0

اصلاح پرخوری و اشتها در مغز

کنترل پرخوری و اشتها
اندازه متن

مغز انسان مصرف غذا را به دو روش اصلی تنظیم می کند.

 • انرژی مورد نیاز برای بقای خود را در نظر می گیرد. این بیشتر توسط هیپوتالاموس کنترل می شود که احساس گرسنگی و سیری را دیکته می کند.
 • با این حال، مصرف غذا نیز توسط هوس یا میل به خوردن کنترل می شود. این ولع شامل سیستم دیگری از مغز است که عمدتاً با آزادسازی دوپامین انتقال دهنده عصبی مرتبط است: سیستم پاداش.

این دو مدار تنظیمی با هم همزیستی می کنند و به طور دائم با هم ارتباط برقرار می کنند و بر ساختار اساسی دریافت غذا حکومت می کنند.

در واقع عملکرد مغز درباره خوردن را می توان به این شکل بیان کرد:

من می خورم تا زنده بمانم و آنچه را که انتخاب می کنم می خورم.

مدت‌هاست که به خوبی پذیرفته شده است که این دو مدار به صورت موازی کار می‌کنند و اجزای مختلف دریافت غذا را مدیریت می‌کنند. امروزه، محققان در حال کشف مکانیسم جدیدی هستند که مصرف غذا را تنظیم می کند، که در مغز قرار ندارد، بلکه در اطراف آن قرار دارد: محور روده-مغز، و به طور خاص یکی از اجزای آن، عصب واگ. عصب واگ طولانی ترین عصب بدن است. نورون های موجود در گانگلیون آن، رله بینابینی، یعنی ارتباط بین مغز و احشاء (معده، کبد، روده، پانکراس) و بالعکس را تضمین می کنند.

در مطالعه ای که در فرانسه انجام شد، محققان روی موش هایی کار کردند که رفتارشان با اختلال در خوردن همراه بود.

به این موش ها علاوه بر غذای معمولی، هر روز و فقط برای یک ساعت، فرصت خوردن غذای خوش طعم (غنی از چربی و قند) داده شد.

در این آزمایش موش های به شکل نامحدود به غذای معمولی خود دسترسی داشتند اما فقط برای یک ساعت در روز به غذای متفاوت که با چربی و قند غنی شده بود دسترسی داشتند.

دانشمندان به تدریج مشاهده کردند که موش ها بیشتر و بیشتر از غذاهای خوش طعم (چرب و شیرین) و کمتر و کمتر از گلوله های غذایی معمولی خود می خورند.

تداول این برنامه منجر به ظهور یک اختلال غذا خوردن اجباری به نام پرخوری شد.

موش ها هر روز بی صبرانه منتظر غذای خوش طعم بودند. این منجر به تغییر قابل توجهی در حالات فیزیولوژیکی و متابولیک آنها و همچنین افزایش دوپامین، فرستنده مرتبط با پاداش شد.

همه اینها رفتار پرخوری اجباری را تقویت کردند. این تیم نشان داد که وقتی موش ها وارد فاز پرخوری اجباری می شوند شبیه به یک دور باطل، پرخوری منجر به یک تغذیه اجباری مبتنی بر پاداش می شود.

بنابراین مبارزه کردن با پرخوری از طریق اجرای برنامه های رژیمی یا تصمیم قاطع گرفتن برای پرخوری نکردن تلاش بی نتیجه است چون دستور پرخوری توسط مغز برای ترشح هورمون دوپامین که تامین کننده احساس شادی است صورت می گیرد.

برای رهایی از پرخوری باید این فرمول را در مغز تغییر داد.

شاید در نگاه اول این کار به نظر غیرممکن باشد چون از نظر ما دسترسی به مغز نیاز به عمل جراحی دارد اما خبر خوشحال کننده این است که مغز ما از طریق تمرین و تکرار قابلیت برنامه ریزی شدن دارد.

بنابراین ما می توانیم با یادگیری مهارت اصلاح پرخوری و اشتها در مغز و انجام تمرینات مربوطه و البته استمرار در تکرار کردن به راحتی فرمان های مغزی را تغییر داده و به شکل خودبخودی از شر پرخوری کردن خلاص شویم.

این فرایندی است که در همه افراد متناسب به وضوح قابل مشاهده است.

منتظر خواندن نوشته های شما هستم

همراه همیشگی شما: رضا عطارروشن


برای مشاهده توضیحات و خرید محصول (اصلاح پرخوری و اشتهای مغز) اینجا را کلیــک کنید.

پادکست صوتی

باکس دانلود

امتیاز 0.00 از 0 رای

https://tanasobefekri.net/?p=33786
برچسب ها:
4 نظر در مورد اصلاح پرخوری و اشتها در مغز

دیدگاهتان را بنویسید

   ghaderianashmill@gmail.com
   1401/06/07 14:26
   مدت عضویت: 242 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 133 کلمه

   سلام استاد گرامی و دوستان هم مسیر 

    

   یادگرفتم که دو دسته افراد داریم 

   ۱ اونهایی که اضافه وزن زیادی دارند و به اندازه ای میخورند که سنگین میشن ، همیشه در حال خوردنند در شادی، در ناراحتی ،همیشه دستشون به دهنشونه ،

   به این میگن پرخوری به حالت فیزیکی و عملی.

   ۲ این دستن افراد پرخوری نمی‌کنند ولی فکر و احساس میکنند پرخوری میکنند و در ظاهرشون چاقی مشخص نیست مگر با استانداردهای جهانی حساب کنیم یه چند کیلویی اضافه دارند.

   فکر پرخوری داشتن با واقعی پرخوری کردن تفاوت چندانی نداره و هر دو تاثیرش چاقی هستش .

    

   مغز مرکز هر احساس و رفتاری در ماست،

   اگر ما از عملکرمون راضی نیستیم یا از نتیجه کارهامون خوشمون نمیاد باید برنامه ی جدید به مغزمون بدیم مانند رباطی که بروزرسانی میشه ما هم مغزمون رو بروزرسانی کنیم .

    

   خدایا شکرت

   استاد عزیز ممنونم

    

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1401/06/02 21:30
   مدت عضویت: 684 روز
   اندازه متن
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 553 کلمه

   به نام خداوند آرامش بخش دلها

   عرض سلام وادب حضور محترم استاد عزیز وهمراهان گرامی ، 

   ضمن تشکر از این فایل ارزشمند ،موردی که من را وادار به تفکر درمورد صحبت‌های شما در این فایل کرد ،این بود که بیشترین فرمول‌های که در ذهن ما وجود دارد بخصوص در ذهن افرادچاق این است که ما در وهله اول یکسری از مواد غذایی را در ذهن خودمان درطول عمرمان تفکیک کرده به نام چاق کننده ولاغر کننده! به این صورت که از قدیم برای ما مسجل ومعلوم شده بود که بطورمثال : برنج چاق کننده است 

   نان چاق کننده

   شیرینی وبستنی چاق کننده 

   روغن وچربی چاق کننده 

   شکلات چاق کننده 

   ودرعوض آبلیمو لاغر کننده

   انواع سرکه ها لاغر کننده

   انواع ترشیجات ها لاغر کننده وغیره 

   به همین علت در هرزمانی که از این مواد غذایی چه چاق کننده وچه لاغرکننده استفاده می کردیم ویا می کنیم این فرمولها چون در ذهن ما وجود داشته یا دارد ،همان اثری را می کند که ما باورش داریم واون اثر ویا فرمول نهادینه شده درمغز ما فرمان چاقی ویا لاغری را به جسم ما می دهد! 

   پرخوری یک نوع اعتیاد است که براثر تکرار وتکرار آن عمل تبدیل به یک عادت می شود در یک فرد ک،ه البته من افراد لاغری  را هم دیده ام ویا دیده اید که با وجود پرخوری لاغرند ولی تنها فرق افراد چاق ولاغر  در بسته اطلاعاتی  ذهن افراد است که انهارا ازهم متمایز می کند.وهمه اینها بستگی دارد که در ذهن افراد چه برداشت ونگرشی نسبت به ان مواد غذایی داشته باشند.

   به همین علت من افرادچاقی را دیده ام که باوجود اینکه خیلی کم غذا می خورند نسبت به افراد لاغر بازهم چاقند .

   متاسفانه  ما خانمها چون همیشه نسبت به مواد غذایی بیشتر از آقایون حساستریم ،بیشتر هم ما تاثیر پذیرتر از آقایون هستیم .

   اغلب من آقایون جوانی را می بینم که زیاد هم غذا می خورند ولی چون اصلا به چاق کنندگی آن مواد غذایی اصلا فکر نمی کنند همچون خانمها ،با این وجود لاغرند.

   به عقیده من ما ابتدا باید ریشه ای این مسئله را با خودمون حل کنیم ،چون من هنوز خودم از مواد غذایی چاق کننده در ذهنم ترس دارم وتصمیم قاطع خودم را گرفته ام که این ریشه بد گمانی ام را نسبت به بعصی مواد غذایی را در ذهنم ترمیم کنم با تکرا روتمرین زیاد!

   اشتها به عقیده من  یک مجموعه ای از هوس هاو وسوسه هاست ،اشتهابیشتر یک تحریک عصبی توسط کانالهای عصبی است .گاهی اتفاق افتاده که می گوییم ،من هوس یک بستنی کردم ویا بادیدن شیرینی خامه ای تحریک عصب بینایی شده ایم وشروع به خوردن کردیم ویا یک غذا ی موردعلاقه خودمان را دیدیم 

   بیشتر از آن خوردیم ،درواقع اضافه بر نیاز جسمی مان!

   که البته استاد راه حل این مشکلات را در تمرینات آموزشی داده اند،

   گاهی از بوی غذایی تحریک شده وبیشتر خورده ایم واین تحریک عصبی در واقع همان اشتهاست.

   و چون آن موادغذایی در ذهن وفکر ما به عنوان مواد غذایی چاق کننده ثبت شده ،به این علت است که به محض زیاده روی ویا استفاده  از آنها مغز فرمان چاق شدن را به جسم ما می دهد .

   وتنها راه حل این مشکل این می باشد به قول استاد عزیز  که ما هر چقدر که می توانیم با تکرار آموزش‌های ذهنی ای موارد را در ذهنمان  کم وکمتر کنیم.

   این بود برداشت من از این فایل موثر امروزم .

   با آرزوی سلامتی وسرافرازی وموفقیت برای تک تک شما عزیزان به نوشتن تمرین امروزم خاتمه می دهم.

    

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   زهرا رضاخانی
   1401/05/29 16:09
   مدت عضویت: 1132 روز
   اندازه متن
   مدال طلایی
   محتوای دیدگاه: 423 کلمه

   پرخوری 

   مسئله ای که تمام عمرم باهاش درگیر بودم تا ۸ سالگی کاملا متناسب بودم وبهم می‌گفتند تو خیلی لاغری والقاب بدی بهم میگفتم من شروع به پرخوری کردم ایندفعه خانواده منو تشویق می‌کردند امروز خیلی غذا خوردی افرین زود بزرگ میشی قوی میشی من ادامه دادم من واقعا در ۱۸ سالگی به ۱۱۱کیلو رسیم چون فیزیکی پرخور بودم هرچیزی میدیدم میخوردی اصلا طعم مزه برام معنی نداشت اصلا گرسنگی سیری برام تعریف نداشت اصلا جمله ی میل ندارم برام معنی نداشت مگر اینکه مریض بودم ونمیتونستم بخورم نمیخوردم از ۱۸ سالگی من وارد وادی رژیم ورزش قرص لاغری دمنوش شدم ایندفعه چندین بار هر بار ۱۵ تا ۱۸ کیلو کم میکردم ولی کاملا یادمه زمانی کم کرده بودم مدام فکر میکردم پرخوری میکنم جوری که خودم بالا می‌آوردم اینقد ترس از مواد غذایی در من شدت گرفته بود یعنی ایندفعه خیلی کمتر از گذشته میخوردم ولی جزو دسته ی دوم آدم ها شده بودم یعنی مدام افکار چاق کننده داشتم نگران چاق شدن مجدد ترس از غذاها همه جا صحبت از رژیم غذای سالم ناسالم فلان فلان بود رسانه باشگاه خونه دوستان دانشگاه همه جا 

   تمام فرمان ها برای بدن از مغز انجام می‌شود فرمان پرخوری،یا افکار چاقی  همگی 

   چرا؟؟؟

   مغز ما عین کامپیوتر است کامپیوتر وقتی ویندوز نداره کار نمیکنه زمانی ویندوز نصب میشه باید تک تک نرم افزارها مثل وورد اکسل پینت نصب بشه وگرنه کار نمیکنه حالا این وسط اگه ویروسی وارد سیستم بشه  مثلا در هنگام تایپ اختلال ایجاد می‌کند در واقعا ویروس داره کارشو درست انجام می‌دهد و مانتیجه ی آن رو می‌بینیم اگا نتیجه رو دوست ندارم این دلیل به اشتباه بودن ویروس نیست یعنی اگه هزار بار ویندوز ببندی با باز کنی مشگل تکرار میشه مگر اینکه آنتی ویروس نصب کنی و ویروس رو مختل کنی دیگه نتیجه رو نمیبینی 

   عین رفتارهای چاقی وافکار چاقی 

   تو نمیتونی با رژیم ورزش سخت عمل قرص دمنوش این ها رو از بین ببری نه این برنامه ریزی مغز است زمانی که برنامه ریزی مغز عوض شود خود به خود این رفتار افکار در توواز بین می‌رود 

   ایم برنامه ریزی زمان می‌برد همانجکری که در من ۸ سال این برنامه ریزی برای چاقی طول کشید تازه زمان چاق شدن همه چیز دست به دست هم می‌دهد رسانه ها جامعه خانواده دوستان ولی الان تنها هستم باید تنهایی تمام اون بازخورد رو خودم بدهم  

   ولی الان در این روز شک ندارم تمام جنبه های زندگی من توسط برنامه ریزی مغز من صورت می‌گیرد  و اگه من نتیجه ی بعصی از آنها رو دوست ندارم باید برنامه ریزی رو عوض کنم پس نتیجه خود به خود عوض میشود

    

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 5 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1401/05/29 13:18
   مدت عضویت: 1073 روز
   اندازه متن
   مدال طلایی
   محتوای دیدگاه: 573 کلمه

   سلام بر استاد عزیز و گرامی 

   اول اینکه بگم استاد با چشمانی اشک بار دارم این کامنت رو می‌نویسم الان میگم چرا 

   بازم استاد باید بگم تا این فایل جدید. رودر بنر سایت دیدم دلم تاب نیاورد و دلم خواست گوشش بدم اما چون در زمان مقرر هر روزم  نبود یکم جبهه گرفتم که نه حالا باشه تا بعد از ظهر ولی نمی‌دونم چه حسی بود که همش میگفت حین انجام کارهای منزل گوش یده  درحالی که من کل شبانه روزم  برنامه ریزی شده هست که صبح چه فایل‌هایی عصر چه فایل‌هایی و یا شب و اخر وقت اگرخواستم  چه فایلهای گوش بدم خلاصه بر خلاف برنامه ی هر روزم در این ساعت فایل جدید رو از سایت  لاغری با ذهن گوش دادم و اونم مثل هر روز با عشق گوش دادم و اتفاقا باید داخل پرانتز بگم چند روزی  هست که یه بار  هم در نوشتم  گفتم همش از خدا درخواست میکردم شرایط خرید یکی از دوره های لاغری با ذهن استاد و بهم بده و با جون و تمام وجودم این درخواست رو از خدا کردم و حتی همین  دیشب چقدر ازخدای خودم  درخلوتم  خواستم به من دوره ای جدید در این خصوص  بده اما  باتوجه به شرایطم باید ناامید میشدم که نه چطور آخه امکان نداره ولی من نشدم من از خدا کمک خواستم همش خودش  رو صدا زدم و از خودش کمک خواستم  و گفتمش که از هر طریقی که می‌دونی شرایط خرید دوره رو برام جورکن و خلاصه با کلی امید و خواسته ی قلبی ام دیشب خوابیدم و اما امروز که خیلی اتفاقی میگم زودتر. از هر روز خودم اومدم داخل سایت دیدم شما گفتین کلی فایل جدید برای دوره ی پر خوری و اشتها تهیه کردین که برای بچه های که این دوره رو خریدن به صورت رایگان داده میشه و من که در حین انجام کارهای خونه بودم خدا شاهده برای یه لحظه نشستم زمین و فقط پشت سر هم اشک ریختم اشک شوق و حتی صدای هق هق گریه ام بالا اومد که خدا این قدر راحت برای من کارها رو انجام داد و همین الان هم که می‌نویسم با چشمای پر از اشکم در حالی که تمام صورتم خیس از اشک دارم می‌نویسم و چقدر خوشحالم در  دنیای من همچین خدایی هست چقدر خوشحالم این جهان همچنین قوانینی داره که بدون نقض دارن کار میکنن من  از شما بینهایت سپاسگزارم استاد عطار روشن گرامی چقدر در دل من نور امید و اشتیاق و انگیزه رو زنده کردین چقدر اونجا که گفتین اول میخواستم به دوره ی پیشرفته اضافه کنم اما گفتم نه نمیشه باید وارد این محصول پر خوری و کنترل اشتها بشه گریم شدیدتر شد و اونجا که گفتین حدودا پانزده فایل هست واقعا خوشحال شدم و بیشتر گریه ام گرفت  که خدایا چقدر هوای من رو داری حقیقتا من حدودا چند هفته ای میشه این خواسته ی خرید دوره های لاغری استاد  رو از ته قلبم به جهان هستی فرستادم و احساس کردم نیاز هست که اونها رو داشته باشم و  باورم نمیشه خدا اینقدر سریع جوابم رو  داد چقدر خوبه که در مسیر درستم چقدر از همون اوایل روز حالم یه حال و هوای دیگه شد همراه با اشک شوق شد خدایا ممنونم که  هوای من  رو داری و بیشتر مطمعن شدم که خدا هرگز دیر نمیکند .

   استاد ازخدا می‌خوام هر آنچه بهترین هست در کنار خانواده ی محترم و عزیز و دوست داشتنیتون آن را تجربه کنید و مثل امروز من چشماتون پراز اشک شوق  بشه .

   در پناه خدا باشید .

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 15 از 3 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم