0

شگفتی های سیب زمینی

سیب زمینی برای لاغری
اندازه متن

پوره سیب زمینی، تنوری، خلال شده، سرخ شده و انواع غذاهای فست فودی متشکل از آن، سیب زمینی در همه جا وجود دارد. 

خوردن سیب زمینی مفید است یا ضرر دارد؟‌

سیب‌زمینی یکی از متهمان چاقی در ذهن افراد چاق می باشد. البته که این اطلاعات توسط رسانه ها و … وارد ذهن می شود و باعث شده که افرادی که اضافه وزن دارند سیب‌زمینی را چاق کننده بدانند.

سیب زمینی

تاثیر سیب زمینی بر جسم

یک سیب‌زمینی همیشه به یک شکل و خاصیت است اما قدرت ذهن انسان می تواند از آن به شکل های مختلفی در بدن استفاده کند.

نگرش هر فرد درباره سیب‌زمینی تعیین کننده تاثیر آن بر بدن او می باشد.

فردی که گرسنه است و دوست دارد سیب زمینی بخورد تاثیر آن را بر جسم خود به شکل انرژی و احساس لذت از خوردن تجربه می کند.

فردی که عقیده دارد چاق کننده است زمانی که در معرض خوردن یا انتخاب آن قرار می گیرد اگر قاطعانه تصمیم بگیرد که سیب‌زمینی چاق کننده است و هرگز نباید بخورد بخاطر این نگرش و انتخابی که انجام داده است قطعا چاق تر نخواهد شد.

فردی که عقیده دارد چاق کننده است اما دوست دارم بخورم و با ترس و لرز آن را انتخاب کرده و می خورد شاید از خوردن آن لذت ببرد اما بعد از فقط چند لحظه، بخاطر شدت احساس ترس از چاق تر شدن از خوردن آن پشیمان می شود و انتظار چاق شدن در او تقویت می شود.

سیب زمینی

درباره سیب زمینی

سیب زمینی، گیاهی از خانواده شب بو است که به صورت غده های خوراکی نشاسته ای بر روی ریشه آن رشد می کند.

سیب زمینی بومی کشور بولیوی است، نسبتا ارزان است، به راحتی رشد می کند و دارای انواع مواد مغذی است و یکی از محصولات غذایی اصلی جهان است.

نزدیک به ۴,۰۰۰ نوع سیب‌زمینی از جمله انواع تجاری معمولی وجود دارد که هر کدام از آنها دارای ویژگی‌های خاص کشاورزی یا آشپزی هستند. پس از ذرت، گندم و برنج چهارمین محصول غذایی بزرگ و پُرمصرف بشر است.

سیب‌ زمینی نخستین بار توسط (جان ملکم) در اواسط پادشاهی فتحعلی‌شاه قاجار به ایران آورده شده‌ است، برای همین در ابتدا به آن «آلوی مَلکُم» می‌گفتند. نخستین جایی که در ایران سیب‌زمینی کاشته شد، روستای پشند در استان البرز بوده‌است. به همین دلیل همچنان سیب‌زمینی پشندی در ایران معروف است.

از آن جایی که مصرف این محصول به فصل، زمان یا منطقه خاص محدود نمی شود و مردم سراسر دنیا در هر اقلیمی از آن در برنامه غذایی خود استفاده می کنند، کشاورزان زیادی ترغیب به کشت آن می شوند.

در سال ۲۰۲۰، تولید جهانی سیب‌زمینی ۳۵۸ میلیون تن بود، که چین با تولید ۷۸ میلیون تن بزرگ‌ ترین تولید کننده سیب‌زمینی در جهان می‌باشد. ایران با تولید ۴/۵ میلیون تن در رده یازدهم تولیدکنندگان آن در جهان قرار دارد.

زمان مورد نیاز برای برداشت آن بین ۱۶ تا ۲۰ هفته بسته به نوع کشت شده می باشد.

رنگ پوست از سفید مایل به قهوه ای تا بنفش تیره متغیر است. رنگ گوشت نشاسته ای به طور معمول از سفید تا زرد متغیر است.

سیب‌زمینی نیز مانند گوجه‌فرنگی از تیره سولانوم شب‌زیست است و جالب است بدانید که در عین حال که قسمت‌های رویشی (برگ های گیاه) و میوه‌ دهی آن حاوی سم سولانین است که برای مصرف انسان خطرناک است.

سیب زمینی اغلب به صورت کامل یا پوره شده و سرخ شده به صورت مجزا یا در ترکیب با سایر مواد غذایی مصرف می شود. همچنین به شکل آرد شده در پخت و پز و به عنوان قوام دهنده سس استفاده می شود.

سیب‌زمینی به ندرت خام خورده می‌شود زیرا نشاسته سیب‌زمینی خام توسط انسان هضم نمی‌شود. هنگامی که سیب‌زمینی پخته می‌شود، درصد ویتامین B6 و به ویژه ویتامین C آن کاهش می‌یابد، در حالی‌که تغییر کمی در میزان سایر مواد مغذی به وجود می‌آید. این ماده غذایی خوشمزه به دلیل دارا بودن نشاسته مقاوم، برای میکروبیوتای روده و در نتیجه سلامت بدن مفید می‌باشد.

اگر بخواهید سیب زمینی را برای مدت طولانی تری نگهداری کنید باید حتما در یخچال نگهداری شوند و به صورتی در پارچه پیچانده شوند که نور به آن ها نرسد.

اگر سیب‌زمینی‌ها مناطق سبز ایجاد کنند یا جوانه بزنند، برای برطرف کردن سموم، لایه برداری آن قسمت‌های سبز رنگ کافی نیست و چنین سیب‌زمینی‌ها دیگر خوراکی نیستند.

مزایای سیب زمینی

شگفتی های سیب زمینی

وقتی سیب زمینی را بر می دارید، یک غذای مغذی شگفت انگیز در دست دارید! کالری سیب زمینی کم است، به طور طبیعی بدون چربی است، سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است، مطلقاً کلسترول ندارد و وقتی با پوست سرو می شود منبع عالی فیبر است.

شگفت انگیز است اگر بدانید زمانی که ۱۰۰ گرم سیب زمینی با پوست میل کنید چه ترکیبی از مواد را وارد بدن خود کرده اید:

 • جالب است بدانید که با ۱۰۰ گرم سیب زمینی که مصرف کرده اید ۷۹ گرم آب وارد بدن خود کرده اید. به عبارتی ۷۹٪ حجم سیب زمینی که کل عمرتان می خورد همان آبی است که در طی روزمره مصرف می کنید.
 • در ۱۰۰ گرم فقط ۰/۱ گرم چربی وجود دارد.
 • در ۱۰۰ گرم آن ۱۷ گرم کربوهیدارت وجود دارد که ۱۵ گرم آن از نشاسته تشکیل داده است.

جالب توجه اینکه ترس و وحشت افراد چاق از خوردن سیب زمینی بخاطر خاصیت چاق کنندگی آن است. رسانه ها به دلیل وجود نشاسته در ترکیبات سیب زمینی به آن برچسب چاق کنندگی زده اند درحالی که در هر ۱۰۰ گرم آن فقط ۱۵ گرم نشاسته وجود دارد.

با یک تفکر ساده و منطقی حتی اگر هربار که سیب زمینی می خوریم ۳۰۰ گرم سیب زمینی بخوریم تمام نشاسته موجود در آن تبدیل به چربی شود که امری محال ممکن است فقط ۴۵ گرم می تواند چربی به بدن ما اضافه کند. درحالی که افراد چاق از خوردن یک وعده غذای دارای سیب زمینی یا حتی یک پرس سیب زمینی به هر شکلی که تهیه شده باشد انتظار چندین کیلو چاق تر شدن دارند.

 • در ۱۰۰ گرم آن حدود ۲ گرم پروتئین وجود دارد.
 • ۲ گرم در هر ۱۰۰ گرم آن شامل منبع غنی ویتامین B6 و ویتامین C است.
 • کلسیم، آهن، منیزیم، منگنز، فسفر، پتاسیم، سدیم و سدیم مواد معدنی موجود در سیب زمینی می باشد.

اگر بخواهید سیب زمینی را برای مدت طولانی تری نگهداری کنید باید حتما در یخچال نگهداری شوند و به صورتی در پارچه پیچانده شوند که نور به آن ها نرسد.

اگر سیب‌زمینی‌ها مناطق سبز ایجاد کنند یا جوانه بزنند، برای برطرف کردن سموم، لایه برداری آن قسمت‌های سبز رنگ کافی نیست و چنین سیب‌زمینی‌ها دیگر خوراکی نیستند.

شگفتی های غذایی سیب زمینی

از نظر تغذیه ای، بیشتر به دلیل محتوای کربوهیدرات خود شناخته شده است. شکل غالب این کربوهیدرات نشاسته است.

بخش قابل توجهی از این نشاسته در برابر هضم توسط آنزیم های معده و روده کوچک مقاوم است و بنابراین اساساً دست نخورده به روده بزرگ می رسد و در آنجا منبعی از مواد مغذی برای باکتری های مفید روده شما می شود

نشاسته مقاوم سیب‌زمینی عمدتاً به اسید چرب با زنجیره کوتاه بوتیرات تبدیل می‌شود که منبع غذایی مفیدی برای باکتری‌های روده می باشد.

نشاسته هضم نشده باعث حجیم شدن محتوای‌ روده و روان شدن حرکت مواد در روده می شود. میزان ترشح انسولین را کنترل کرده و در نتیجه قند خون را تنظیم می کند و غلظت کلسترول و تری گلیسرید را کاهش می دهد.

همچنین باعث ایجاد احساس سیری برای مدت طولانی تری می شد و همین امر می تواند به کاهش ذخیره چربی بدن کمک کند.

روش پخت و مصرف سیب زمینی تاثیر زیادی در میزان نشاسته غیرقابل هضم آن دارد. پختن و سرد کردن سیب زمینی باعث افزایش میزان نشاسته غیرقابل هضم و مفید آن می شود. نشاسته سیب زمینی پخته ۷٪ می باشد اما همین سیب زمینی وقتی در یخچال سرد شود میزان نشاسته غیرقابل هضم آن به ۱۳٪ افزایش پیدا می کند.

سیب زمینی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی است که برای تغذیه انسان حیاتی شناخته شده اند. فواید سیب زمینی به قدری زیاد است که انسان ها می توانند با خوردن فقط سیب زمینی و شیر در صحت سلامت زندگی کنند.

فواید پوست سیب زمینی

بخشی از مواد مغزی سیب زمینی در پوست آن است که معمولا مورد استفاده هنگام خوردن قرار نمی گیرد اما بیش از نیمی دیگر از مواد مغذی در خود آن قرار دارند که با روش پخت صحیح می توان به راحتی به بیشتر این مواد مغذی دسترسی پیدا کرد.

یکی از عادت های رایج در ایران مصرف مواد غذایی به صورت پوست کنده شده است و شاید دلیل آن این نگرش باشد که سموم استفاده شده در زمان کشت بر روی پوست میوه ها یا مواد غذایی تاثیر می گذارد به همین دلیل بیشتر افراد هنگام خوردن انواع میوه ها و سبزیجات ترجیح می دهند بدون پوست باشد.

این درحالی است که می توان با اندکی تحقیق و تغییر نگرش اصولی مصرف مواد غذایی با پوست را افزایش داد و خوردن سیب‌زمینی با پوست را می توان در اولویت برای تغییر نگرش قرار داد چرا که درصد بالایی از مواد مغذی این خوراکی خوشمزه در پوست آن نهفته شده است.

در مورد سیب زمینی توصیه شده است حتما با پوست مصرف شود تا همه مواد مغذی آن مورد استفاده قرار گیرد اما اگر تمایل داشتید پوست آن را جدا کنید سعی کنید به شکلی عمل کنید که فقط لایه نازک پوست آن جدا شود.

در فرایند جدا کردن پوست توسط چاقو یا پوست گیرهایی که لایه ضخیم از سطح سیب‌زمینی را بر می دارند علاوه بر پوست لایه پروتئین زیر پوست نیز برداشته می شود.

برای جدا کردن فقط پوست سیب‌زمینی بدون اینکه آسیب به لایه پروتئین آن برسد می توانید از روش ساده ای که در ویدیوی زیر نمایش داده شده است استفاده کنید.

یکی از ویژگی های این خوراکی خوشمزه دارا بودن پروتئین است. همه پروتئین موجود در این ماده غذایی در یک لایه نازک درست در زیر پوست آن قرار گرفته است.

نکته جالب توجه اینکه به راحتی می توانید پروتئین موجود در سیب زمینی را مشاهده کنید.

زمانی که پوست سیب‌زمینی پخته شده کنده شود یک لایه نازک زرد رنگ در اطراف آن مشاهده می کنید که این همان پروتئین موجود در آن می باشد.

برای اینکه حداکثر استفاده از این منبع غذایی مغذی را ببرید باید بعد از جدا کردن پوست آن را به طور کامل‌ مصرف کنید.

آنتی اکسیدان

این ماده مغذی سرشار از آنتی اکسیدان است که خنثی کردن مولکول های بالقوه مضر به نام رادیکال های آزاد برای بدن بسیار مفید می باشد.

مطالعات همچنین نشان داده اند که سیب زمینی های رنگی مانند سیب زمینی بنفش می توانند سه تا چهار برابر بیشتر از سیب زمینی های سفید آنتی اکسیدان داشته باشند. این باعث می شود که آنها به طور بالقوه در خنثی کردن رادیکال های آزاد موثرتر باشند.

فاقد گلوتن

سیب زمینی به طور طبیعی فاقد گلوتن است.

رژیم غذایی بدون گلوتن یکی از محبوب ترین رژیم ها در سراسر جهان است. در این رژیم غذایی گلوتن که شامل مجموعه ای از پروتئین هاست و در غلاتی مانند گندم و جو یافت می شود حذف می شود.

نکته جالب توجه درباره گلوتن اینکه امروزه عبارت (فاقد گلوتن) بعنوان یک مزیت یا ویژگی بر روی برخی از مواد غذایی درج میشود و این تصور عمومی ایجاد شده است که گلوتن ماده ای مضر و مخصوصا چاق کننده می باشد در حالی که این نگرش به اشتباه‌ رواج پیدا کرده است.

فقط افرادی که مبتلا به بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن هستند هنگام مصرف غذاهای گلوتن ناراحتی شدیدی را تجربه می کنند. این درحالی است که اکثر مردم علائم نامطلوب مصرف گلوتن را هرگز تجربه نمی کنند اما این نگرش اشتباه‌ در حال گسترش یافتن است.

من به شخصه تا چند روز قبل تصور می کردم درج عبارت فاقد گلوتن برای کمک به انتخاب غذاهایی افرادی که اضافه وزن دارند روی کالاها درج می شود که نگرش اشتباهی بوده است.

با این حال سیب‌زمینی فاقد گلوتن است و همه مردم جهان می توانند از آن استفاده کنند.

نتیجه گیری

سیب زمینی سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان است که ارزش غذای آن را بسیار مهم می کند.

مصرف آن با انواع فواید سلامتی از جمله کنترل قند خون، بهبود عملکرد قلب و افزایش ایمنی بدن مرتبط است.

همچنین بر سلامت دستگاه گوارش موثر است و باعث بهبود عملکرد آن می شود.

سیب زمینی خاصیت سیرکنندگی بالایی دارد و تا ۷ برابر مواد غذایی دیگر می تواند احساس سیری برای مدت طولانی تری ایجاد کند.

در مجموع، سیب زمینی افزودنی عالی به برنامه غذایی شما در حد اعتدال است.

نکته حائز اهمیت

تمام آنچه تحت عنوان آگاهی صحیح درباره سیب زمینی ارائه شد مختص به خود آن به شکل مستقل می باشد و شامل مواد غذایی که به عنوان افزودنی یا دیگر مواد تشکیل دهنده یک وعده غذایی نیست.

به این صورت که سیب زمینی پیتزایی، تنوری یا هر وعده غذایی که تحت نام سیب زمینی در فست فودی ها عرضه می گردد علاوه بر مواردی که در وصف شگفتی های سیب زمینی گفته شد حاوی مواد و تاثیرات دیگری بر جسم می باشد که باید مورد توجه قرار گرفته شود.

در این نوشته فقط درباره سیب زمینی بعنوان یک ماده غذایی مغذی و سرشار از مواد معدنی و مفید برای بدن شرح داده شد و شامل سایر مواد غذایی که سیب زمینی یک از ترکیبات آن می باشد نمی شود.

اکنون که اطلاعات و آگاهی کامل‌ درباره شگفتی های خلقت و مزایای مصرف تخم مرغ کسب کردید نگرش خود درباره این ماده غذایی را در مقایسه با آنچه از قبل درباره آن می دانستید در بخش نظرات این نوشته ثبت کنید.

مطالعه شگفتی های مواد غذایی به ما کمک می کند تا فرمول های و نگرش های اشتباهی که درباره مواد غذایی در ذهن ما ایجاد شده است را اصلاح کرده و سبب می شود تا نگرش و احساس بهتری از مواد غذایی که مصرف می کنیم داشته باشیم.

نتیجه این تغییر نگرش به شکل های مختلف در افکار و رفتار ما به شکل واضح نمایان می شود.

منبع گردآوری:‌ سراسر وب

تهیه کننده: رضا عطارروشن

با دادن ستاره به این مطلب امتیاز بگیرید.

امتیاز 4.00 از 37 رای

https://tanasobefekri.net/?p=42031
برچسب ها:
14 نظر توسط کاربران ثبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

اندازه متن دیدگاه ها
   آواتار Maahsaaa
   1402/10/17 10:23
   مدت عضویت: 239 روز
   امتیاز کاربر: 9270 سطح ۴: هنرجوی مبتدی
   مدال طلایی
   محتوای دیدگاه: 292 کلمه

   من عاشق سیب زمینی هستم در انواع شکل هاش بخصوص سرخ شده. همیشه موقع عبور از کنار فست فودی ها چشمم به سیب زمینی سرخ شده میوفته و با حسرت ازش عبور میکنم.

   البته الان علاوه بر خطر چاقی از خطرات سلامتیش بیشتر میترسم چون میدونم روغن زیادی جذب می کنه بهمین دلیل بهش میگن سرطان سرخ شده. یادمه یه بروشور راجع به مضرات سیب زمینی تهیه و توزیع کردم تو محل کارم. ولی ته ذهنم این بود که سیب زمینی خیلی مفیده چون غذای ورزشکارا هست و شنیدم خارج از کشور خیلی بهش اهمیت میدن و جزو غذاهای روزانه شون هست پس حتما مزایای زیادی داره.

    از ابتدای دوره بدون اطلاع از فوایدش خودبخود بیشتر مصرفش می کنم البته به شکل پخته. 

   الان ترسم از سیب زمینی خیلی کمتر شده بطور کلی غذاهای حاوی نشاسته اسمشون خیلی بد در رفته در حالیکه مزایای زیادی دارند مثل برنج و ماکارونی. 

   از ابتدای دوره دارم با خیال راحت برنج مصرف می کنم اونم تو هر وعده غذایی که بخوام و لاغرتر هم شدم . پس همه چیز مربوط به نگرش و طرز فکر نسبت به اون غذا هست در حالیکه قبلا یه هفته برنج مصرف میکردم کاملا علایم چاقی نمایان میشد بخصوص در قسمت شکم. 

   یکی از فوایدی که راجع به سیب زمینی شنیدم عضله ساز هست و ورزشکارا بعد از ورزش باید مصرف کنن.

   فایده دیگه حاوی کربوهیدرات هست و انرژی زا.

   وقتی از بیرون میخرم با اینکه خوردنش لذت بخشه ولی بعدش مشکلات سلامتی پیدا می کنم شاید مربوط به نوع روغنی باشه که توش سرخ میشه چون مدت طولانی حرارت زیادی دیده و کیفیتش پایین اومده.

   ولی خودم توخونه درست میکنم مشکلی پیش نمیاد.

   بهرحال با این اگاهی های استاد معلوم شد سیب زمینی فاقد هرگونه ضرر و زیان بلکه غذای فوق العاده مغذی و پرفایده برای بدن هست.

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار mrmr19791357@gmail.com
   1402/09/30 20:50
   مدت عضویت: 667 روز
   امتیاز کاربر: 29819 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 367 کلمه

   ب نام خداوند بخشنده مهربان 

   در میان یکی دیگراز غذاهای عالی و پر از خاصیت ک خداوند افریده،سیب زمینی می باشد.سیب زمینی یکی از پر مصرف ترین ویکی از محبوب ترین غذا در جهان ب شمار می رود.وهمچنین در ایران یکی از پرمصرف ترین خورشتها محسوب می شود که همه اقشار از کودکان گرفته تا بزرگسالان،ب آن علاقه مند می باشند وهم اینکه برای همه گروه چ کودکان چ پیران هم مفید می باشد هم اینکه افراد سالخورده شاید نتوانن هر غذایی را راحت بجوند بخاطر اینکه غذای نرمی است آنها ب راحتی می توانند مصرف کنند.سیب زمینی یک غذای مقوی و پرانرژی می باشد.

   این غذا یک غذای مورد علاقه و محبوب هر کودکی می باشد.من کمتر بچه ای دیدم ک ب سیب زمینی علاقه نداشته باشد چ خوش خوراک ترین بچه ها وچه بد غذا ترین بچه ها و چ کودکان لاغر وچ کودکان چاق همه ب آن علاقه مند هستند.

   سیب زمینی حاوی قابل توجهی نشاسته دارد وهم مقداری قندوداردوهم مقداری پروتئین هم دارد وپر از مواد مغذی می باشد.در خانواده خودم همه افراد خیلی علاقه مند ب سیب زمینی می باشند مخصوصا‌ خواهرم و هم دوتا برادرزاده هایم ک لاغر و قلمی هستند یکی از غذاهای مورد‌ علاقه آنها سیب زمینی سرخ کرده می باشد.

   با سیب زمینی بیشمار غذا‌ پخته می شود.غذایی است ک همه اقشار جامعه چ اقشار مرفه و چ اقشار کمتر کم بضاعت جامعه ب راحتی می توانند از آن استفاده کنند.سیب زمینی یک غذای کاملا سیر کننده می‌ باشد.من خودم اندازه دیگران علاقه ب سیب زمینی ندارم یعنی اگر هیچ غذای دیگر نباشد و مجبور باشم مقداری می خورم ودقیقا هم نمیدونم و یادم نیست ک از کی تا ب الان علاقه ام ب خوردن سیب زمینی کم شده..

   همان طور ک استاد هم‌ فرمودند وهم اینکه خودم هم اطلاع پیدا کرده بودم ک سیب‌زمینی ی ماده غذایی است که فاقد گلوتن‌ می باشد.و کسانی ک ب گلوتن حساسیت دارند ب راحتی می توانند ازین ماده غذایی استفاده کنند.من نظر خاصی نسبت ب سیب زمینی ندارم وهم اینکه ب هیچ عنوان هیچ ترسی از آن نداشتم وهم ندارم وخوردن یا نخوردن آن برام هیچ فرقی نمیکنه وبخاطر اینکه مقداری هضمش برام سنگینه زیاد نمی خورم.ولی کلا یکی از خورشتهای خیلی مفید می باشد.

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار فاطمه امینی
   1402/09/29 22:27
   مدت عضویت: 207 روز
   امتیاز کاربر: 3405 سطح ۳: کاربر پیشرفته
   محتوای دیدگاه: 75 کلمه

   سلام استاد وققتتون به خیر ممنون از این لطلاعات عالی که براس ما میذارید من کاری به این نداشتم که می گفتند چاق کننده است هر موقع دلم می خواست می خوردم ولی خیلی دیر به دیر وبا این اطلاعات حالا می توانم با خیال راحت زود به زود مصرف کنم البته سیب زمینی سرخ کرده را هر موقع بخورم اذیت کننده است برای همین ترسی از خوردن اون را دارم البته سرخ کردن را

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   امتیاز کاربر: 40660 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   محتوای دیدگاه: 180 کلمه

   به نام خدا 

   سلام استاد عزیز و دوستان هم مسیر 

   من خودم احساس بدی داشتم نسبت به خوردن سیب زمینی و حس می کردم کلی نشاسته وارد بدنم کردم ،

   اما الان با خوندن نوشته های استاد ،خیلی نگرشم عوض شد و برام جالب بود این مطالب ،مطمئنم دیگه از خوردنش حس خوبی پیدا میکنم و کلی ویتامین و مواد مغزی وارد بدنم میکنم.

   اتفاقا با خوندن توضیحات در مورد سیب زمینی مطمئن شدم یکی از علتهای  تناسب اندام همسرم و اینکه مدت زمان سیر موندنش همیشه زیاد بود خوردن سیب زمینی و تخم مرغ هست ،دوست داره هر روز یه وعده حتما سیب زمینی و تخم مرغ بخوره .

   بسیار برام مهم بود فهمیدن اینکه سیب زمینی گلوتن نداره و یکی از علت های اینکه ازش خوشم نمی اومد احساس میکردم گلوتن داره و این عالیه .

   راستی یه سوال ،

   همیشه تو ایران ما رو از پوست هر ماده ی غذایی ترسوندن و میگن کل کودش میره داخل پوست و خیلی مضر هست خوردنش چون کود هم زیاد میزنند به مواد غذایی ،

   حالا نمیدونم درست میگن یا نه ؟

   « استاد ممنونم از اطلاعات مفیدتون »

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   مشاهده پاسخ ها
    امتیاز کاربر: 5966 سطح ۳: کاربر پیشرفته
    محتوای دیدگاه: 36 کلمه

    سلام و درود
    اتفاقا مدتهاست من سیب زمینی رو با پوست سرخ می کنم و بسیار عالی تر میشه
    هر میوه یا سبزیجاتی هم بشه با پوست خورد رو حتما با پوست می خورم.
    شاد و موفق بایشد

    برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
    امتیاز: 0 از 0 رأی
    افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
     امتیاز کاربر: 40660 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
     محتوای دیدگاه: 2 کلمه

     سپاسگذارم .

     برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
     امتیاز: 0 از 0 رأی
     افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
    آواتار mrmr19791357@gmail.com
    1402/09/30 17:06
    مدت عضویت: 667 روز
    امتیاز کاربر: 29819 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
    محتوای دیدگاه: 127 کلمه

    سلام دوست عزیزم خسته نباشید در مورد کود ک ب میوه ها و سبزیجات می زنند حالا زیاد‌ مشکلی شاید نباشه ولی ب نظرم سمی ک زیاد می زنند ب این جور چیزها یکم جای بحث داره ومن خودم هم بخاطر همین سموم مقداری نگرانم البته بیشتر میوه هارو ک باید پوست بگیریم مثل مرکبات وبا پوست ک اصلانمیشه خورد میوه سیب هم اگه پوستش نازک باشه من با پوست می خورمو دیگه میوه های مثل آلبالو گیلاس انگور گلابی شلیل و غیره واینها رو هم ک با پوست می خوریم دیگه،ولی من ب دقت‌‌ می شورم بعد با پوست می خورم.

    در مورد سیب زمینی هم،بله اتفاقا همسایه ما سیب زمینیهای ریز رو با پوست داخل غذا می ریخت وبرای من خیلی جالب بود.دوست عزیزم موفق باشید.

    برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
    امتیاز: 0 از 0 رأی
    افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
     امتیاز کاربر: 40660 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
     محتوای دیدگاه: 10 کلمه

     سلام هم مسیر گرامیم 

     ممنونم از پاسختون ،🌹

     شاد و سلامت باشید.

     برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
     امتیاز: 0 از 0 رأی
     افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار سحر
   1402/09/26 14:19
   مدت عضویت: 312 روز
   امتیاز کاربر: 9605 سطح ۵: هنرجوی متوسطه
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 805 کلمه

   به نام خالق خوراکیهای شگفت انگیز❤️

   سلام و احترام خدمت استاد مهربان و فعالم و عاشقان لاغری با ذهن🌹

   سیب زمینی یکی از نعمتهای شگفت انگیز و پرخاصیتی است که طرفداران زیادی دارد و من هم سیب زمینی را خیلی دوست دارم مخصوصاً کوکوشامی و خلال سرخ شدهٔ آن که وقتی به روش استاد خوش سلیقه ام با پوست درست میکنم بسیار خوشمزه میشودسیب زمینی یکی از اجزای اصلی غذاهایی مثل:خورشت قیمه_تاس کباب_سالاد الویه_استامبولی پلو_کوفته ریزه و کوکوسیب زمینی است مخصوصاً وقتی برای ته دیگ ماکارانی استفاده میکنم حاضر نیستم آن را با غذای درجه یک هیچ سرآشپزی عوض کنم

   من مدتی است که در دفتر تغییر باورهایم زوم کردم روی باور چاق کنندگی مواد غذایی که حس میکنم در من تبدیل شده به یک شبکهٔ مافیایی قدرتمندی که براحتی نمی‌شود آن را برطرف کرد چون ریشه های عمیق و تو در تویی در فکر من دارد و تنها را ضعیف کردن تاثیر آن ساختن و جایگزین کردنِ باوری قوی‌تر از آن است

   من وقتی دیدم استاد عزیزم در مورد خواص فراوان مواد غذایی که از دید ما چاق کننده هستند اطلاعات و مطالب مفیدی را برای ماجمع آوری و خواص بسیار فراوان این خوراکی‌ها را برای ما بیان می‌کنند فکرم را ریز کردم روی علت این باور ترسناک که چه چیزی در این مواد خوراکی هست که حس چاق کنندگی به من می‌دهد و چند تا رد پای مخفی از چاقی را در آنها کشف کردم آنهایی که به گل و گیاه علاقه دارند می‌دانند که هر گیاهی ریشه هایش زیادتر باشد استقامت و باردهی آن بیشتر است و در مقابل آسیب ها مقاوم‌تر است و بقول باغبانها یک گیاه بیعار و خوش رشد است و باور چاق کنندگی مواد غذایی هم در فکر ما دقیقاً شبیه گیاهان پُر ریشه شده و ما بوسیلهٔ احساس ترس از خوردن ناخواسته ریشه های این باور مخرب را تقویت میکنیم

   حالا برویم سراغ مویرگهای این باور ریشه ای من وقتی به خوراکی‌هایی که از نظر ما چاق کننده هستند دقت کردم دیدم یکی از مویرگهای آن این است که مثل چاقها تپل هستند مثل:تخم مرغ_سیب زمینی وما تصویری که از چاقی به ذهنمان دادیم تپل بودن و سفید بودن است که این خصوصیات را برای ذهنمان به عنوان مشخصات چاقی تعریف کردیم و ذهن ما با اطلاعاتی که به او دادیم با ما رفتار می‌کند و یک تصویر گرد و تپل که می‌بیند فکر می‌کند که ما می‌خواهیم چاقی بخوریم و چون چاقی خلاف طبیعت بدن ماست ذهن آنرا نمیپذیرد و ما را از خوردن آن می‌ترساند و می‌گوید بخوری چاق میشوی و ما فکر می‌کنیم از خوردن مواد غذایی می‌ترسیم و در صورتی که این هشدار ذهنی به خاطر تصاویر و اطلاعاتی است که ما از چاقی در ذهنمان ذخیره کردیم و بر عکس آن وقتی یک خوراکی لاغر و باریک می‌بیند مثل لوبیاسبز_خیار_هویج فکر می‌کند که ما می‌خواهیم لاغری بخوریم برای همین مقاومتی نمی‌کند و دیگر اینکه ما چاق ها باورمان این است که روغن چاق می‌کند و چون غذاها را در روغن سرخ میکنیم ذهنمان فکر می‌کند که ما چاق می‌شویم و چون آب را لاغر کننده می‌دانیم ذهنمان باوری که دارد این است که هر چیزی با آب پخته شود لاغر میکند و تمام این اطلاعات و نگرش‌ها را خودمان بوسیلهٔ اطلاعات اشتباه در مورد مواد غذایی به ذهنمان دادیم و خلاصه باور چاقی وقتی با ترس از چاقی ادغام می‌شود دلایل چاقی بیشتری در خودش زاد و ولد می‌کند امیدوارم متوجه منظورم شده باشید و در حال حاضر ما که نمی‌توانیم این تصاویر و اطلاعات ریشه ای را از بین ببریم فقط می‌توانیم با باوری قوی‌تر از خودش به لاغری توجه کنیم تا کم کم باور چاقی کمرنگ و بی اثر شود

   همهٔ ما ایمان داریم که همهٔ آنچه که هست از وجود خداوند است یعنی خالق و سازندهٔ آن خداوند است و هر چه خالقش خدا باشد در وضعیت طبیعی و نرمال قرار دارد پس من وقتی مادهٔ خوراکی را میخورم چون خالق اصلی و ریشه ای آن خداوند است طبیعتاً من هم باید شبیه او شوم  و باور قدرتمندی که دارم در ذهنم می‌سازم این است که من هر چیزی که میخورم شبیه خداوند میشوم یعنی متناسب و طبیعی و موقع خوردن غذا با حس خوشحالی می‌گویم من دارم لاغری میخورم و بعد از خوردن غذا هم میگیم خدایا سپاسگزارم بابت این غذای لاغر و خوشمزه و شاکرم که مرا طبیعی و شبیه خودت آفریدی و هر مادهٔ خوراکی که میبینم می‌گویم خدایا شکرت که این شبیه تو متناسب و طبیعی است

   باور نمی‌کنید با همین تغییر نگرش احساس میکنم که ریشه های قوی باورهای چاقیم سست و ضعیف شده و میلم به خوردن خیلی کم شده و از همه مهمتر نجواهای ذهنی ام در مورد ترس از خوردن تقریباً از بین رفته است

   از استاد عزیزم هم بابت این ایدهٔ هوشمندانه تشکر میکنم که باور ترس از مواد غذایی را در ذهنمان کمرنگ می‌کند و توجه ذهن ما را درگیر خواص و مزایای خوراکی ها می‌کند 🙏👌

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار لیلا وصال
   1402/09/26 07:58
   مدت عضویت: 213 روز
   امتیاز کاربر: 690 سطح ۲: کاربر متوسطه
   محتوای دیدگاه: 79 کلمه

   با سلام وتشکر از استاد گرامی

   من فکر می کردم سیب زمینی قند خون را بالا میبرد واز اینکه متوجه شدم مصرف به میزان کم ان قند خون راکنترل میکند  و باعث کم شدن غلظت  کلسترول وتری گلیسیرید می شود  ونیز باعث احساس سیری طولانی می شود  که ان باعث کاهش ذخیره چربی میشود و باعث بهبود عملکرد قلب  و افزایش ایمنی بدن  وبهبود عملکرد دستگاه گوارش می شود واینک شیر و سیب زمینی یک غذای کامل است خوشحال شدم 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار صالحه
   1402/09/26 00:38
   مدت عضویت: 517 روز
   امتیاز کاربر: 36566 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 785 کلمه

   سلام خدایی مهربان 

   سلام براستاد وهمه دوستان 

   سیب زمینی وخواص آن 

   من براساس شنیده‌ای خودم‌که همه خوردن سیب زمین رو به هرشکل چاق کننده تصورداشتن حتی سرخ شده روکه جد زیاد چاق کننده تصورمی کردن ولی این باوره تو ابن اطلاعت که من امروز دریافت کردم کاملا اشتباه هست ‌من‌که ازوفتی تومسیر هستم‌ از هیچ غدایی که بخورم  اصلا ترس ندارم با خیال راحت بدون نگراانی در حد نیازم‌مصرف می کنم حتی بعضی زمان تریج میدم‌سیب زمین خالی بدن نون هم بخورم گوشتی یا هرچیزی که کنارش هست رو کنار گذاشته فقط سیب زمین اگه سرخ شده باشه بخورم‌حتی بعًی زمان صحبانه یا نهاری اگه آب‌پز بصه بیشتردوست دارم‌ولی چرا این ماده مفید بدون مشکل تونگاه همه افردچاق بهش اون نگاه چاق کننده رو قرا دادیم بدون درک وخواندنی وجمع گردن اطلاعات مربوط بهش چون گفتن  فبول کردی همسیر م دیابت داره  ازخودن سیب زمین دچار نگرانی میشه حاضر هرچیزی روبخوره جز سیب زمین یی ترسی عجبی با این ماده داره درصورتی که تومطالب شما برای کنترال قندخون ایشون خوب هست برای معده خوب هست پش چطور این ماده  انقدر بهش ظلم شده  من  خیلی از‌این عدد های  که برای مواد در نظر میگیرن سر در نمیارم ولی وفتی دقت میکنم هرماه که فایل مصرف هست کلی فواید داره که اگه نگاه من بهش با باوره اشتباه  همراهی‌اش نکنیم  اون مواد کاره خودش رو تو قسمتی که بابد انجام بده انجام‌ میده  سالهای زیادی تو خیابان‌ها شهری سیب زمین آب مز وبا تخم مرغ برای مردم‌ یی غذای کامل بود  این دوماده رو به شکل لقمه درآورده به مردم می‌فروختند این‌نوع فروش خیلی دیگه به شکل سابق نیست خیلیم تو یی مناطق بخصوص به جای اون کلی فست فود مواد بی کیقت ‌جاش گرفته ازی ماده  سالم خوب بی ضرر به شکلی تغییر دادیم ویی ماده‌ای که کلی مواددورنش هست وشاید هیچ‌کیفتی وارزش غذایی هم ندادن استفاده میکنیم‌وماده سالم خوب روبه کناری گذاشتم تازه بهش مهر. چاق  کننده زدیم جایگزین اون ی ماده بی‌ارزش  ولی با باوره بهتر بودن اجازه مصرف روهم به  خودمون میدیم  مند امتحان کردن وفتی سبیب  زمین اب مز رومصرف میکنم نه احساس سنگین دادم‌نه احساس گرسنکی خوب سیر میشم وخوشمزه هست  جنددوز پیش که شمادسبیب زمین روبا پوست سرخ کردی من هنور اونو مدل سرخ نکردن رو ا متحان‌نکردم امروزززهمسر ازیی فرشته سیب زمین خرید اون فرد به همسرم‌کفت بور یکشو بپزه بین چه کیفی داره خیلی ازحرف این فرصنده خوشم امدد با لین که فردی عادی بود ازکیفت سبی زمینش تعریف کرد نگفن چاق کننده هست نه گفت قند خون روبالا میبره وگفت که خوشمزه  هست جون خودش گفت محصول خودش هست واز همدان اروده برای فروش اون نگاهش به این سیب زمین هیج باوره اشتباه ه نداشت  فردی متناسب ولاغربود اون باوره فبل من نداشت ازکیف گفت از مادهای که خوشمزه هست این‌فایل با خرید آموزان با این‌اگاهی دریافتی ازاین فالی  به من ثابت. کرد در هیچ ماده غذایی که خداوندافریده هیچ زیان نیست چون فردی که اون مصرف میکنم دو باید بررسی کنیم‌که چه با نگاهی  اون ماده توذهنش هست  هرشتباه ما افرد چاق رونداسته باشه  همون ما خواص  با هیچ ًضرر  به جسم اون فرد وار بدن میشه وهیچ مشکلی مثلما افرد  با وزن بال به وجودنمیاد ولی همون ماده وفتی به ما می‌رسید اولین چیز به چه شکلی بایدپخت بشه که ازدرنه چاقی اون کم بشه انکار اندازه داشت که ابنقدربخوری اینقدر چاقتر میشی به این شکل بخوری یا آب پز   کنی چاق کنندگی اون خنثی کردی اخودمون وخوردن رو تبدیل به آزمایشگاه کردیم اندازه‌گیری میزان چاق کنندگی نه اندازه گیری مقدار سلامت بخش به جسم با خوردن هرماه 

    با  همسربیرون بودم رادیو ماشین روشن بود من خیلی وفت هست که اخبارگوش نمیدیم اگه همسرتومتزل بخواد اون‌گوش بده یا سرم گرم میکنم‌اگه هواس همسر نباشه به شکلی دستم توگوشم فکرکرده که صدای اخبار رو اصلا  نشنوم  وفتی اون داست  گوش میکردم هی هواس میدا م به اطراف بعًی  وفتهای سرم تکون میدادم که این اخباروارد ذهنم نشه ولی بازم شنیدم آنقدر آزمایشی مشکلات گفت تازه به این هم رضایت نداد رفت تو بخش مراجعین همون بیماری‌های زمان وفت همش درباره بیماری دلیل که چرا این آفراد  مریض  شدن حرف زد که گفتم بی خودنیست که اکثر رمردم   مریض هست بخاطر ابن اخبارهای که کلی باوره اشتباه هم درموردمواد غذایی ونحو مصرف به ما  میدن هم دل‌های زبادی برای هر بیماری وخوردن همین مواد رو پشناهد میدن ادم‌میومد چکار کنه اگه نخوره بهتر هست اگه بخوره چطور جلوی بیماری رو بگیره  خوب نمیشه گرسنه بمونه باید خلاصه یی ماده غذای به برای رفع نیازبدن  مصرف کنیم 

   دریافت این آگاهی خوب اون کمک روبه من میکنه که بودنم هرچی رو به شکل زود تند باوره نکنم‌کمی جستجو کنم بعداون باوره کنم‌چون من بخاطر همین باورهای اشتباه سایق این مشکل برای خودم ساختم 

   خدا پشت وپنا هتون. یا حق حق نگه دارتون 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   آواتار زهرا
   1402/09/25 08:29
   مدت عضویت: 435 روز
   امتیاز کاربر: 12430 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 994 کلمه

   سلام استاد 

   خدارا شاکرم که درتاریخ 1402/09/25 توانستم درمورد شگفتیهای سیب زمینی مطالب مفید را یاد بگیرم 

   بله درسته درجامعه سیب زمینی به خاطر نشاسته ای که دارد یکی از عوامل چاقی می دانند ولی با این حال سیب زمینی در زندگی مردم خیلی تاثیر دارد و همهی مردم از خوردن انواع پخت ان لذت میبرند بخصوص برای چیپس که خیلی خوشمزه است . خدا را شکر این گیاه برای رشد احتیاج به شرایط خاصی ندارد و دراکثر نقاط کشور رشد میکند . 

   من یادم است پدربزرگم همیشه میگفتند از موقعی که سیب زمینی را مردم یاد گرفتند بکارند گرسنگی و بیماری درمردم خیلی کمتر شد و دیگر کسی براثر گرسنگی نمیمرد و بعدها گوجه و بادمجان به آن اضافه شد و باعث شد مردم در اکثر مواقع سیب زمینی بکارند و گوجه و بادمجان بخورند و با کاشت سیب زمینی تحول بزرگی درکشاورزی ایران بوجود آمد چون قبل از این مردم برای رفع گرسنگی شلغم و چغندر زیاد میخورند .

   درجامعه این نگرش وجود دارد که هرچیزی که نشاسته دارد بسیار برای بدن مضر و چاق کننده است . دراین مطلب دیدم نوشته شده سیب زمینی برای کنترل قند خون بسیار مفید است این درحالی است که بارها متخصصان و پزشکان به ما یاد آوری میکنند برای دیابت سیب زمینی – نان – برنج چون نشاسته دارد ضرر دارد و درهیچ رژیمی خوردن سیب زمینی توصیه نمیشود . 

    سیب‌زمینی معمولاً از تخم به عمل نمی‌آید، بلکه در تولید آن از دانه‌هایی استفاده می‌شود که دارای جوانه هستند. این جوانه‌ها بوته‌های جدیدی را به عمل می‌آورند.گل‌های بوته سیب‌زمینی، سفید یا ارغوانی رنگ هستند و ارتفاع آن  از یک تا سه پا می‌رسد. وقتی که بوته‌ها پژمرده شد علامت آن است که سیب‌زمینی‌ها رسیده‌اند و می‌شود آن‌ها را از خاک بیرون آورد.

   در جنگ جهانی دوم کاشت سیب زمینی برای رفع گرسنگی سربازان بسیار مفیدو ضروری بوده است تا جایی که هیتلر به همه دستور داده بود که علاوه بر مزارع درپشت بامها نیز سیب زمینی بکارند تا سربازان از گرسنگی نمیرند . 

   و من در جایی خواندم که یک مرد آمریکایی چندین سال درزندان بسر میبرد وهرموقع که غذای آنها سیب زمینی بوده بسیار خوشحال میشده است و در زندان بسیار فکر میکند که با سیب زمینی چگونه میشود غذاهای خوشمزه درست کرد که بعد از بیرون آمدن از زندان با سیب زمینی 100نوع غذا درست میکند و با آن رستورانهای زیادی را افتتاح کرده و بعدها با این خلاقیت پولدار میشود و جالبه است که خوردن سیب زمینی خاصیت سیرکنندگی بسیار بالایی دارد حتی برای کودکان نیز بسیار توصیه میشود از پوره تا پخته شده ی آن و چه مزه ی خوب و فوق العاده ای دارد موقعی که سیب زمینی پخته شده با تخم مرغ پخته شده را با هم مخلوط کنیم و با نان تازه صبحانه میل کنیم 

   استاد بسیار برایم جالب است که گفتید 4000 نوع سیب زمینی وجود دارد و من فکر کنم 2یا سه مدل آن را دیدم و خداوند متعال را باید شکرگذار باشیم برای آفریدن این هم تنوع برای مواد خوراکی در جهان و همچنین 4 رمین محصول پر مصرف  برای مواد غذایی برای مردم جهان است و قدمت کاشت سیب زمینی درجهان حدود 7000 سال پیش است 

   سیب‌زمینی خام حاوی ۷۹/۴ درصد آب است. منبع بسیار خوب پتاسیم و منبع خوب ویتامین C است. (محتوای ویتامین c سیب‌زمینی در طی دو ماه اول نگهداری، به میزان ۴ درصد کاهش می‌یابد.) همچنین، حاوی ویتامین B6، مس، نیاسین، منیزیم، اسید فولیک، آهن و ویتامین B5 است

   پرطرفدارترین غذای تهیه شده آن، سیب‌زمینی سرخ کرده است.احتمالاً بهترین شیوه پخت سیب زمینی برای هرکسی متفاوت باشد بعضی از افراد سرخ کرده – آب پز- رنده شده با انواع مواد غذایی – کبابی – سیب زمینی با آتش و… را دوست دارند استاد من یک خاطره از سیب زمینی دارم 

   در ایام قدیم که کوچه ها آسفالت نبود و دریزد خشت به وفور پیدا میشد درطول هفته بچه ها سیب زمینی های کوچک درمنزل را جمع میکردیم و هر پنج شنبه به یک جایی درمحله میآوریم پسرهای بزرگتر محله  خشتهای بزرگ ،را به صورت هشت کنار همدیگر قرار میدادند و درزیر خشتها آتش زیادی روشن میکردند تا خشتها کاملا سرخ رنگ و داغ میشد و همچنین هیزم ها کم کم به ذغال تبدیل میشدبعد سیب زمینی ها روی ذغالها می ریختند و با چوبهای محکم خشتها را روی آنها میکوبیدند و بعد از 2 ساعت سیب زمینی را از داخل خاکها که از خشت های کوفته شده بود بیرون می آورند و به همه کسانی که درآنها جمع بودند تعارف میکردندو چقدر طمع و مزه ی خوبی هم داشت و دریزد به آن سیب زمینی کلوخک گفته میشد چون با کلوخ که همان خشت است پخته شده بود (یادش بخیر چه روزهای خوبی بود این دورهمیها ) 

   ما نباید قدرت غذا را بافکر کردن به نوع غذایی که میخوریم بدهیم چون با این کار ترس از چاقی درما ایجاد شده و ما با خوردن هرنوع مواد غذایی که مقداری نشاسته دارد نگران میشویم که ما را چاق خواهد کرد و از فواید آن غذا برای بدن غافل میشویم مثل سیب زمینی – نان – برنج – 

   خواص سیب زمینی آب پز

   1-کاهش وزن:سیب زمینی آب پز بدون هیچ افزودنی به دلیل اینکه دارای کالری پایین است از پرخوری جلوگیری نموده و اشتها را در افراد کاهش می دهد.

   2- رشد کودکان : سیب زمینی آ ب پز برای رشد کودکان و کبد آنها بسیار مفید است و برای درمان آنفو لانزا هم کمک میکند 

   3-سلامت زنان باردار و جنین 

   4- برای ورزشکاران 

   5- برای پوست و موبسیار مفید است 

   6- بهبود و سلامت مغز 

   7- درمان افسردگی در افراد 

   8- تقویت استخوان ها 

   9- کنترل دیابت و قلب و عروق و…

   و خیلی ممنون از شما استاد عزیز که بااین مطالب مفید درمورد شگفت های مواد غذایی درموردبرنج – تخم مرغ – سیب زمینی باعث میشوید که نگرشهای اشتباه درمورد خوردن مواد غذایی مفید که نشاسته دارند وقبلا فکر میکردیم باعث چاقی میشود درذهن ما اصلاح شود و بدانیم خداوند متعال هیچ غذایی را خلق نکرده است که برای سلامتی انسان و جانوران مضر باشد و تنها ما با قدرت دادن به مواد غذایی در ذهن آن غذارا عامل چاقی خود میدانیم . 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 10 از 2 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   مشاهده پاسخ ها
    آواتار صالحه
    1402/09/25 12:17
    مدت عضویت: 517 روز
    امتیاز کاربر: 36566 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
    محتوای دیدگاه: 53 کلمه

    سلام زهر خانم

     چقدر اگاهی عالی خوبی در مورد مواد. غذایی دارید ازخواند دیدگاه شما لذت بردم‌خوشحال هستم که تواین بخش بافردی که اطلاعات خوبی داره آشنا شدم ازمطلب استادوشما کلی به اطلاعات اضافه میشه تشکر دوست هم راه وهم مسیر  امیدوارم موفق سربلند لاغرمتناسب باشید 

    خدا پشت وپنا هتون یا حق حق. نگه دارتون 

    برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
    امتیاز: 5 از 1 رأی
    افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
     آواتار زهرا
     1402/09/25 16:25
     مدت عضویت: 435 روز
     امتیاز کاربر: 12430 سطح ۶: هنرجوی پیشرفته
     محتوای دیدگاه: 57 کلمه

     سلام صالحه خانم دوست عزیز و همسیر من

     خیلی ممنون  از لطف و محبت شما . من هم ازخواند  نوشته های شما خیلی لذت می برم و خیلی خوشحالم که در این سایت و این مسیر دوستان خوبی همچون شما دارم که می توانم از نظرات ایشان استفاده کنم و هرروز به آگاهی های ما افزوده می‌شود 🙏🙏🙏🙏🙏

     برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
     امتیاز: 0 از 0 رأی
     افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم