0

رژیم و روش‌های لاغری – قسمت ۱۷

بررسی رژیم ها و روش های لاغری - ۱۷
اندازه متن

مهم نیست کجای دنیا زندگی کنید، اگر به دنبال راه حلی برای چاقی باشید حتما با این پیشنهاد مواجه می شوید که برای لاغر شدن باید کمتر بخورید و بیشتر فعالیت کنید.

این نگرش جهانی درباره لاغر شدن سبب شده که در طی سال های گذشته انواع برنامه های غذایی رژیمی و همچنین انواع دارو ها و دستگاه های گوناگون برای کمک به تحقق رویای لاغری افرادی که اضافه وزن دارند تولید شود.

در این مجموعه علمی قصد داریم بهترین روش های رژیم و سایر روش‌های پرطرفدار لاغری در جهان را بررسی و نتیجه استفاده از آنها را توسط افراد مختلف مشاهده کنیم.

روش های لاغری بررسی شده در این قسمت:

۱- رژیم لاغری پرولون

۲- رژیم لاغری سوپ

۳- روش لاغری شوک الکتریکی EMS

۴- رژیم لاغری بستنی

۵- رژیم لاغری کمبریج

رژیم پرولون چیست؟

این برنامه رژیمی بر مبنای غذا بدون گلوتن برنامه ریزی شده است و بیشتر از مواد گیاهی استفاده می شود.
این برنامه رژیمی معمولا برای مدت ۵ روز تجویز می شود و جزء برنامه های رژیمی زودبازده به شمار می رود.
در این برنامه رژیمی به شما اجازه داره می شود تا به مقدار محدود غذا بخورید و در مدت رژیم بدن شما مجبور است برای تامین انرژی از منابع دیگر خود استفاده کند.
در 24 ساعت اول استفاده از این رژیم، بدن شما گلیکوژن ذخیره شده در کبد را تجزیه می کند. هنگامی که از بین رفت، انرژی شما از چربی و پروتئین ذخیره شده تامین می شود.
در رژیم پرولون تغذیه با محدودیت زمانی (به عنوان مثال، محدود کردن محدوده زمانی غذا خوردن به 4 تا 8 ساعت در روز) و دریافت کالری محدود (مانند خوردن فقط 500-600 کالری) در دو روز غیر متوالی در هفته.
در یک مطالعه تحقیقاتی افرادی که پنج روز در ماه به مدت سه ماه از پرولون پیروی کردند با حفظ توده عضلانی بدون چربی وزن بدن و چربی شکم خود را از دست دادند. آنها همچنین کاهش فشار خون، کلسترول و CRP (یک نشانگر التهابی) را تجربه کردند. 
افزایش تولید سلول های بنیادی؛ و کاهش سطح فاکتور رشد شبه انسولین (IGF-1)، هورمونی که با افزایش خطر سرطان مرتبط است

رژیم سوپ چیست؟

رژیم سوپ فقط یک رژیم نیست، بلکه مجموعه ای از برنامه های غذایی مبتنی بر سوپ است که وعده کاهش وزن قابل توجه در مدت زمان کوتاه (معمولاً 5 تا 10 روز) را می دهد. در برخی از این رژیم‌ها، شما چیزی جز سوپ مصرف نمی‌کنید، در حالی که در برخی دیگر، سوپ اساس برنامه غذایی است و برخی از غذاها اضافه می‌شوند.

خوردن سوپ ممکن است به افزایش سیری کمک کند و به شما کمک کند سیر بمانید، که ممکن است به شما امکان دهد به طور کلی کمتر غذا بخورید. در حالی که این ممکن است منجر به کاهش وزن شود، شواهدی وجود ندارد که رژیم غذایی فقط سوپ بتواند به طور موثر از مدیریت طولانی مدت وزن حمایت کند.

تنوع زیادی در رژیم غذایی سوپ وجود دارد. هر کدام غذاهای تشویقی و غذاهای محدود یا ممنوع دارند. اگرچه هر طرح منحصر به فرد است، روندهای خاصی در بین آنها وجود دارد.

آبگوشت و سوپ
به طور کلی، بیشتر رژیم های غذایی سوپ نیاز دارند که سوپ را با استفاده از آبگوشت شفاف درست کنید.

روش لاغری EMS چیست؟

روش لاغری EMS بیش از هر زمان دیگری مورد تقاضا است و نوید جایگزینی تمرینات قدرتی و استقامتی معمولی را می دهد. اما آیا شوک های الکتریکی ملایم واقعاً برای ساختن ماهیچه و کاهش وزن اضافی کافی است؟
کاهش وزن بدون تمرینات با وزنه عرق کرده و واحدهای استقامتی بی پایان؟ با روش تحریک الکتریکی یا به اختصار EMS، این باید امکان پذیر باشد. به جای حرکت فعال ماهیچه‌ها، تحریک از طریق تکانه‌های الکترودهای چسبنده که روی پوست در یک منطقه بزرگ اعمال می‌شوند، صورت می‌گیرد.

بنابراین فرمان انقباض عضله توسط یک تکانه عصبی از مغز ارسال نمی شود، بلکه مستقیماً از طریق تحریک الکترومغناطیسی یا به اختصار EMS به ماهیچه ها برخورد می کند. به منظور دستیابی به تمام گروه های عضلانی و پرداختن به بدن به طور کل نگر، در طول تمرین EMS یک کت و شلوار تنگ می پوشند که حداکثر 20 الکترود به آن متصل است. 
این لباس تمام بدن به نوبه خود به ژنراتور پالس واقعی، متصل می شود.

 اما آیا تمرین EMS برای سلامتی ما بی خطر است و آیا یک لباس سرهمی و مقداری برق برای جایگزینی تمرینات تناسب اندام و قدرتی معمولی کافی است؟

رژیم لاغری بستنی چیست؟

رژیم اصلی بستنی بر اساس کتابی نوشته شده توسط هالی مک کورد در سال 2002 است. فرض ساده است: بستنی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید و وزن کم خواهید کرد. اما رژیم غذایی واقعی در عمل هیچ ارتباطی با مزایای کاهش وزن مرتبط با بستنی ندارد.

جو بارتل، متخصص تغذیه توضیح می دهد: «این یک رژیم غذایی با کالری محدود است. هر زمان که افراد از یک رژیم غذایی با کالری محدود پیروی می کنند و کالری کمتری نسبت به آنچه که در طول روز می سوزانند می خورند، یا بیشتر از آنچه قبل از اجرای برنامه می خوردند، وزن کم می کنند.

رژیم غذایی پیشنهاد می کند که می توانید بستنی را به زندگی روزمره خود اضافه کنید و همچنان وزن کم کنید. این به این دلیل نیست که بستنی دارای قدرت کاهش وزن جادویی است، بلکه به این دلیل است که شما کالری را محدود می کنید.

علاوه بر بستنی، به افرادی که رژیم می گیرند، برنامه های غذایی کم چرب و فیبر بالا نیز داده می شود. همچنین به آنها گفته می شود که سبزیجات و میوه های بیشتری بخورند که همگی پیشنهادهای سالمی هستند.

حکم چیست؟
بارتل می‌گوید: «قطعاً چیزی وجود دارد که می‌توان گفت برای اینکه به افرادی که رژیم می‌گیرند هر روز خوردنی مانند بستنی بدهند. زمانی که مردم احساس محرومیت نمی کنند و از چیزی که دوست دارند لذت نمی برند، احتمال بیشتری دارد که برای کاهش وزن به خوردن غذا پایبند باشند.

واضح است که پتانسیل نتیجه معکوس وجود دارد. بارتل هشدار می‌دهد که با «مجاز کردن» بستنی در رژیم غذایی، ممکن است آن را غذایی بدانید که بر تلاش‌های کاهش وزن شما تأثیری نخواهد گذاشت.

رژیم بستنی به محدودیت کالری کاهش می یابد.

او می‌گوید: «هر کسی که روزانه 1200 کالری می‌خورد، در کوتاه‌مدت وزن کم می‌کند، زیرا بدن دچار کمبود کالری می‌شود.» "این به کمبود کالری مربوط می شود و نه بستنی."

رژیم کمبریج چیست؟

رژیم کمبریج یک رژیم غذایی نیمه مصنوعی است که به طور خاص برای برآوردن نیازهای غذایی روزانه افراد طراحی شده است، در حالی که از دریافت کالری قابل توجهی اجتناب می کند.

این رژیم در ابتدا توسط دکتر آلن هاوارد در دانشگاه کمبریج در سال 1970 ایجاد شد. بعداً این رژیم به عنوان یک محصول تجاری در ایالات متحده و بریتانیا در سال های 1980 و 1984 معرفی شد. در عصر حاضر، رژیم کمبریج با نام جدیدی به نام رژیم غذایی 1:1 معرفی شده است، که رابطه یک به یک بین رژیم گیرنده و مشاور رژیم را برجسته می کند.
رژیم کمبریج مانند رژیم کتوژنیک عمل می کند که بدن را در یک حالت متابولیک به نام کتوز قرار می دهد. به دلیل نداشتن منبع انرژی بر پایه کربوهیدرات کافی، بدن شروع به سوزاندن چربی های ذخیره شده می کند که منجر به کاهش سریع وزن بدن می شود.

شش مرحله در برنامه رژیم کمبریج وجود دارد که حدود 450 تا 1500 کالری در روز را تامین می کند. مرحله 1 (رژیم غذایی منبع انفرادی) شدیدترین مرحله است که شامل خوردن تنها محصولات رژیم کمبریج همراه با 2.5 لیتر آب است. آخرین مرحله (مرحله 6) تعمیر و نگهداری است که انعطاف پذیرتر است و به افراد رژیمی اجازه می دهد تا وعده های غذایی سالم را با چند محصول رژیم کمبریج بخورند.

اهداف آموزشی

۱- به توصیه های آموزشی در حین تماشای فایل تصویری توجه کنید.

۲- به صحبت های افراد شرکت کننده در برنامه های رژیمی دقت کند و شباهت های نگرش خود با آنان را بعنوان تمرین در بخش نظرات بنویسید.

۳- تصور کنید شما یکی از شرکت کنندگان این برنامه هستید، واکنش و احساس خود نسبت به استفاده از برنامه های رژیمی را بنویسید.

۴- چنانچه در تلاش خود برای لاغر شدن تجربه مشابه دارید در بخش نظرات داستان خود را شرح دهید.

منتظر خواندن نوشته های شما هستم

همراه همیشگی شما: رضا عطارروشن

با دادن ستاره به این مطلب امتیاز بگیرید.

امتیاز 3.71 از 21 رای

https://tanasobefekri.net/?p=38992
1 نظر توسط کاربران ثبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

اندازه متن دیدگاه ها
   آواتار لیلا احمدی
   1402/02/29 00:41
   مدت عضویت: 544 روز
   امتیاز کاربر: 18685 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 341 کلمه

   به نام خداوندی که انسان را به زیبایی آفرید  و او را از داشتن عقل بهره مند کرد 

   سلام استاد گرامی 

   با دیدن این فیلم های آموزنده چقدر به لشتباهات خود پی میبرم ویاد ایامی میافتم که دوست داشتم به هر شکل ممکن اضافه وزن خود را کم کنم واز آنجایی که زیاد به رژیم گرفتن علاقه نداشتم  دوست داشتم همیشه از طریق ورزش وزن خود را کم کنم 

   دقیقا من هم از این وسیله ایکس بادی استفاده کردم وتقریبا ۳ یا ۴ دوره با صرف هزینه بالا ورفت وآمد به جایی که این ورزش را داشت با توجه به دوری راه من تلاش میکردم وادامه میدادم  

   چون فکر میکردم اینها تاثیر دارد انجام میدادم 

   اما نتیجه ای که من میخولستم نداشت وبیشتر جنبه تجاری داشت 

   وشاید برای ورزشکلرهایی که میخواستند عضله بسازند  تاثیر داشت یعنی در واقع این دستگاه ها برای ریکاوری بدن فوتبالیست ها یا ورزشکاران حرفه ای در بدن سازی طراحی شده بود ولی در بعضی باشگاه ها ویا سالن های مجزا برای لاغری تبلیغ می شود 

   واما برداشت من از رژیم  پنج روزه 

   کاملا مشخص است که آن افراد فقط خود را مجبور کرده بودند وفقط تحمل میکردند کاملا از روز اول از اینکه بخواهند غذاهای دستور ی رژیم را مصرف کنند ناراضی بودند 

   ومطمعنا لحضه شماری میکردند تا هرچه زود تر تملم شود وهیچ کس نمیتواند چنین رژیم هایی را برای مدت طولانی ادامه بدهد حتی اگر هر چند وقت یک بار باشد

    زیرا که وقتی انسان از شرایطی ناراضی باشد هر وقت بخواهد به آن شرایط باز گردد بر اثر قدرت تجدید خاطره بدن وذهن مقاومت نشان میدهد ونمیخواهد شرایط بد را دوباره تجربه کند ولی فرد چون میخواهد از شر چربی ها خلاص شود بر خلاف میل باطنی رفتار میکند ونتیجه جالبی هم نمیگیرد یعنی آن هزینه مادی ووقتی را که میگذارد وزجری را که تحمل میکند با نتیجه ای که میگیرد برابر نیست  

   واز دیدگاه من فقط شخص دارد خودش را فریب میدهد 

   امیدوارم یک روز روش صحیحی که ما پیش رو گرفته ایم در جهان گسترش یابد ان شالله 

   موفق وپیروز باشید 

   در انتظار راهنمایی های با ارزش شما هستم 

   ممنون از زحماتی که میکشید 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم