0

حرف مردم را جدی نگیرید

حرف مردم
اندازه متن

هر انسانی یک دفعه پا به دنیا می گذارد، و تنها یک بار فرصت دارد از دوران مختلف و شرایط زندگی خود استفاده کند. استفاده از این زمان برای خود یا برای حرف مردم تعیین کننده میزان لذت و خوشبختی ما در زندگی خواهد بود.

گذر زمان و زندگی

اگرچه گذر ثانیه ها ثابت است و با نگاه کردن به ساعت می توان متوجه گذر زمان شد اما سرعت سپری شدن زندگی با گذر زمان تفاوت دارد.

چهل و یک سال از حضور من در دنیا می گذرد اما وقتی به مدت حضورم در دنیا فکر می کنم گویی این سالها در یک سال سپری شده اند.

هر موضوعی در زندگی توجه ما را به خود جلب کند باعث می شود متوجه گذر زمان و لحظات زندگی خود نباشیم و وقتی به خود می آییم متوجه گذر زمان زیادی می شویم.

حرف مردم مهمترین موضوعی است که می تواند سبب جلب توجه ما شود به گونه ای که از زندگی خود هیچ استفاده و لذتی نبریم.

زندگی با سرعت بسیار بالایی در حال گذر است و نمی توان جلوی آن را گرفت. پس اگر بخواهیم این زندگی را با حرف مردم به سر کنیم، دیگر زندگی، زندگی ما نیست، بلکه زندگی مردم است.

نکته جالب توجه درباره حرف مردم این است که درحالی که می دانیم فرصت های زندگی ما را نابود می کند اما بی توجهی به آن کار ساده ای نیست.

همه ما از کودکی بارها از والدین و اطرافیان خود شنیده ایم که مراقب حرف مردم باشیم.

بارها توسط خانواده بخاطر خطر حرف مردم مورد تحقیر و سرزنش قرار گرفته ایم و همیشه در کارها و تصمیمات نگران حرف مردم بودن از موارد تاثیرگذار در اتخاذ تصمیمات ما بوده است.

بنابراین توجه نکردن به حرف مردم هرچند هم که ضرروی و مورد دلخواه ما باشد اما به دلیل ریشه داشتن در ذهن ما کار ساده ای نیست.

اگر مدام فکر کنید که زیر ذره‌بین مردم هستید و شما را قضاوت می‌کنند، زندگی برایتان سخت می‌شود.

تنها یک‌بار به دنیا می‌آیید، یک‌بار دوران جوانی را تجربه می‌کنید و همه‌ی مراحل دیگر نیز به سرعت برق ‌و ‌باد می گذرند. پس به جای مقایسه‌ی عقایدتان با نظرات دیگران، سعی کنید حرف مردم را کنار بگذارید و ارزش‌های خود را شکل بدهید و راحت و رها، طوری زندگی کنید که دوست دارید و لایق آن هستید، یعنی در آسایش و آرامش و بدون اهمیت دادن به حرف مردم.

راهکار رهایی از حرف مردم:

۱. افزایش اعتماد به نفس و رهایی از حرف مردم

برای مقابله با حرف مردم لازم است اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

اعتماد به نفس داشتن به معنای مقابله با حرف مردم یا مبارزه کردن و بی احترامی به دیگران نیست بلکه به مفهوم پذیرش مهارت‌ها و توانایی‌های خود است.

لازمه افزایش اعتماد به نفس قبول این واقعیت است که خداوند انسان‌ها را متفاوت و با روحیه‌ و ویژگی‌های متنوعی آفریده‌ است.

برای اینکه دیگران شما را دوست داشته ‌باشند یا بپذیرند، نیاز ندارید خود را به شکلی که دیگران انتظار دارند یا می پسندند تغییر دهید. بلکه فقط کافی است خود را به همان شکل و شرایطی که هستید بپذیرید و از مقایسه خود با دیگران جددا خودداری کنید.

بر شکست‌ها و حرف مردم تمرکز نکنید. گاهی اوقات قبل از انجام هر کاری آنقدر به حرف مردم و نظرات دیگران فکر می‌کنیم که عملا انرژی لازم را برای به نحو ‌احسن انجام دادن آن کار از دست می‌دهیم.

در مقابل سعی کنید با نادیده گرفتن قضاوت و حرف مردم، علایق و سلیقه خود را در زندگی روزمره اجرا کرده و از توجه کردن به خواسته های خود لذت ببرید.

به حرف مردم و نگاه آنها اهمیت ندهید و باور کنید که دیگران آن قدرها که فکر می کنید زمان برای بررسی و تحلیل شما و زندگی تان صرف نمی کنند.

اگر می خواهید بدانید دیگران چقدر از زمان خود را صرف بررسی و تحلیل شما می کنند به خودتان توجه کنید و بررسی کنید چقدر از زمان خود را صرف این کار می کنید.

اگر زمان زیادی در زندگی را صرف توجه و تحلیل و بررسی دیگران می کنید قطعا جهان هستی پاسخ افکار و نگرش شما به شکل مورد قضاوت قرار گرفتن توسط دیگران خواهد داد.

اگر می خواهید از شر حرف مردم آسوده باشید اولین قدم این است که خودتان را از شر حرف زدن و قضاوت درباره انسانها خلاص کنید.

بسیاری از انسانها از حرف مردم و قضاوت های آنها به ستوه آمده اند به دنبال راه رهایی از حرف مردم هستند و این در حالی است که خودشان زمان زیادی از زندگی را صرف پیگری و بررسی زندگی دیگران می کنند. در این شرایط انتظار رهایی از حرف مردم انتظار بی هوده ای است.

همه چیز از خودتان شروع می شود. اگر دوست ندارید دیگران درباره شما صحبت کنند یا نظر و عقیده خود درباره رفتار و زندگی شما را بیان کنند باید ابتدا خودتان این کار را انجام ندهید.

به این موضوع توجه داشته باشید که مردم طرف حساب و معامله شما نیستند بلکه خداوند و سیستم جهان هستی طرف حساب شماست و به افکار و نگرش شما پاسخ می دهد.

برای همه ما پیش می‌آید که در زندگی اشتباه کنیم یا به اصطلاح خودمانی، سوتی بدهیم.

طبیعی است که بعد از چنین اتفاقاتی احساس ناخوشایندی داشته باشیم، ولی مطمئن باشید که هیچ‌کس به اندازه خودمان این موضوع را جدی نخواهد گرفت.

در جریان زندگی به راحتی می توانیم اشتباهات خود را اصلاح کنیم بنابراین فقط کافی است از نتایج تصمیمات خود درس گرفته و اعتماد به نفس خود را تخریب نکنیم.

۲. از دیدگاه‌های منفی دیگران وحشت نکنید

بعضی افراد با صراحت بیشتری درباره ویژگی‌های سایرین صحبت می‌کنند و در برخی موارد هم کاملا در اشتباه هستند

چنانچه دیدگاه آنها درباره‌ی شما نادرست است، هرگز سعی نکنید به آنها اثبات کنید که اشتباه می کنند. فقط کافی است آنها را نادیده بگیرید.

سعی نکنید کسی را توجیه کنید، زیرا بحث و حرف هیچ‌ وقت موضع و نظر کسی را تغییر نمی دهد.

در مقابل هرگاه متوجه شدید درباره موضوعی واقعا حق با دیگران است، سعی نکنید از پذیرش حقیقت طفره روید. در این شرایط مسئولیت تصمیم یا رفتار خود را بپذیرید و برای اصلاح آن اقدام کنید.

درباره‌ی آن ویژگی‌ها فکر کنید و از نقطه نظرات دیگران برای اصلاح و بهبود رفتار و عملکرد خود استفاده کنید.

فرض کنید دوستان یا همکاران‌تان معتقدند که شما بداخلاق یا تندمزاج هستید، اگر واقعا اینچنین است، اینجا تنها جایی است که حرف مردم برای شما مؤثر و سازنده است.

همیشه یادتان باشد که نیت افراد را از انتقاد کردن دریابید.

وقتی درباره صفتی در خود مطمئن هستید و انتقاد دیگران به شما وارد نیست، حرفشان را جدی نگیرید و به اصطلاح خودمان در دل بگویید «تو خوبی» و از کنار انتقاد بی‌مورد او رد بشوید.

باور کنید بحث نکردن و پاک کردن دیدگاه‌های توأم با بدجنسی و عبور از حرف مردم شما را روز به روز قوی‌تر و شادتر می‌کند.

منتظر خواندن نوشته های شما هستم

همراه همیشگی شما: رضا عطارروشن

محتوای آموزشی رسانه ای:

با دادن ستاره به این مطلب امتیاز بگیرید.

امتیاز 3.91 از 45 رای

https://tanasobefekri.net/?p=33061
برچسب ها:
7 نظر توسط کاربران ثبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

اندازه متن دیدگاه ها
   امتیاز کاربر: 0
   محتوای دیدگاه: 37 کلمه

   سلام وقتتون بخیر

   ممنون بابت فایل مفید ، اگه امکانش هست در مورد حرف مردم بیشتر صحبت کنید مخصوصا برای کسانی که در شهر های کوچک زندگی میکنن خیلی مفیده و پاشنه آشیل تمام ما هست، ممنون ازتون🙏🌹

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار زهرا
   1402/04/18 11:08
   مدت عضویت: 435 روز
   امتیاز کاربر: 12430 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   مدال طلایی
   محتوای دیدگاه: 389 کلمه

   سلام استاد 

   چقدر خوشحالم که توانستم این فایل را گوش بدم و یاد گرفتم اصلا به حرف مردم گوش ندهم و ضمنا” درمورد مردم هم حرف نزنم که همانطور که دین ما سفارش کرده درمورد غیبت نکردن و حالا متوجه شدم فکر کردن و حرف زدن درمورد مردم باعث احساس بد درانسان میشود و خداوند این را دوست ندارد که بندگانش همیشه احساس بدی داشته باشند و من چقدر خوشحالم که یاد گرفتم فقط یکبار به دنیا امدم پس برای خودم زندگی کنم و همه ی ادمهایی که پشت سرمن حرف میزنند را پشت سرم قرار بدهم واگر درمورد کسی صحبت کردم در آیینه نگاه کنم و خودم را ببینم که مثل انها رفتار کردم و دیگر کارم را تکرار نکنم و چقدر من برای حرف دیگران بخصوص در محل کار اهمیت قائل بودم و همیشه برای اثبات کارم فکر و ذهنم را درگیر میکردم و چه شبهایی که من بیخوابی کشیدم برای ناراحتی از حرف و یا عملکرد نادرست مدیر ، معاون و همکاران و ممنون از شما استاد عزیز که این مطالب را به خوبی و با ذکر مثال بیان میکنید 

   وچقدر با اعتماد به نفس گفتید وقتی درباره صفتی در خود مطمئن هستید و انتقاد دیگران به شما وارد نیست، حرفشان را جدی نگیرید و به اصطلاح خودمان در دل بگویید «تو خوبی» و از کنار انتقاد بی‌مورد او رد بشوید.و چقدر عالی گفتید چنانچه دیدگاه آنها درباره‌ی شما نادرست است، هرگز سعی نکنید به آنها اثبات کنید که اشتباه می کنند. فقط کافی است آنها را نادیده بگیرید.سعی نکنید کسی را توجیه کنید، زیرا بحث و حرف هیچ‌ وقت موضع و نظر کسی را تغییر نمی دهد.ودر مقابل هرگاه متوجه شدید درباره موضوعی واقعا حق با دیگران است، سعی نکنید از پذیرش حقیقت طفره روید. در این شرایط مسئولیت تصمیم یا رفتار خود را بپذیرید و برای اصلاح آن اقدام کنید. و چه حکیمانه گفتید :

   اگر می خواهبه این موضوع توجه داشته باشید که مردم طرف حساب و معامله شما نیستند بلکه خداوند و سیستم جهان هستی طرف حساب شماست و به افکار و نگرش شما پاسخ می دهد.اگر میخواهید از شر حرف مردم آسوده باشید اولین قدم این است که خودتان را از شر حرف زدن و قضاوت درباره انسانها خلاص کنید.

   استاد ممنون از شما بابت این آگاهیهای عالی واقعا با تغییر این باورها زندگی ما تغییر اساسی خواهد کرد و هرروز زندگی بهتری خواهیم داشت 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 5 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار فریبا
   1402/02/19 12:43
   مدت عضویت: 612 روز
   امتیاز کاربر: 8080 سطح ۴: هنرجوی مبتدی
   محتوای دیدگاه: 15 کلمه

   سلام استاد این فایل برا من باز نمیشه اصلا دانلودم نمیشه ممنون میشم زاهنمایی کنید

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   مشاهده پاسخ ها
    امتیاز کاربر: 5966 سطح ۳: کاربر پیشرفته
    محتوای دیدگاه: 8 کلمه

    سلام و درود
    مشکل برطرف شد
    مرسی اطلاع دادید

    برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
    امتیاز: 0 از 0 رأی
    افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار fariba
   1401/11/01 14:54
   مدت عضویت: 602 روز
   امتیاز کاربر: 15690 سطح ۵: هنرجوی متوسطه
   مدال طلایی
   محتوای دیدگاه: 473 کلمه

   همیشه یاد بگیریم برای خودمون و نظر خودمون ارزش قائل بشیم و زیاد حرف ها و نظرات منفی دیگران اهمیت ندهیم و ایراد نگیریم از رفتار و گفتار و نوع پوشش و زندگی کسی،

   وقتی کسی ازت میپرسه نباید احساس خوب چیزی که برای خودش اهمیت قائل شده و آن را خرید کنیم و باید اون آدم را تحسین و تشویق کنیم بگیریم و سعی کنیم از خرید خودمون در نهایت بازی باشیم اگر کسی از من پرسید را تشویق کنیم و به اون احساس خوبی بدیم با حرف های قشنگ و جملات خوب وضع ایراد گرفتن راجع به چیزهایی که به ما مربوط نیست دست بر داریم و از خودمون راضی باشیم ،

   و چقدر خوب است که در ارتباط با دیگران با مهربانی و محبت رفتار کنیم و احساسات خوب یک شخص رو که ما را مورد ارزش خودش قرار داده و از با نظر خواسته خراب نکنیم و به اون انرژیهای منفی وارد نکنیم و آن را از خرید خودش پشیمان نکنیم،

   و همیشه باید از خودمان شروع کنیم از تغییرات افکار خودمان و از تغییر سبک زندگی خودمان شروع کنیم و سعی کنیم از کسی ایراد نگیریم و از دیگران نظر نخواهیم زیرا افراد در ناخودآگاهش آن ایراد گرفتن وجود دارد و همیشه منتظر این هستند که نظر از هاشون بخواهید تا یک ایراد از تو بگیرند حتی در مورد جزئی ترین چیزها مانند شخصی ترین وسایل ت،

   برای نظرات دیگران ارزش قائل باشیم و آنها را با احساس خوب تشویق کنیم و به آنها احساس مثبتی نسبت به خودمان بدهیم این کار در زندگی خودمان هم اثر می گذارد و باعث می شود تا افکار را همان کم کم به مسیر خوبی تغییر کند و این یک عادت ما شود.

   مثلا وقتی یک آدمی از تو میپرسه که آیا لباسی که خریدم قشنگ است یا نه نگین که خوب چرا با این قیمت خرید یا با این جنس پارچه را خریدی باید بگیم بله بسیار برازنده توست مبارکت باشد و به او احساس خوبی وارد کنیم و از ایراد گرفتن دست بر داریم،

   من هم با شما استاد عزیز موافق هستند که اصل اگر از خرید خودمان راضی هستیم نیاز نیست که از دیگران نظر بخواهیم و حالا اگر نظر هم خواستیم نظر افراد را مورد اهمیت قرار ندهیم و یا با توجه به شناخت اون فرد از او سوال بپرسید و نظر بخواهیم و ما مسئول افکار دیگران نیستیم و نمی توانیم دیدگاه افراد را عوض کنیم و آنها را از ایراد گرفتن منصرف کنیم  زیرا همیشه یک عادتی برای آنها هست که از کوچکترین چیزها هم ایراد بگیرند پس در نهایت بهترین کار این است که برای خرید خودمان و در نهایت زندگی خودمان ارزش قائل شویم و راضی باشیم و از دیگران  نظر نخواهیم و اگر کسی از ما نظر خواست او را تشویق کنیم و با محبت با دیگران رفتار کنیم و زبان نیش داری نداشته باشیم،

   با تشکر از شما 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار مریم چنارانی
   1401/09/01 02:58
   مدت عضویت: 1764 روز
   امتیاز کاربر: 60
   محتوای دیدگاه: 47 کلمه

   سلام خودخوریم زیادبود ولی فهمیدم همش ازاینه حرف مردم جدی میگیرم 

   پارسال به خاطرحرف مردم ازبس اهمیت میدادم فکرپوچ ونیستی به زندگی داشتم ولی چندماهه فهمیدم دیگران نمیتونم تغییربدم ولی خودمومیتونم تغیبربدم پس تنهاراهش اینه روخودمون کارکنیم تاحرف بقیه بزرگ نکنیم 

   خودشناسی باعث میشه خودمون پررنگ میشه ومردم کمرنگتر

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار فروغ ریاحی
   1401/02/28 11:21
   مدت عضویت: 1705 روز
   امتیاز کاربر: 30041 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   مدال طلایی
   محتوای دیدگاه: 481 کلمه

   سلام خدمت استاد نازنین 

   من این فایل رو چند روز پیش دیدم و اما فرصت نشد کامنت بزارم .

   امروز هر چی یادم باشه می‌نویسم 

   واقعا حرف مردم رونباید جدی بگیرید من با تمام وجودم درک میکنم تک به تک کلمات حرف شما رو استاد عزیز اما از وقتیکه در این مسیر الهی هستم  اصلا طرز فکرم و نگرشم و شخصیتم تغییر کرده و دیگه مثل گذشته ی خودم نیستم به دنبال تایید بقیه نیستم هر کاری رو که خودم بخوام وصلاح بدونم  درسته سعی میکنم انجام بدم در خیلی از کارها با بقیه مثل گذشته مشورت نمیکنم فقط به قلبم رجوع میکنم و اگر  احساسم از انجام اون خوب بود انجامش .میدم .

   حتی در خریدن هم همینطور منم قبلا مثل مرجان. جان بودم هر چیزی میخریدم به بقیه نشان میدادم و یا شاید هم بدتر از مرجان خانم  بودم چون باید کلی آدم برای خرید با خودم  می‌بردم تا نظر اونها رو بدونم بعد بخرم تازه بعد از خرید  هم  اگر کسی می‌گفت انگار خوب نیست می‌بردم و تعویض میکردم ولی الان مدتها هست کاری به نظر هیچ کس ندارم فقط باید خودم بگم خوبه که بخرم و هر وقت اینطور خرید کردم تمام اطرافیانم هم بدون اینکه من چیزی بگم  کلی تعریف  و تمجید کردن ..

   و اینکه چرا آدم ها باعث حال خوب هم نیستن بنده به شخصه عادت ندارم هیچوقت به هر کس که چیزی خریده وبا ذوق میاد نشون میده بگم چقدر بد و خرید نادرستی داشتی مگر واقعا یه چیز خاص وایراد داری باشه که یادم هم نمیاد و برای همین میتونم بگم همیشه اطرافیانم بهم میگن فروغ چقدر تو خوبی  و به ما انرژی مثبت میدی نشده یک بار  ما چیزی بخریم و تو بگی زشته و این عادت من قبل از بودن در این مسیر همراه من بوده و حالا هم آگاهانه و بیشتر ادامه میدم دلم میخواد به همه عشق و انرژی خوب بدم و از همه هم عشق و انرژی خوب بگیرم اصلا به دنبال ایراد گرفتن از بقیه نیستم و برام مهم نیست بقیه چی دارن ،چی ندارن ،چطور زندگی میکنن و …

   امیدوارم همه ی مردم  جهان با عشق و علاقه و حال خوب و احترام و انسانیت و…در کنار هم باشن .

   من اگر با این فکر در کنار کسی باشم که این فرد همان  جانشین خدا  بر روی زمین هست هر گز به هیچ کس بی‌احترامی و بی حرمتی نمیکنم و تازه بر عکس عاشق تمام افراد در کنارم میشم شاید بعضی جاها سخت باشه که به بعضی افراد عشق بدیم  اما با تمرین و تکرار و بودن در مسیر به این مهارت میرسیم که عاشق تمام مخلوقات خدا باشیم ازیه میوه گرفته تا یه درخت و گل و حتی اون کسی که سالها هست مارو ناراحت و اذیت کرده و یا اینکه مدتی هست با او مشکل داریم اما  باید بگذریم و رها کنیم .

   من دوست دارم خوب زندگی کنم و دنیا و به جای بهتری برای زندگی کردن تبدیل کنم .

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 5 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم