0

رژیم و روش‌های لاغری – قسمت ۵

انواع روش های لاغری - ۵
اندازه متن

مهم نیست کجای دنیا زندگی کنید، اگر به دنبال راه حلی برای چاقی باشید حتما با این پیشنهاد مواجه می شوید که برای لاغر شدن باید کمتر بخورید و بیشتر فعالیت کنید.

این نگرش جهانی درباره لاغر شدن سبب شده که در طی سال های گذشته انواع برنامه های غذایی رژیمی و همچنین انواع دارو ها و دستگاه های گوناگون برای کمک به تحقق رویای لاغری افرادی که اضافه وزن دارند تولید شود.

در این مجموعه علمی قصد داریم بهترین روش های رژیم و سایر روش‌های پرطرفدار لاغری در جهان را بررسی و نتیجه استفاده از آنها را توسط افراد مختلف مشاهده کنیم.

روش های لاغری بررسی شده در این قسمت:

۱- رژیم غذایی پرچرب همراه با ورزش

۲- رژیم مدیترانه‌ای

۳- رژیم غذایی پارینه سنگی

۴- رژیم غذایی نشاسته ها

۳- روش لاغری کتوژنیک (کن)

رژیم غذایی پرچرب چیست؟

رژیم غذایی پرچرب رژیمی است متشکل از حداقل 35 درصد از کل کالری مصرفی روزانه از چربی ها، اعم از غیراشباع و اشباع مصرف می شود. علاوه بر غذاهای فرآوری شده محبوب، بسیاری از مواد غذایی دیگر از جمله چربی حیوانی، شکلات، کره و ماهی روغنی جز غذاهای مجاز در این برنامه رژیمی هستند.

بیشتر غذاهای فرآوری شده معمولاً دارای محتوای چربی بالاتر هستند، زیرا معمولاً با توجه به عوامل اجتماعی-اقتصادی، مانند درآمد پایین خانواده، ارزان تر هستند. بسیاری از غذاها در میان فرهنگ ها و قومیت های مختلف مانند غذاهای سرخ شده یا “غذای لذیذ” حاوی موادی با چربی بالا مانند روغن، کره و چربی برای افزایش طعم و جذابیت هستند.

در کنار برنامه غذایی پرچرب در این روش لاغری برنامه ورزش شدید روزانه به مدت حداقل ۱۲ دقیقه توصیه می شود.

رژیم مدیترانه‌ای چیست؟

رژیم مدیترانه ای یک برنامه غذایی سالم است. این رژیم مبتنی بر طعم ها و روش های پخت و پز سنتی منطقه است.

علاقه به رژیم غذایی در دهه 1950 شروع شد، زمانی که تحقیقات نشان داد میزان بیماری قلبی در کشورهای مدیترانه ای به اندازه ایالات متحده رایج نیست، گرایش مردم برای استفاده از رژیم غذایی مردم مدیترانه شدت پیدا کرد.

غذاهای گیاهی مانند غلات کامل، سبزیجات، حبوبات، میوه ها، آجیل، دانه ها، گیاهان و ادویه جات پایه رژیم غذایی مدیترانه‌ای هستند. 

ماهی، غذاهای دریایی، لبنیات و مرغ در حد اعتدال در سبد غذایی این برنامه رژیمی گنجانده شده است. گوشت قرمز و شیرینی ها فقط گاهی مصرف می شوند.

روغن زیتون منبع اصلی چربی اضافه شده در رژیم غذایی مدیترانه ای است. روغن زیتون چربی تک غیراشباع را فراهم می کند که کلسترول تام و سطوح لیپوپروتئین با چگالی کم (یا کلسترول “بد”) را کاهش می دهد. آجیل و دانه ها نیز حاوی چربی تک غیراشباع هستند.

رژیم غذایی پارینه سنگی

رژیم پارینه سنگی ، رژیم سرخپوشان ، رژیم غارنشینان ، یا رژیم غذایی عصر حجر، یک رژیم غذایی مدرن است که متشکل از غذاهایی است که طرفداران آن تصور می‌کردند همان غذاهایی است که انسان در دوران پارینه سنگی خورده بود.

در این رژیم غذایی از غذاهای فرآوری شده پرهیز می کند و معمولاً شامل سبزیجات، میوه ها، آجیل و گوشت می شود و محصولات لبنی، غلات، شکر، حبوبات، روغن های فرآوری شده، نمک، الکل و قهوه را حذف می کند.

طرفداران رژیم غذایی پارینه سنگی را به عنوان راهی برای بهبود سلامت ترویج می کنند . شواهدی وجود دارد که پیروی از آن ممکن است منجر به بهبود ترکیب بدن و متابولیسم در مقایسه با رژیم معمولی غربی یا در مقایسه با رژیم‌های توصیه شده توسط برخی دستورالعمل‌های تغذیه اروپایی شود. از سوی دیگر، پیروی از رژیم غذایی می تواند منجر به کمبودهای تغذیه ای مانند دریافت ناکافی کلسیم شود و عوارض متعددی ایجاد کند.

روش لاغری کتوژنیک (کن)

این روش به جرات افراطی ترین روش برای لاغر شدن است که از کشور انگلستان شروع شده است. در این روش رژیمی غذای مورد نیاز بدن که شامل پروتئین و دیگر مواد افزودنی است از طریق لوله ای نازک و از مجرای بینی وارد سیستم گوارشی بدن می شود.

مواد غذایی در کیسه ای به شکل کوله پشتی قرار می گیرد که توسط فرد استفاده کننده باید پوشیده و در تمام طول روز آن را با خود حمل کند.

در این روش لاغری در مدت استفاده از کیسه حاوی مواد غذایی هیچگونه مواد غذایی از طریق دهان مصرف نمی شود.

رژیم غذایی نشاسته ها

رژیم نشاسته یک رژیم غذایی گیاهی با کربوهیدرات بالا و کم چربی با تاکید بر مصرف غذاهای کامل، گیاهی، بدون روغن، بدون غذاهای فرآوری شده و قندهای محدود است. 

شما هیچ غذایی که از حیوانات تهیه می شود را نمی خورید و وعده های غذایی خود را بر روی غذاهای نشاسته ای مانند غلات کامل، سیب زمینی، سبزیجات و میوه ها متمرکز می کنید. 

چیزی که رژیم نشاسته را برای همه قابل دسترس می کند به ویژه افرادی که از رژیم غذایی سرشار از گوشت، لبنیات و غذاهای بسیار فرآوری شده و فاقد مواد مغذی استفاده می کنند این است که شما همچنان می توانید غذاهایی را که دوست دارید بخورید.

سایر رژیم های غذایی محدود کننده مانند نان، پاستا، بوریتو، پیتزا، پنکیک و بستنی ممنوع بوده اند. شما فقط باید نسخه های سالم و گیاهی آنها را بخورید. 

اهداف آموزشی

۱- به توصیه های آموزشی در حین تماشای فایل تصویری توجه کنید.

۲- به صحبت های افراد شرکت کننده در برنامه های رژیمی دقت کند و شباهت های نگرش خود با آنان را بعنوان تمرین در بخش نظرات بنویسید.

۳- تصور کنید شما یکی از شرکت کنندگان این برنامه هستید، واکنش و احساس خود نسبت به استفاده از برنامه های رژیمی را بنویسید.

۴- چنانچه در تلاش خود برای لاغر شدن تجربه مشابه دارید در بخش نظرات داستان خود را شرح دهید.

منتظر خواندن نوشته های شما هستم

همراه همیشگی شما: رضا عطارروشن

با دادن ستاره به این مطلب امتیاز بگیرید.

امتیاز 3.92 از 25 رای

https://tanasobefekri.net/?p=36346
برچسب ها:
1 نظر توسط کاربران ثبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

اندازه متن دیدگاه ها
   آواتار tala.kh25@yahoo.com
   1402/06/18 18:16
   مدت عضویت: 1000 روز
   امتیاز کاربر: 1541 سطح ۳: کاربر پیشرفته
   محتوای دیدگاه: 285 کلمه

   به نام خدا

   برداشت هام:

   این افراد چرا می خوان مناسبتی میخوان لاغر شن. این میتونه دلایل مختلفی داشته باشه. مثلا اینکه لاغرن برای همیشه نشدنیه. خب اگه باور داشته باشن چرا نمی خوان یکاری کنن برای همیشه لاغر شن. یه دلیل مناسبی لاغر شدنشون می تونه حرف مردم و خجالت از ظاهر باشه. اونا می خوان فقط توی جمع یا ساحل شکمشون دیده نشه و بعدش تمام.

   خانمه تو کنفرانس بود گفت همه دارن شیرینی و چای و قهوه می خورن من نمی تونم. 

   خب قطعا ادمای لاغر تو اون کنفراس زیادن و از همون مواد غذایی می خوردن خب لاغرن…این ثابت می کنه مواد غذایی فیلتر شده دلیل لاغری نیست.

   والله این خوراکی هایی که می خورن من اصلا قبل شروع لاغری با ذهن نمی خوردم و علاقه ای نداشتم. از تخمه یا چوب شور و شکلات و پفک چیپس خوشم نمیاد. خیلی وقته نخوردم و اصلا حرص ندارم. اصلا درک نمی کنم چرا اینقدر ولع دارن به شکلات و قند واینا. بعد اینکه من اضافه وزن دارم. اگه این بی میلی به مواد غذایی وهمزمان  چاق بودنم ثابت نمی کنه که مواد غذایی دلیل چاقی نیستن پس چه معنایی داره؟!

   خانم جودین که سیاه پوست بود بدون اینکه غذا های خاصی بخوره، بدن خوش تراشی داشت. حتی میگفت شکلات دوس داره و دلش تنگ شده.

   افکار و رفتار های مشترک بین افراد چاق:

   اینکه احساس گناه دارن از خوردن خوراکی ها.

   همه خوراکی ها رو چاق کننده می دونن

   خیلی تمرکزشون رو اضافه های بدنه. این خانوما اندازه ی ما اضافه وزن نداشتن اما خیلی به چشمشون میومد.

   وای خدا فقط ادمی میتونه به اینقدر فشار و زجر لوله تو بینی کردن، حتی محدودیت خوراکی ها رو تحمل کنه که واقعا به ته ته ته خط رسیده باشه. به ته ناامیدی و ناتوانی.

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم