0

حرف مردم را جدی نگیرید

حرف مردم
اندازه متن

هر انسانی یک دفعه پا به دنیا می گذارد، و تنها یک بار فرصت دارد از دوران مختلف و شرایط زندگی خود استفاده کند. استفاده از این زمان برای خود یا برای حرف مردم تعیین کننده میزان لذت و خوشبختی ما در زندگی خواهد بود.

اگرچه گذر ثانیه ها ثابت است و با نگاه کردن به ساعت می توان متوجه گذر زمان شد اما سرعت سپری شدن زندگی با گذر زمان تفاوت دارد.

چهل و یک سال از حضور من در دنیا می گذرد اما وقتی به مدت حضورم در دنیا فکر می کنم گویی این سالها در یک سال سپری شده اند.

هر موضوعی در زندگی توجه ما را به خود جلب کند باعث می شود متوجه گذر زمان و لحظات زندگی خود نباشیم و وقتی به خود می آییم متوجه گذر زمان زیادی می شویم.

حرف مردم مهمترین موضوعی است که می تواند سبب جلب توجه ما شود به گونه ای که از زندگی خود هیچ استفاده و لذتی نبریم.

زندگی با سرعت بسیار بالایی در حال گذر است و نمی توان جلوی آن را گرفت. پس اگر بخواهیم این زندگی را با حرف مردم به سر کنیم، دیگر زندگی، زندگی ما نیست، بلکه زندگی مردم است.

نکته جالب توجه درباره حرف مردم این است که درحالی که می دانیم فرصت های زندگی ما را نابود می کند اما بی توجهی به آن کار ساده ای نیست.

همه ما از کودکی بارها از والدین و اطرافیان خود شنیده ایم که مراقب حرف مردم باشیم.

بارها توسط خانواده بخاطر خطر حرف مردم مورد تحقیر و سرزنش قرار گرفته ایم و همیشه در کارها و تصمیمات نگران حرف مردم بودن از موارد تاثیرگذار در اتخاذ تصمیمات ما بوده است.

بنابراین توجه نکردن به حرف مردم هرچند هم که ضرروی و مورد دلخواه ما باشد اما به دلیل ریشه داشتن در ذهن ما کار ساده ای نیست.

اگر مدام فکر کنید که زیر ذره‌بین مردم هستید و شما را قضاوت می‌کنند، زندگی برایتان سخت می‌شود.

تنها یک‌بار به دنیا می‌آیید، یک‌بار دوران جوانی را تجربه می‌کنید و همه‌ی مراحل دیگر نیز به سرعت برق ‌و ‌باد می گذرند. پس به جای مقایسه‌ی عقایدتان با نظرات دیگران، سعی کنید حرف مردم را کنار بگذارید و ارزش‌های خود را شکل بدهید و راحت و رها، طوری زندگی کنید که دوست دارید و لایق آن هستید، یعنی در آسایش و آرامش و بدون اهمیت دادن به حرف مردم.

راهکار عملی برای رهایی از حرف مردم شامل مراحل زیر است:

افزایش اعتماد به نفس و رهایی از حرف مردم

حرف مردم

برای مقابله با حرف مردم لازم است اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

اعتماد به نفس داشتن به معنای مقابله با حرف مردم یا مبارزه کردن و بی احترامی به دیگران نیست بلکه به مفهوم پذیرش مهارت‌ها و توانایی‌های خود است.

لازمه افزایش اعتماد به نفس قبول این واقعیت است که خداوند انسان‌ها را متفاوت و با روحیه‌ و ویژگی‌های متنوعی آفریده‌ است.

برای اینکه دیگران شما را دوست داشته ‌باشند یا بپذیرند، نیاز ندارید خود را به شکلی که دیگران انتظار دارند یا می پسندند تغییر دهید. بلکه فقط کافی است خود را به همان شکل و شرایطی که هستید بپذیرید و از مقایسه خود با دیگران جددا خودداری کنید.

بر شکست‌ها و حرف مردم تمرکز نکنید. گاهی اوقات قبل از انجام هر کاری آنقدر به حرف مردم و نظرات دیگران فکر می‌کنیم که عملا انرژی لازم را برای به نحو ‌احسن انجام دادن آن کار از دست می‌دهیم.

در مقابل سعی کنید با نادیده گرفتن قضاوت و حرف مردم، علایق و سلیقه خود را در زندگی روزمره اجرا کرده و از توجه کردن به خواسته های خود لذت ببرید.

به حرف مردم و نگاه آنها اهمیت ندهید و باور کنید که دیگران آن قدرها که فکر می کنید زمان برای بررسی و تحلیل شما و زندگی تان صرف نمی کنند.

اگر می خواهید بدانید دیگران چقدر از زمان خود را صرف بررسی و تحلیل شما می کنند به خودتان توجه کنید و بررسی کنید چقدر از زمان خود را صرف این کار می کنید.

اگر زمان زیادی در زندگی را صرف توجه و تحلیل و بررسی دیگران می کنید قطعا جهان هستی پاسخ افکار و نگرش شما به شکل مورد قضاوت قرار گرفتن توسط دیگران خواهد داد.

اگر می خواهید از شر حرف مردم آسوده باشید اولین قدم این است که خودتان را از شر حرف زدن و قضاوت درباره انسانها خلاص کنید.

بسیاری از انسانها از حرف مردم و قضاوت های آنها به ستوه آمده اند به دنبال راه رهایی از حرف مردم هستند و این در حالی است که خودشان زمان زیادی از زندگی را صرف پیگری و بررسی زندگی دیگران می کنند. در این شرایط انتظار رهایی از حرف مردم انتظار بی هوده ای است.

همه چیز از خودتان شروع می شود. اگر دوست ندارید دیگران درباره شما صحبت کنند یا نظر و عقیده خود درباره رفتار و زندگی شما را بیان کنند باید ابتدا خودتان این کار را انجام ندهید.

به این موضوع توجه داشته باشید که مردم طرف حساب و معامله شما نیستند بلکه خداوند و سیستم جهان هستی طرف حساب شماست و به افکار و نگرش شما پاسخ می دهد.

برای همه ما پیش می‌آید که در زندگی اشتباه کنیم یا به اصطلاح خودمانی، سوتی بدهیم.

طبیعی است که بعد از چنین اتفاقاتی احساس ناخوشایندی داشته باشیم، ولی مطمئن باشید که هیچ‌کس به اندازه خودمان این موضوع را جدی نخواهد گرفت.

در جریان زندگی به راحتی می توانیم اشتباهات خود را اصلاح کنیم بنابراین فقط کافی است از نتایج تصمیمات خود درس گرفته و اعتماد به نفس خود را تخریب نکنیم.

از دیدگاه‌های منفی دیگران وحشت نکنید

بعضی افراد با صراحت بیشتری درباره ویژگی‌های سایرین صحبت می‌کنند و در برخی موارد هم کاملا در اشتباه هستند

چنانچه دیدگاه آنها درباره‌ی شما نادرست است، هرگز سعی نکنید به آنها اثبات کنید که اشتباه می کنند. فقط کافی است آنها را نادیده بگیرید.

سعی نکنید کسی را توجیه کنید، زیرا بحث و حرف هیچ‌ وقت موضع و نظر کسی را تغییر نمی دهد.

در مقابل هرگاه متوجه شدید درباره موضوعی واقعا حق با دیگران است، سعی نکنید از پذیرش حقیقت طفره روید. در این شرایط مسئولیت تصمیم یا رفتار خود را بپذیرید و برای اصلاح آن اقدام کنید.

درباره‌ی آن ویژگی‌ها فکر کنید و از نقطه نظرات دیگران برای اصلاح و بهبود رفتار و عملکرد خود استفاده کنید.

فرض کنید دوستان یا همکاران‌تان معتقدند که شما بداخلاق یا تندمزاج هستید، اگر واقعا اینچنین است، اینجا تنها جایی است که حرف مردم برای شما مؤثر و سازنده است.

همیشه یادتان باشد که نیت افراد را از انتقاد کردن دریابید.

وقتی درباره صفتی در خود مطمئن هستید و انتقاد دیگران به شما وارد نیست، حرفشان را جدی نگیرید و به اصطلاح خودمان در دل بگویید «تو خوبی» و از کنار انتقاد بی‌مورد او رد بشوید.

باور کنید بحث نکردن و پاک کردن دیدگاه‌های توأم با بدجنسی و عبور از حرف مردم شما را روز به روز قوی‌تر و شادتر می‌کند.

منتظر خواندن نوشته های شما هستم

همراه همیشگی شما: رضا عطارروشن

فایل صوتی
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tanasobefekri.net/?p=33061
برچسب ها:
1 نظر در مورد حرف مردم را جدی نگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

   آواتار فروغ ریاحی
   1401/02/28 11:21
   مدت عضویت: 975 روز
   اندازه متن
   مدال طلایی
   محتوای دیدگاه: 481 کلمه

   سلام خدمت استاد نازنین 

   من این فایل رو چند روز پیش دیدم و اما فرصت نشد کامنت بزارم .

   امروز هر چی یادم باشه می‌نویسم 

   واقعا حرف مردم رونباید جدی بگیرید من با تمام وجودم درک میکنم تک به تک کلمات حرف شما رو استاد عزیز اما از وقتیکه در این مسیر الهی هستم  اصلا طرز فکرم و نگرشم و شخصیتم تغییر کرده و دیگه مثل گذشته ی خودم نیستم به دنبال تایید بقیه نیستم هر کاری رو که خودم بخوام وصلاح بدونم  درسته سعی میکنم انجام بدم در خیلی از کارها با بقیه مثل گذشته مشورت نمیکنم فقط به قلبم رجوع میکنم و اگر  احساسم از انجام اون خوب بود انجامش .میدم .

   حتی در خریدن هم همینطور منم قبلا مثل مرجان. جان بودم هر چیزی میخریدم به بقیه نشان میدادم و یا شاید هم بدتر از مرجان خانم  بودم چون باید کلی آدم برای خرید با خودم  می‌بردم تا نظر اونها رو بدونم بعد بخرم تازه بعد از خرید  هم  اگر کسی می‌گفت انگار خوب نیست می‌بردم و تعویض میکردم ولی الان مدتها هست کاری به نظر هیچ کس ندارم فقط باید خودم بگم خوبه که بخرم و هر وقت اینطور خرید کردم تمام اطرافیانم هم بدون اینکه من چیزی بگم  کلی تعریف  و تمجید کردن ..

   و اینکه چرا آدم ها باعث حال خوب هم نیستن بنده به شخصه عادت ندارم هیچوقت به هر کس که چیزی خریده وبا ذوق میاد نشون میده بگم چقدر بد و خرید نادرستی داشتی مگر واقعا یه چیز خاص وایراد داری باشه که یادم هم نمیاد و برای همین میتونم بگم همیشه اطرافیانم بهم میگن فروغ چقدر تو خوبی  و به ما انرژی مثبت میدی نشده یک بار  ما چیزی بخریم و تو بگی زشته و این عادت من قبل از بودن در این مسیر همراه من بوده و حالا هم آگاهانه و بیشتر ادامه میدم دلم میخواد به همه عشق و انرژی خوب بدم و از همه هم عشق و انرژی خوب بگیرم اصلا به دنبال ایراد گرفتن از بقیه نیستم و برام مهم نیست بقیه چی دارن ،چی ندارن ،چطور زندگی میکنن و …

   امیدوارم همه ی مردم  جهان با عشق و علاقه و حال خوب و احترام و انسانیت و…در کنار هم باشن .

   من اگر با این فکر در کنار کسی باشم که این فرد همان  جانشین خدا  بر روی زمین هست هر گز به هیچ کس بی‌احترامی و بی حرمتی نمیکنم و تازه بر عکس عاشق تمام افراد در کنارم میشم شاید بعضی جاها سخت باشه که به بعضی افراد عشق بدیم  اما با تمرین و تکرار و بودن در مسیر به این مهارت میرسیم که عاشق تمام مخلوقات خدا باشیم ازیه میوه گرفته تا یه درخت و گل و حتی اون کسی که سالها هست مارو ناراحت و اذیت کرده و یا اینکه مدتی هست با او مشکل داریم اما  باید بگذریم و رها کنیم .

   من دوست دارم خوب زندگی کنم و دنیا و به جای بهتری برای زندگی کردن تبدیل کنم .

    

    

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم