایی خورده میشه  به تنهایی مصرف میشه جون کامل هست وسیرکنندگی هم داره 

   خداوند هرچیزی که آفریده بی نقص هست هیچ اشکالی دورنش نیست این ما هستیم که بهش همراه اضافه  میکنیم  بهش  لقب جاق کننده میزینیم بهش نگاه خوب نداریم  از دیدن ترس داریم ازچه خوردن وجه نخوردن کلی نکرانی هستیم 

    باهش برخورد نعمت سلامتی نداریم چون نگاه وتوجه خوبی باهش نداریم تودذهنمون کلی ومدرک که هیچ اساس عملی فابل فبول نیست ولی ما اون فبول کردیم 

   درنتیجه این  برکت خداوند که انسانهای زیادی رو از گرسنه ای نجات میدهد رو باهش این برخورد ناشایست رو داریم 

   مادر خدا بیامرز میگفت  که روسیه  شهرهای  مرزی  مخصوص اردبیل ومنطقه آذربایجان رو گرفته بود تهیه این ماده پرارزش کاری بیسارسخت بود مادر  می گفت برای تهیه این ماده غذایی چه دعواهای که نمیشد  که بهشه اون خرید باهش از گرسنگی  نجات پیدا کرده. چقدر صفهای زیاد و طولانی باید انتظار. می کشیدن که این ماده تهیه کن چون در اطراف شهر  اردبیل  منطقه   سرد سیری  هست اون تو فصل زمستان  که و در اطراف چیزی زیادی. پیدا نمیشد کلی  مشکل برای تهیه این ماده داستن  ابن زمان که به سکرخدا این همه فراوانی وکسترش نعمت خدادادی هست این جای شکروسپاس داره 

    به  شکر خدا اون غبار عینک روی جشم از بین  رفته  با نگاه کاملا خوب به مواد غذایی نگاه دارم‌ میدنم که من اول افکار نادرست توذهنم با این مواد داشتم و در مرحله دوم  از دیدن خوردن  نخوردنش هم کلی ترس به من رسیده بود  این  من دچار مشکل نبود  نه مواد غذایی که خالق من اون افریده این من وبودم که ومشکل با این مواد داشتم به شکر خداوند همه این باوره مرحله  به  مرحله داره کم رنکترمیشه  درست یی سال پرارزش رو وردم روز.  ۵ /۱۰/ ۱۴۰۱.  بود تو این مسیر هدایت شدم‌ و ازطرف خداوند حمایت شدم‌  که طی کردم تا فایل  ۱۵ توبخش رایگان هیج دیگاهی نداشتم ییر ماهی  فقط برای دل  خودم می نوشتم تمرین می کردم ولی زمانی دریا فتم  که با. نوشتن تو سایت اول  شما. رو خوشحال میکنم  ودر مرحله بعدی به خودم‌ کمک بهتری رو میکنه   داره و  امروز برای بودن و طی کردن و این سال پر  باره  انقدر  خوشحال  هستم‌ که این نگاه رو به دست اوردن‌ نه ترس دارم نه نکران ونه استرس و نه جطور خوردن انقدر  جیرهای بد دیگه  و ندارم‌ که از هر نداشتی که امروز  تو دیدگاه تو  دوره ام‌. نوشتم‌ کلی به حال امروزم. کیف اضافه  کردم

   دوست دارم‌ تمام‌ عزیران و دوستانی که به  این‌ مسبر. رو بش هدایت میشن همین حس من با شکلی که خودشو دل خواهشو  هست داشته باشن که بسیار کمک کننده هست چقدر  تلاش داشتم‌ که این نگاه رو تغییر کلی بدم  که به شکر خدا تغییر  پیدا کرده

   خدا پشت وپنا هتون. یا حق. حق. نگه دارتون 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار محمدرضا
   1402/10/06 14:14
   مدت عضویت: 497 روز
   امتیاز کاربر: 3120 سطح ۳: کاربر پیشرفته
   محتوای دیدگاه: 190 کلمه

   سلام

   هیچ ماده غذایی نیست که تمام مواد تشکیل دهنده اش بد باشه یا همه موادش خوب باشه حتی سم سیانور هم اگر تجزیه کنیم بلاخره دو تا مواد خوب توش پیدا میشه که برای بدن مفید باشه ولی در مورد نان علاوه بر اینکه همه این مزایا و خوبیهایی که شما فرمودید رو داره یک سری بدیهایی هم داره که دانستن اونها خیلی مهمه،

   نان حاوی یک پروتئینی هست به نام گلوتن که این پروتیین باعث میشه خمیر حالت کشسان پیدا کنه و کش بیاد و وقتی وارد روده ها میشه باعث میشه حرکات دودی شکل روده ها که مواد زائد رو به سمت راست روده هدایت میکنن کُند و به سختی انجام بشه و دفع غذا زمان زیادی  طول بکشه و باعث بشه خیلی از موادی که مانند گوشتها باید زود دفع شوند که قبل از فاسد شدنشون از بدن خارج بشن این اتفاق نیفته و یبوست بوجود میاد و یبوست هم مادر تمام بیماریهاست 

   البته شکی نیست که زحمات شما و اطلاعاتی که داخل سایت میزارید بسیار مفید هستن و جای بسی قدر دانی و سپاسگزاری داره ولی بالاخره پیش میاد که در برخی موارد با هم همنظر نباشیم 🙏🌹

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   مشاهده پاسخ ها
    امتیاز کاربر: 5966 سطح ۳: کاربر پیشرفته
    محتوای دیدگاه: 76 کلمه

    سلام و درود
    از اینکه همراه من در این مسیر هستید سپاسگزارم
    کاملا درست می فرمایید که گلوتن در آرد گندم وجود داره اما مساله اینه که گلوتن فقط برای درصد ناچیزی از انسانها که مبتلا به بیماری خاصی هستند مشکل ساز می شه و هیچ تاثیر منفی بر انسانهایی که درگیر اون بیماری نیستند ندارد.
    ضمنا هدف از شگفتی های مواد غذایی اصلاح باورهای افراد چاق درباره ارتباط بین مواد غذایی و چاقی است.
    شاد و موفق باشید

    برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
    امتیاز: 0 از 0 رأی
    افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
    آواتار mrmr19791357@gmail.com
    1402/10/06 22:18
    مدت عضویت: 666 روز
    امتیاز کاربر: 29804 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
    همیاری
    محتوای دیدگاه: 268 کلمه

    با سلام ب دوست گرامی آقای محمد رضا،در مورد گلوتن موجود در نان،بله منم توسط یک دکتر تغذیه شنیدم وچقدر چقدر خیلی خیلی زیاد بر عقیده خودش پا فشاری داشت ک گلوتن ک فقط در نان نه بلکه در خود گندم و جو و چاودار و هر چه ک با اینها تهیه شده باشد وجود دارد وهم باعث التهاب می شود و التهاب در بدن هم ب عقیده او نه تنها باعث یک مشکل بلکه باعث هزاران بیماری ک ما مبتلا می شویم و هم چاقی باعث آن می شود.

    ولی من حتی با شنیدن این موضوع از ی طرف دیگه داشت کاملا باورم می شد ک اصلا هیچ کس نباید نون بخوره وهم اینکه افراد چاق حتی ی لقمه نباید بخورند واز طرف دیگر واقعا داشتم روانی میشدم ک اخه چرا این همه آدم دارن نون مصرف می کنند ولی مشکلی پیش نمی آید ولی چرا برای من باید پیش بیاد اخه من ک بیماری سلیاک نداشتم اخه مطلب خوندم ک گلوتن فقط برای افراد سلیاکی مضر است‌ و چه ربطی ب ما دارد.ولی،در هر حال سخن رو کوتاه می کنم من تنها مدت کوتاهی تونستم نان را قطع کنن شاید دو هفته هم نشد باور کنید روح و روانم ب شدت آسیب دید.ولی من اللن اگه هر هر مشکلی هم که داشتع باشه ک نداره حتی این یبوست مزمن هم ک دارم حتی بخاطر نان باشه من واقعا نمیتونم حذفش کنم چون یبوست بعضی اوقات اذیتم میکنه ب فکرم می رسه ی مدت نون قطع کنم ببینم آیا ب این خاطر هست واقعا نمیتونم این کار رو انجام بدهم.چون خیلی نون رو دوست دارم.دوست عزیز موفق باشید.

    برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
    امتیاز: 0 از 0 رأی
    افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
     آواتار طاهره فروغی
     1402/10/07 11:09
     مدت عضویت: 1066 روز
     امتیاز کاربر: 34057 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
     محتوای دیدگاه: 106 کلمه

     سلام عزیزم 

     در مورد یبوست من قبل دوره داشتم و خیلی اذیت میشدم طوری که حتی در اوایل دور ه از استاد راهنمایی خواستم ولی از وقتی باور کردم که هر چیزی که میخورم برام مفیده دیگه خبری از یبوست نیست و خیلی راحت هستم طوری که حتی در قدیم با خوردن قرص ها ملین و هر چیزی که دیگران میگفتن ولی فایده ای نداشت 

     من الان نون میخورم و همه چیز میخورم ولی به اندازه نیازم و هم لاغر شدم و هم خیلی راحتم و فهمیدم هر چیزی در زندگیت داری فقط به باور و افکارت بستگی داره 

     این باورهای ماست که زندگی مارو میسازه

     در پناه خدا باشید

     برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
     امتیاز: 0 از 0 رأی
     افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
      آواتار mrmr19791357@gmail.com
      1402/10/07 16:44
      مدت عضویت: 666 روز
      امتیاز کاربر: 29804 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
      محتوای دیدگاه: 97 کلمه

      سلام خواهر گلم خیلی ممنونم بله کاملا درست می فرمایید.بله عزیزم منم تا حد امکان ملین دارویی مصرف نمی کنم یعنی تا بیشترین حد مشکل داشته باشم بازم سعی می کنم با همین غذاهای طبیعی مشکل رو حل کنم چون من از کودکی ب خوردن دارو حساسیت داشتم و هنوزم همین الان با خوردن خیلی از داروهاو مخصوصا شیمیایی مشکل دارم واصلا ی عامل مشکلم هم همین خوردن داروهای مختلف هست مثل داروهای مسکن یا غیره وبیشتر اوقات ترجیح می دهم نخورم.من آخرین بار ک داروی ملین خوردم دقیق یادم نیست شاید هفت سال پیش بود.موفق باشیدعزیزم.

      برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
      امتیاز: 0 از 0 رأی
      افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
    آواتار منیره.ف
    1402/10/07 08:02
    مدت عضویت: 1737 روز
    امتیاز کاربر: 11871 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
    همیاری
    محتوای دیدگاه: 76 کلمه

    سلام اقای محمد رضا دست داشتم به شما همراه عزیز بگم ما هر اندازه با استاد هم مسیر باشیم موفق میشیم اینجا باید از مرز منطق عبور کنیم تا رویلی خودمان رو در اغوش بگیریم

    ما اومدیم که با ذهن لاغر شیم پس به ذهنمون فرمول جدید میدیم تا حالا بهش گفتیم نان بده مر از جوش شیرینه چاق میکنه حالا بهش مییگیم خیلی هم خوبه با ارامش بخور و اگر واقعا باور کنه همه چی حله

    برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
    امتیاز: 0 از 0 رأی
    افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم